Lietuvoje

2019.03.05 10:13

Mindaugas Lingė apie premjero nuomonę dėl Astravo AE: tai viso labo tik rinkiminis pranešimas

ELTA2019.03.05 10:13

Vertindamas ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio susitikime su Kėdainių gyventojais išsakytą pažadą pateikti baltarusiams alternatyvią Lietuvos poziciją dėl Astravo atominės elektrinės (AE), prezidentės vyriausiasis patarėjas Mindaugas Lingė teigia, kad tai tik rinkiminis pranešimas.

Anot jo, Lietuvos interesas, pagal prezidentės jau ne kartą išsakytą poziciją, yra užtikrinti, kad Astravo AE išvis nepradėtų veikti. Tai daryti reikėtų naudojantis tarptautinių bendruomenių formatų teikiama galimybe kelti tokius klausimus.

„Reikia dirbti su tais faktais, reikia aiškintis su tarptautine bendruomene ir telkti tą paramą“, – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė M. Lingė.

Jo teigimu, AE pastatymo faktas dar nerodo, kad elektrinė tikrai pradės veikti. Kaip teigia prezidentės vyriausiasis patarėjas, turime nepamiršti, kad tai yra geopolitinis projektas, kuris kelia grėsmę mūsų nacionaliniam saugumui. Taip pat šią AE stato ne Baltarusija – tai yra Rusijos interesais pagrįstas projektas.

„Žiūrėti siaurai, nematant geopolitinių interesų, būtų naivu“, – sako M. Lingė.

Todėl, pasak M. Lingės, reikia ne kurti sunkiai įgyvendinamus naujus samprotavimus, bet naudotis ir dirbti tais instrumentais, su kuriais galima kreiptis į tarptautinę bendruomenę ir koncentruotis į bendrą Lietuvos siekį, kad ten apskritai nepradėtų veikti Astravo AE.

ELTA primena, kad praėjusią savaitę ministras pirmininkas S. Skvernelis trumpai prasitarė, kad Baltarusijai pateiks siūlymą dėl Astravo AE. Pirmadienį vyriausybės kanceliarija pranešė, kad artimiausiu metu premjeras pateiks Baltarusijos valdžios atstovams pasiūlymą, kuris esą gali padaryti proveržį Astravo AE istorijoje ir lemti, kad branduolinė elektrinė Lietuvos pašonėje taip ir nepradėtų veikti.

Ministras pirmininkas atkreipė dėmesį, kad didelė dalis infrastruktūros, kuri jau parengta Astravo AE, įskaitant išplėtotas tinklus ir elektros generavimo įrangą, gali būti sėkmingai išnaudota gamtinėmis dujomis varomai elektrinei vystyti.

„Baltarusijai siūlytume priimti strateginį sprendimą vystyti savarankišką ir diversifikuotą energetikos ūkį. Taip pat perspektyvų matytume atsinaujinančios energetikos srityje, kuri neįklampina šalies į šimtą metų trunkančius projektus. Žinoma, tai jau Baltarusijos teisė apsispręsti: ar vystyti vienpuse priklausomybe nuo vienos šalies pagrįstą energetikos politiką, ar imtis strateginių pokyčių energetikos srityje. Tokia kryptimi žengia Lietuva, kuri galėtų būti ir geru pavyzdžiu, ir naudingu partneriu Baltarusijai“, – teigė vyriausybės vadovas.

Jis pabrėžė, jog pasiūlymo pateikimas nereiškia jokio susitaikymo su Astravo AE, čia nėra daroma jokio kompromiso su sąžine, neprekiaujama žmonių saugumu. Priešingai – šitas siūlymas esą rodo, kad Lietuva nesusitaiko su branduoline elektrine Lietuvos pašonėje.

„Situaciją su Astravo AE paveldėjome tokią, kokia ji yra: elektrinė jau pastatyta ir realu, jog greitu metu pradės veikti. Tiems, kurie šiandien nepraleidžia progos pakalbėti apie Lietuvos žmonių saugumą ir būtinybę siekti, kad AE būtų uždaryta, norėčiau priminti, jog savo laiku jie turėjo progą pasiekti, kad Astravas išvis net nebūtų pradėtas statyti.

Tačiau tada reikėjo ne flirtuoti ar kolaboruoti su Baltarusijos valdžia, ne kurti rožines svajones apie atomines elektrines – dvynes Lietuvoje ir Baltarusijoje, ne mėgautis fasadiniais ir jokios realios naudos neduodančiais tarpusavio susitikimais. Tada reikėjo užimti konkrečią ir kietą poziciją, pasitelkti tarptautinę bendruomenę ir ekspertus, vykdyti nenuolaidžiavimo politiką, įrodyti ir įtikinti Baltarusijos valdžios atstovus bent jau pasirinkti kitą AE statybų vietą“, – teigė vyriausybės vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt