Lietuvoje

2014.10.09 17:19

Švietimo ministras: negalime moksleiviams uždrausti važiuoti į Rusiją

BNS 2014.10.09 17:19

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) mato grėsmę dėl galimos priešiškos įtakos rusiškų mokyklų moksleiviams ir mokytojams, bet neturi instrumentų užkirsti kelią tokiai veiklai, teigia ministras Dainius Pavalkis.

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) mato grėsmę dėl galimos priešiškos įtakos rusiškų mokyklų moksleiviams ir mokytojams, bet neturi instrumentų užkirsti kelią tokiai veiklai, teigia ministras Dainius Pavalkis.

„Galime pasakyti tik tiek, kad mes nepalaikėme, nepalaikome ir nepalaikysime visų renginių, kurie daromi NVS ir Baltijos šalių išskirtinio formato rėmuose. Mūsų mokiniai neišvyko į chemikų olimpiadą, kuri vyko NVS ir Baltijos šalių formatu, taip pat neišvyko į keletą kitų renginių. Bet mokyklos savarankiškai priima sprendimus, pavyzdžiui, į vieną tokią olimpiadą, mes sakėme, kad komandos nesiunčiame, bet iš Visagino vienas mokinys išvažiavo“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė ministras.

„Mes suteikiame laisvę mokykloms, bet atsakomybės joms pritrūksta“, – teigė jis.

D. Pavalkis tvirtino, kad ministerija neturėjo informacijos apie Vilniaus Sofijos Kovalevskajos mokyklos moksleivių dalyvavimą sukarintose stovyklose Rusijoje. Gavusi apie informacijos ŠMM pradėjo tyrimą, bet realių priemonių ką nors daryti, anot ministro, ji neturi.

„Mokytojas, kuris išsivežė mokinius, yra Lietuvos pilietis, trečia karta gyvena Lietuvoje, puikiai kalba lietuviškai. Kokios paskatos yra to darymo, ministerija negali atsakyti. Mokykla elgiasi, kaip nori“, – sakė jis.

„Mes negalime nieko padaryti, nors oficialiai ministerija atsako už (mokymo – BNS) kokybę, už mokyklų priežiūrą, bet instrumentų ką nors nubausti, sukontroliuoti, padaryti mes neturime. Todėl kalbame, kad būtina įsteigti mokyklų priežiūros instituciją, kuri turėtų administracinius galėjimus bausti ir kontroliuoti ir pasakyti. Bet sužiūrėti, kur vaikai išvažiuos per atostogas, nebus įmanoma ir ateityje“, – sakė D. Pavalkis.

Jis pabrėžė, kad ŠMM padidino finansavimą patriotiniam ugdymui Lietuvos mokyklose. Tam suplanuota per 1 mln. litų, įvestas gynybos mokymo modelis.

Ministras prisipažino neketinąs kviestis S.Kovalevskajos mokyklos vadovų, kad šie pasiaiškintų dėl mokinių vežimo į stovyklas Rusijoje.

„O ką aš jiems pasakysiu? Ministerija nėra jų darbdaviai, jų darbdavys yra savivaldybė. Aš kreipiausi į poną Zuoką (Vilniaus savivaldybės merą Artūrą Zuoką – BNS), jis atsakingas už mokyklos direktoriaus įdarbinimą. Ministerija gali pareikšti nuomonę, bet nebūtinai savivaldybė reaguos“, – sakė D. Pavalkis.

Kita vertus, jis akcentavo, jog nereikia kelti perdėtos įtampos šiuo klausimu, kad „rusų tautybės žmonių, kurie gana lojalūs Lietuvai, nebūtų nustumti į Lietuvai priešiškų jėgų glėbį“.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovai pranešė, kad kreipsis į Generalinę prokuratūrą dėl galimo nepilnamečių įtraukimo į nusikalstamą veiką, veikimo prieš valstybę.

Naujienų portalas 15min.lt paskelbė, kad Vilniaus Sofijos Kovalevskajos vidurinės mokyklos moksleiviai nuolat vežami į sukarintas stovyklas Rusijoje, kurių vienas iš tikslų – atrinkti ir auginti būsimus Kremliaus karius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.