Lietuvoje

2019.03.05 22:40

Seime – nesutaikomi priešininkai, savivaldybėse – koalicijos partneriai

LRT TV naujienų tarnyba, Kristina Jackūnaitė, LRT.lt2019.03.05 22:40

Likus mažiau nei 2 savaitėms iki antrojo merų rinkimų turo, kandidatai telkia iškritusių iš žaidimo partijų paramą ir derasi dėl būsimųjų koalicijų miestų ir rajonų tarybose. Partijų lyderiai sako, kad koalicijos bus visai kitokios, nei centrinėje valdžioje.

Prieš artėjančias dvikovas per antrąjį savivaldos rinkimų turą kandidatai į merus telkia paramą. Kandidato į Vilniaus merus Artūro Zuoko žmona Agnė Zuokienė ir komandos nariai jau rinkimų naktį lankėsi ir Darbo partijos ir Tėvynės sąjungos štabuose.

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas sakė, kad jų ir A. Zuoko panašus elektoratas. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis taip pat sako, kad remtų A. Zuoką, o ne dabartinį Vilniaus merą Remigijų Šimašių

„Matant tą skirtumą, kada dešimtys nacionalinių projektų Kaune eina vienas po kito, ten tiesiog kūrybos dirbtuvės vyksta. Tai Vilnius atrodo tikrai labai apgailėtinai. Ir tai susiję su tuo, kad Vilniuje nėra šeimininko. Ar A. Zuokas būtų geriau už R. Šimašių? Bet kai renkiesi iš tų dviejų ir supranti, kad šis žmogus 4 metus vadovavo, o šiandien dar šnekame, ar bus nacionalinis stadionas, ar nebus“, – kalbėjo LVŽS pirmininkas R. Karbauskis.

Tuo metu Tėvynės sąjungos lyderis Gabrielius Landsbergis linksta Vilniuje palaikyti R. Šimašių, nors, kaip ir kitose partijose, čia galutinius sprendimus priims partijų skyriai.

„Tą asmeninę preferenciją aš esu išsakęs, aš Remigijų pažįstu kaip žmogų, bet šiuo atveju ji nėra esminė“, – teigė TS-LKD pirmininkas.

Panašu, kad R. Šimašius gali sulaukti ir socialdemokratų, kurie kritikuoja A. Zuoko pažadus apie nemokamą visuomeninį transportą, paramos.

„Rekomenduosiu mūsų partijos nariams remti racionalius sprendimus, tai yra tuos, kuriuos galima įgyvendinti, kuriais nėra klaidinami gyventojai, žadant utopijas kažkokias – visiems viskas nemokamai ir už dyką“, – kalbėjo LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.

Tačiau partijų nuomonė ne visada sutampa su jų rinkėjų. Pavyzdžiui, Vilniuje daugiau kaip trečdalis rinkėjų balsavusių už konservatorius tarybos narius, nebalsavo už konservatorių kandidatą į merus Dainių Kreivį. Kaune konservatorių sąrašas taip pat gavo didesnį palaikymą nei jų kandidatė Jurgita Šiugždinienė.

„Manau, kad žmonės balsavo strategiškai, tai reiškia, jog nuogąstaudami, kad nelaimėtų jiems itin nepriimtinas kandidatas, na nežinau, ponas Zuokas ar ten kas nors kitas – balsavo už tą, kuris, jų nuomone, turi didžiausią šansą laimėti, atsisakydami kartais ir savo partinės preferencijos, jeigu jie palaiko partiją“, – sakė G. Landsbergis.

Klaipėdos Tėvynės sąjungos skyrius sprendžia ar remti buvusį liberalą Vytautą Grubliauską, ar Arvydą Vaitkų. Konservatorių lyderis sako, kad asmeniškai jam visiškai nepriimtina, kad Klaipėdos uosto vadovo komandą ypač dosniai parėmė uosto verslininkai, pervesdami pinigus į A. Vaitkų remiančių valstiečių žaliųjų rinkimų sąskaitą.

Buvęs partijos kolega V. Grubliauskas priimtinesnis ir Liberalų sąjūdžio lyderiui Eugenijui Gentvilui.

„Už V. Grubliauską – tik pabudęs po rinkimų nakties, tai taip pirma reakcija tokia, tačiau spręs skyrius“, – sakė E. Gentvilas.

Visų partijų lyderiai sako, kad parama kandidatams į merus ir valdančiosios koalicijos savivaldybėse visai nesutampa su partneriais ir politiniais priešininkais Seime.

„Biržuose valstiečiai dirbo kartu su konservatoriais iki šitų rinkimų, dabar – valstiečiai su liberalais, o konservatoriai lieka galimai opozicijoje, tai visokių yra sąjungų ir visokių variantų“, – pasakojo E. Gentvilas.

Valstiečių lyderis neatmeta, kad savivaldoje bus jų koalicijų su konservatoriais, kurie Seime – aštriausi priešininkai.

„Jeigu šnekėt apie nacionalinį lygį, tai atrodytų neįmanoma, nes iš tikrųjų G. Landsbergio retorika galimybę bendradarbiauti naikina, bet savivaldybėse daug puikių žmonių ir konservatorių partijos ir kitų partijų, su kuriais mes galim dirbti ir norim dirbti“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Antrais merų rinkimų turas vyks po mažiau nei 2 savaičių – kovo 17 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.