Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.05 16:00

Gentvilas apie frakcijos narių praradimą: pokytis – nenormaliai didelis

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.03.05 16:00

Nors po savivaldos rinkimų Liberalų sąjūdis gyvena džiugiomis nuotaikomis, partijos lyderis Eugenijus Gentvilas sakė ir nerimaujantis. Aiškėja, kad jo vadovaujamos partijos frakciją Seime palieka ne tik į kultūros sritį grįžtantis Arūnas Gelūnas, bet ir meru išrinktas Vitalijus Gailius. Be to, po antrojo savivaldos rinkimų turo bei Europos Parlamento rinkimų situacija gali dar keistis.

„Gali būti, kad faktiškai bus pasikeitę pusė frakcijos“, – ateities perspektyvą apibendrino E. Gentvilas. Panašu, kad dėl dalies vietų frakcijoje jis gali būti ramus – jas užims Liberalų sąjūdžio sąraše esantys žmonės. Visgi dėl kai kurių pozicijų teks dar kartą kovoti rinkimuose.

Grįžta į kultūros sritį

Dar praėjusią savaitę paaiškėjo, kad Seimą palikti ketina A. Gelūnas. Paskutinę žiemos dieną paaiškėjo, kad politikas laimėjo Lietuvos dailės muziejaus vadovo konkursą. Jis buvo vienas iš trijų pretendentų ir surinko daugiausia vertinimo komisijos balų. Po žinios apie laimėjimą A. Gelūnas portalui LRT.lt sakė, kad jau kurį laiką svarstė grįžti į kultūros sritį, todėl imsis naujų pareigų.

Kaip sakė pats konkursą laimėjęs Seimo narys, Konstitucija neleidžia vienu metu dirbti parlamente ir vadovauti institucijai. Todėl kai tik A. Gelūnas pasirašys darbo muziejuje sutartį, nutrūks jo, kaip Seimo nario įgaliojimai. Kadangi politikas į Seimą pateko su Liberalų sąjūdžio sąrašų, jam išėjus į parlamentą atkeliaus po jo sąraše esantis žmogus. Tai reiškia, kad pareigų Seime turėtų imtis Andrius Mazuronis.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Gentvilas sakė kalbėjęs su A. Mazuroniu, kuris su visuomeniniu rinkimų komitetu „Valerijaus Simulik judėjimas „Už Šiaulius“ bandė patekti į Šiaulių miesto tarybą. Tiesa, sėkmė jo rinkimuose nelydėjo.

„Kalbėjau su juo, jis laukė rinkimų rezultatų. Tikėtina, kad ateis“, – apie A. Mazuronio atėjimą į Seimą kalbėjo E. Gentvilas. Tiesa, pats A. Mazuronis savo sprendimo atskleisti neskuba ir antradienį kalbintas LRT.lt teigė, kad apie tai plačiau pakomentuos tada, kai A. Gelūnas iš tikro paliks Seimą. Be to, prieš pat savivaldos rinkimus A. Mazuronis paliko Liberalų sąjūdį, todėl gali būti, kad jei ir ateitų į Seimą, jungtųsi prie kitos frakcijos ar Mišrios Seimo narių grupės.

Vienas jau laimėjo, kitas dar laukia

Mažiausiai vieną, o galbūt ir du narius iš Liberalų sąjūdžio frakcijos atims ir savivaldos rinkimai. Jau po pirmojo turo tapo aišku, kad parlamentinei Antikorupcijos komisijai vadovaujantis V. Gailius Seimo nario kėdę iškeis į Joniškio rajono mero. Sekmadienio naktį paaiškėjo, kad Žiemgalos vienmandatėje apygardoje į Seimą išrinktas politikas laimėjo didžiule persvarą – už jį balsavo 62,22 proc. joniškiečių.

„Aš tikiu Joniškio krašto žmonėmis, o jie patikėjo manimi, rezultatas tai atspindi“, – sekmadienio naktį, netrukus po žinios apie pergalę, portalui LRT.lt sakė V. Gailius.

Sėkmė savivaldos rinkimuose lydėjo ir liberalų frakcijos narį Ričardą Jušką. Jurbarko mero posto siekiantis politikas pirmajame rinkimų ture surinko 32,95 proc. rinkėjų balsų ir buvo pirmojoje vietoje. Tiesa, jam dar teks suremti ginklus antrajame rinkimų ture, kuriame kovos su antrojoje vietoje likusiu savarankiškai išsikėlusiu Skirmantu Mockevičiumi.

Daugiausia per pusmetį turės būti surengti nauji rinkimai, kurių metų vienmandačių apygardų rinkėjai spręs, ką deleguoti į Seimą vietoje merais tapusių parlamentarų. Taigi, jau aišku, kad nauji rinkimai bus rengiami Joniškyje, o po antrojo turo paaiškės, ar reikės organizuoti ir daugiau rinkimų.

Situacija kelia nerimą, bet yra vilties

Liberalų lyderis E. Gentvilas portalui LRT.lt sakė, kad A. Gelūno, V. Gailiaus ir, galimai, R. Juškos pasitraukimas iš Seimo frakcijai – didelė netektis. Jis kalbėjo, kad merais išrinkti Liberalų sąjūdžio nariai įsipareigoja surasti tinkamą kandidatą vienmandatėje apygardoje, kurioje buvo išrinkti. Kitaip tariant, V. Gailius turės ieškoti, kas sieks jo atlaisvintos Seimo nario vietos Žiemgalos apygardoje, o jei bus išrinktas R. Juška tai turės daryti Jurbarko-Pagėgių apygardoje.

Tačiau E. Gentvilas atviras – laikas, iki kol bus išrinkti nauji Seimo nariai, nebus lengvas: „Rinkimai į tas apygardas, matyt, bus surengti liepą ar rugsėjį, tai tikrai Seimo pavasario sesijoje  turėsime praradimus.“

Be to, garantijų, kad būtent liberalų atstovai laimėtų vienmandatėse apygardose rengiamus rinkimus, taip pat nėra. Liberalų sąjūdžio pirmininkas teigė, kad tokia situacija kelia nerimą, tačiau analizuojama situacija apygardose teikia vilčių. Pasak jo, prie partijos kandidatų sėkmės smarkiai prisidėti gali ir išrinkti merai.

„Jei R. Juška taps meru, prisieks balandžio mėnesį, jo žodis daug reikš Jurbarko rinkėjams. V. Gailius yra neabejotinas autoritetas Joniškyje, Žiemgalos apygardai priklauso ir dalis Pakruojo rajono, kur liberalai užėmė trečią vietą ir gavo tris mandatus, taip pat kampelis Šiaulių rajono, kur su dviem mandatais pakliuvome į tarybą.

Reikia konstatuoti, kad vietoje V. Gailiaus ir, galimai, R. Juškos kandidatuosiantys mūsų žmonės nebus beorėje erdvėje, turės atramą tose savivaldybėse. Kaip visada, žiūriu su nerimu, tačiau ir su optimistinėmis galimybėmis“, – komentavo E. Gentvilas.

Gali būti ir daugiau praradimų

Šiuo metu Liberalų sąjūdžio frakcijoje vis dar yra 12 narių. Tiesa, frakcijos narių skaičius, per maždaug dvejus su puse šios Seimo kadencijos metų, kito. Sulaukęs įtarimų politinės korupcijos byloje ne tik partiją, bet ir frakciją paliko Gintaras Steponavičius. Ilgai liberalų gretose nebuvo ir iš „valstiečių“ pas juos perbėgusi Dovilė Šakalienė, kuri jau kurį laiką dirba socialdemokratų frakcijoje. Praėjusių metų pabaigoje Liberalų sąjūdį, o kartu ir frakciją, dėl nesutarimų su vadovybe paliko Aušrinė Armonaitė.

Pats E. Gentvilas pripažino, kad tokia kaita – neįprastai didelė. Be to, gali būti, kad teks rūpintis ir kas užims frakcijos seniūnės Viktorijos Čmilytės-Nielsen vietą, mat ji antruoju numeriu įrašyta partijos rinkimų į Europos Parlamentą sąraše.

„Šiuo atveju nenormaliai didelis pokytis. Tikrai, gali būti faktiškai pusė frakcijos pasikeitę (jei V. Čmilytė-Nielsen bus išrinkta į EP – Aut.). Ką darysi, kadencija ilga, pokyčiai vyksta ir kitose frakcijose. Bet mūsų atveju tai būtų stiprūs pokyčiai“, – kalbėjo E. Gentvilas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi