Lietuvoje

2019.03.01 21:50

Dukrai nupirko generinių vaistų – atsidūrė reanimacijoje: naujos tvarkos nepalaiko

Kasininkė Elena kiaulę taupyklę dažniau tuština, nei pildo. Dar praėjusių metų rudenį nuskambėjo atvejis, kai jos dukrą, pakeitus originalius vaistus generiniais, ištiko stiprus epilepsijos priepuolis ir ji atsidūrė reanimacijoje. Nuo to laiko niekas nepasikeitė.

Moteris lig šiol už dukros vaistus moka visą kainą – po 60 eurų. Pasak Elenos, tokie nuolatiniai kompensuojamųjų vaistų tvarkos pakeitimai kelia pavojų ne tik jos dukros, bet ir kitų pacientų sveikatai.
„Viską atiduosiu, bet vis tiek tuos vaistus pirksiu, kurie tinka, nepirksiu aš tų, kuriuos A. Veryga siūlo“, – kalba Elena Gumbienė.
Įsigaliojo nauja kompensuojamųjų vaistų skyrimo tvarka, pagal kurią gydytojui receptuose nurodžius veikliąją medžiagą, vaistinės jau parduoda tik pigiausią kompensuojamųjų vaistų sąraše esantį medikamentą. Ši tvarka taikoma, kai vaistas išrašomas pirmą kartą ar po šešių mėnesių pertraukos.
Kai kurie gydytojai tikina, kad kompensuojamųjų vaistų tvarkos kaitaliojimas gali kelti pavojų pacientui. Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad nauja tvarka mažina kainas, o sutaupyti pinigai leis kompensuoti daugiau vaistų. Taip pat tai esą bus skatinama konkurencija.
Pasak ministerijos, nesklandumų neturėtų būti, nes pigiausias vaistas parduodamas tik kai jis išrašomas pirmą kartą ar po šešių mėnesių pertraukos.
„Jeigu pacientui yra nustatyta, aišku retais, išimtinais atvejais, alergija tam tikrai medžiagai, kuri yra vaiste, tai, be abejo, yra tvarka, kaip galima paskirti reikalingą gydymą“, – aiškina sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė.
„Jeigu mes kalbame apie tokius jautrius dalykus kaip psichinė sveikata, kraujotaka, ta pati epilepsija, kur iš tikrųjų netgi tabletės pakeitimas gali duoti visiškai nenuspėjamą efektą, tai, manau, paciento teisė rinktis vaistą, kurio jis nori, turėtų būti paliekama“, – teigia šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.
Pasak vaistininkų, ir anksčiau vaistinių ekranuose pacientai galėjo matyti pigiausius vaistus ir patys nuspręsti, kokius įsigyti. Vaistininkai pastebi, kad dalis pacientų moka brangiau ir renkasi senuosius vaistus.
„Jeigu vaistas buvo kompensuojamų vaistų sąraše, o paskui buvo išbrauktas, vis tiek žmonės lieka prie įprasto, kurį vartojo“, – teigia vaistininkas Rimvydas Blynas.
Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, dėl naujos tvarkos vaistai turėtų atpigti. Už sutaupytas lėšas planuojama įtraukti naujų vaistų į kompensuojamųjų sąrašą.