Lietuvoje

2019.03.05 13:49

Zuokas kratosi neskaidraus politiko įvaizdžio: nemaišykime teistumo su neskaidrumu

Speciali LRT RADIJO laida, LRT.lt2019.03.05 13:49

Neskaidraus politiko etiketės kandidatas į mero kėdę Artūras Zuokas kratosi. LRT RADIJO surengtuose debatuose jis tvirtina, kad derėtų atskirti teistumą nuo neskaidrumo. Dabartinis Vilniaus meras ir kandidatas Remigijus Šimašius vis dėlto ne tik primena, kad A. Zuokas teistas, bet ir kaltina paėmus 724 tūkst. eurų kyšį.

LRT RADIJO surengtuose debatuose atkreipus dėmesį, kad vyrauja R. Šimašiaus, kaip mero, kurio darbų nesimato, ir A. Zuoko, kaip neskaidraus politiko, įvaizdis, A. Zuokas tikina su tuo nesutinkantis. Anot pašnekovo, tokios dėmės savo karjeroje jis nepripažįsta, nes jos ir neturi.

„Tą dėmę kuria tie žmonės, kurie konkuruoja ne idėjomis, ne darbais, ne gebėjimais, o tiesiog šmeiždami arba kurdami tą dūmų uždangą. [...] Nemaišykime teistumo su neskaidrumu ir nemaišykime vagystės su kelių eismo taisyklių pažeidimu. Tai skirtingi dalykai“, – sako A. Zuokas.

Jis primena 2015 m. rinkimus, per kuriuos, anot A. Zuoko, buvo šmeižiamas Liberalų partijos: „Prisiminkime 2015 m. rinkimų kampaniją, kuri tikrai buvo sunki kampanija man, kaip tuometiniam miesto vadovui, kai R. Šimašius, Eligijus Masiulis gražiai reklamavosi daužydami stiklą ir kovodami su korupcija. Ką mes matome? Šiandien ši politinė organizacija, jo kolegos yra teisiamųjų suole, bet tuo metu jie labai spekuliavo mano tariamu neskaidrumu.“

A. Zuoko tikinimu, R. Šimašius tuo metu šmeižė ir miestą, sakydami, kad miestas bankrutuoja, nors, teigia A. Zuokas, miestą ne tik nuo teorinio, bet ir nuo tikro bankroto saugo įstatymai, kurie reglamentuoja tai, kaip miestai skolinasi.

„Tai yra bendra valstybės skola. Bet tuo jie stipriai spekuliavo, melavo ir žemino Vilniaus miesto autoritetą. Be to, šiandien Remigijus niekada nepasakys, kad šiandien galime nupirkti naujus autobusus, nes 2013 m. Vilniaus miesto taryba kreipėsi į Administracinį tesimą, padavė vyriausybę į teismą už tai, kad Vilniaus miestas nėra pakankamai finansuojamas. Vyriausybė 2016 m. pagal teismo sprendimą ir taikos sutartį Vilniaus miestui grąžino 56 mln. eurų“, – sako A. Zuokas.

Vis dėlto R. Šimašius su teistumo etikete sutinka. Pasak jo, A. Zuokas yra ne tik teistas už bandymą paveikti tarybos narį, bet dar viena byla šiuo metu yra Stokholmo arbitraže dėl kyšio, kurį, R. Šimašiaus teigimu. A. Zuokas paėmė.

„Gerbiamas Artūrai, būkime tiesūs ir teisingi – jūs esate teistas už tai, kad darėte poveikį tarybos nariui, kitaip tariant, įkišote jį į mašiną, išvežėte į mišką ir reketavote, kad balsuotų už jus. Už tai jūs esate teistas. Už kai kuriuos dalykus nesate teistas ir ta byla yra Stokholmo arbitraže apie tą kyšį 724 tūkst. eurų, kurį jūs paėmėte. Prieš 1,5 mėnesio sakėte, kad paduosite mane į teismą už šmeižtą. Dar nepadavėte. Jeigu paduosite, pateiksiu su visus duomenis apie tai, kaip visa tai įvyko“, – LRT RADIJO debatuose tikina R. Šimašius.

Vienas kitą kvietė pasivaikščioti po Vilnių

Paklausti, kaip vertina situaciją, kad antrame ture dėl mero kėdės vėl kovos su tuo pačiu konkurentu, abu kandidatai nesutaria, ar tai rodo pokyčius. Kaip teigia meras Remigijus Šimašius, nepaisant to, kad kandidatai antrajame ture tie patys, pats miestas labai pasikeitė. Artūras Zuokas savo ruožtu tikina, kad jokie pokyčiai per tuos metus neįvyko.

„Sakyčiau, kad tik gana kosmetiniai pokyčiai yra. Žinoma, kai kuriuos galima paminėti. Pavyzdžiui, rimtesnis pokytis yra viešojo transporto atnaujinimas, bet daugiau mieste nelabai kas pasikeitė. Kas man labiausiai nemalonu (kalbu iš miesto valdžios pusės, nes tai, ką daro privatus verslas, tai visai kas kita), kad miestas praranda drąsą ir laisvę svajoti“, – sako A. Zuokas.

Reaguodamas į tai R. Šimašius tvirtina, kad A. Zuokui derėtų dažniau pasivaikščioti po miesto rajonus: „Gerbiamą Artūrą, jeigu jis dar neatsivaikščiojo po miestą, miegodamas rajonuose, galiu pakviesti pavaikščioti ir naujais takais, ir parodyti, kur yra naujos gatvės, naujas apšvietimas, ir į mokyklas nuvesti, kurios buvo apleistas, o dabar normaliai finansuojamos.“

R. Šimašius pripažįsta – mieste yra daugybė dalykų, kuriuos reikia sutvarkyti, nes daugybę metų miestas buvo apleistas. „Man atrodo, kad Vilnius nusipleno ir toliau judėti pirmyn, ir toliau nesustoti, ir toliau siekti to statuso, kuris dera sostinei“, – sako R. Šimašius.

A. Zuokas tvirtina ketinantis priimti kvietimą pasivaikščioti, bet siūlo pasivaikščioti po konkrečius gyvenamuosius rajonus.

Vis dėlto, nepaisant besiskiriančio požiūrio, kai kurie tikslai tiek A. Zuoko, tiek R. Šimašiaus  programoje sutampa. Vienas iš bendrų tikslų – pagerinti susiekimą viešuoju transportu.

Kalbėdamas apie nemokamą viešąjį transportą Artūras Zuokas tvirtino, kad to bus siekiama imant pavyzdį iš Talino – viešasis nemokamas transportas būtų skirtas tik tiems, kurie yra deklaravę gyvenamąją vietą. Kitaip tariant, vilniečiams.

„Vilniuje, kaip žinote, gyvena apie 60 tūkst. gyventojų, kurie nėra deklaravę savo gyvenamosios vietos. Jeigu bent pusę jų galėtume paskatinti su nemokamo viešojo transporto idėja deklaruoti gyvenamąją vietą, tai pajamos padengtų praradimus už neparduotus bilietus ar netgi būtų pliusas“, – sako A. Zuokas.

Jo teigimu, tai turėtų ir sumažinti kamščius centrinėje miesto dalyje, nes daugiau žmonių naudotųsi viešuoju transportu. Be to, miesto pakraščiuose turėtų būti įrengta daugiau „statyk ir važiuok“ aikštelių, kurios iš užmiesčio atvykę gyventojai galėtų palikti savo automobilius ir po miestą keliauti viešuoju transportu.

„Tada atvažiavęs į Vilnių žmogus automobilį gali pastatyti nemokamai, nes ta sąlyga labai svarbi tol, kol sukuriame vartotojų skaičių ir vartojimo įgūdžius prie Vilniaus miesto įvažiavimo ribos ir jis lygiai taip pat galėtų naudotis viešuoju transportu. Į Vilnių kasdien įvažiuoja apie 140 tūkst. automobilių“, – nurodo A. Zuokas.

R. Šimašius stebisi, kad A. Zuokas apie pokyčius kalba taip, lyg būtų naujas kandidatas, niekada nėjęs mero pareigų. Mero nuomone, pirmiausia svarbu pasirūpinti, kad kelionė viešuoju transportu miesto gyventojams apskritai būtų maloni ir patogi, kad viešojo transporto stoteles būtų lengva ir patogu pasiekti.

„Labai aišku, ko reikia viešajame transporte. Visų pirma, reikia, kad jis atvažiuotų, kad jo tinklas būtų platesnis. Reikia, kad jis nevėluotų, t. y. nedegtų autobusai viduryje trasos, negriūtų ir tokiu būdų negriūtų visas tvarkaraštis. Reikia, kad patirtis būtų maloni: kad nebūtų baisu išsitepti rankų, kad žiemą būtų šilta, vasarą – kondicionuojama ir t. t. Tai reiškia, kad tą viešojo transporto atnaujinimo programą, kurią pradėjome daugiau nei pusės transporto priemonių atnaujinimo, reikia pabaigti“, – sako R. Šimašius.

Jo aiškinimu, taip pat svarbu pagerinti transporto pravažumą pro siauras vietas. Jis pateikia pavyzdį – iš Pilaitės į centrą ryte atvažiuoti užtrunka dvigubai ilgiau nei vakare, nors atstumas ir yra tas pats.

„Aišku, kad reikia padaryti papildomas „A“ juostas ir pagerinti sankryžų pralaidumą, kad žmonės turėtų gerą patirtį. [...] Be abejo, kas dar svarbu, apie ką mažai kas šneka (man net keista dėl to) – norint, kad žmonės naudotųsi viešuoju transportu, reikia nuo namų durų iki viešojo transporto stotelės, kad būtų malonus atėjimas: pėsčiųjų takai, laukimo paviljonai. Būtent tai yra pradėta gerinti ir dar reikia labai daug padaryti, kad patirtis būtų vienareikšmiai gera“, – tvirtina Vilniaus meras.

Idėja paskatinti žmones užsiregistruoti Vilniaus miesto savivaldybėje R. Šimašius vertina skeptiškai. Anot jo, nederėtų pradėti dalinti gyventojų tarp Vilniaus, Vilniaus rajonų, Elektrėnų ar kitų savivaldybių.

„Neužmirškime, kieno rankose yra visas pajamų paskirstymo mechanizmas – Seimas ir vyriausybė gali pakeisti formulę vienu procentiniu punktu ir visa tai sužlugs. Iš tiesų, man atrodo, ne su Vilniaus rajonu reikia konkuruoti, o su Europos miestais, ir labai rimtai konkuruoti. Reikia galvoti apie žmonių patirtį, kaip jie jaučiasi mieste, o ne apie kažkokius biurokratinius pasitampymus, kas kur registruotas“, – įsitikinęs R. Šimašius.

Parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.