Lietuvoje

2014.10.09 20:47

Ebolos baimė: Lietuva gydymui turi vos 9 palatas

Giedrius Vitkauskas, Juras Jankevičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.10.09 20:47

Valdininkams deklaruojant, kad Lietuva pasiruošusi Ebolos karštinei, aiškėja, kad sostinėje nėra nė vienos palatos, kurioje būtų galima gydyti sunkiai sergantį suaugusį pacientą. Tokių palatų per visą Lietuvą – vos 9.

Valdininkams deklaruojant, kad Lietuva pasiruošusi Ebolos karštinei, aiškėja, kad sostinėje nėra nė vienos palatos, kurioje būtų galima gydyti sunkiai sergantį suaugusį pacientą. Tokių palatų per visą Lietuvą – vos 9.

Ne kartą dėl gydymo sąlygų kritikuotos Vilniaus Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės vadovai ramina – jie pasirengę priimti Ebolos virusu užsikrėtusius ligonius. Esą personalas apmokytas, yra visos reikalingas priemonės, taip pat baigiama kosmetiškai remontuoti viena iš trijų specialių palatų, kurios turi atskirus įėjimus, dezinfekcines patalpas. 

Tačiau pripažįstama, kad šiose palatose gydyti jau sunkiai sergantį Ebolos virusu užsikrėtusį žmogų būtų neįmanoma. Progresuojant ligai prasideda išorinis ir vidinis kraujavimas, todėl dažniausiai reikia intensyvios terapijos. 

Visoje Lietuvoje yra tik devynios tokiam gydymui tinkamos palatos: penkios – Kaune, trys – Klaipėdoje, viena palata, skirta vaikams, įrengta sostinėje, Santariškėse. 

„Šiandien mes kalbam, kad yra galimybė, jog bus vienas ar daugiausiai keli įvežtiniai (Ebolos – LRT.lt) atvejai. Rizika, kad Ebola galėtų plisti ES šalyse, yra vertinama kaip labai maža“, – tikina SAM Epidemiologinės priežiūros skyriaus vyr. specialistė Nerija Kuprevičienė.

Valdininkai ramina, kad pasirengimą galimam Ebolos karštinės protrūkiui koordinuoja Europos Komisija. Esą šalims rekomenduojama, kaip nustatyti tokį atvejį, išaiškinti kontaktinius asmenis. Tačiau dabar visas dėmesys skiriamas medikų parengimui.  Ypač po įvykio Ispanijoje, kai slaugė užsikrėtė virusu, nes galbūt vilkėjo netinkamą aprangą.  

Kauno medikai, kuriems ir kliūtų didžiausias krūvis, sako viskam pasirengę, tačiau pavydėdami stebi kokiomis sąlygomis dirba kolegos užsienyje. 

„Kombinezonų tokių kaip ir neturime. Turime vienkartines pižamas“, – sako Kauno klinikinės ligoninės Vaikų priėmimo ir intensyviosios terapijos sk. vedėjas Darius Varaškevičius.

„Norėtume hermetiškų kostiumų su kapišonais, veido apdangalais. Turime jų, bet norėtųsi tokių, kokius turi kaip anglai, ispanai, amerikonai“, – atskleidžia Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų I skyriaus vyr. slaugytoja Vida Petrošienė.

Lietuvos specialistai tikina, kad tikimybė Ebolos karštinei išplisti Europoje labai maža. Esą Lietuvą kol kas gelbsti ir tai, kad neturime tiesioginių skrydžių į epidemijos apimtas šalis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.