Naujienų srautas

Lietuvoje2012.11.01 10:23

„Darbiečiai“ abejoja, ar už balsų pirkimą turi būti baudžiama visa partija

Liepa Želnienė, 15min.lt 2012.11.01 10:23

Darbo partijos pirmininko pavaduotojas, parlamentaras Vytautas Gapšys sako, kad prezidentės siūlomos įstatymų pataisos, leisiančios už balsų pirkimą bausti visą balsų pirkėjo partiją, kelia abejonių. Pasak jo, toks įstatymas paskatintų provokacijas rinkimų metu.  

Darbo partijos pirmininko pavaduotojas, parlamentaras Vytautas Gapšys sako, kad prezidentės siūlomos įstatymų pataisos, leisiančios už balsų pirkimą bausti visą balsų pirkėjo partiją, kelia abejonių. Pasak jo, toks įstatymas paskatintų provokacijas rinkimų metu.

„Čia reikia konsultuotis su teisininkais tam, kad neatsirastų įvairiausių provokacijų, nes mes į policiją, bent Darbo partija, kreipėmės per antrąjį rinkimų turą ne vieną kartą dėl to, kad matėme, kad yra organizuojamos grynai provokacijos, kur tiesiog prašomi žmonės už pinigus – bent aš taip supratau – kad pasakytų, kad jų balsai Darbo partijos buvo nupirkti, ko nebuvo ir niekada mes to nedarėme. Manau, kad teisiškai paremtas turi būti tas įstatymas, kuris realiai galiotų ir šis reiškinys išnyktų“, – paklaustas, kaip vertina prezidentės teikiamas pataisas, sakė V.Gapšys.

Tiesa, trečiadienį Darbo partijos frakcijos nariai prezidentės teikiamas pataisas ketina palaikyti.

„Taip, pritars frakcija pateikimui tikrai, aišku, vienintelis dalykas, kas, aš manau, dar turėtų būti detaliau įvertinta ar nereikia dar detalesnių pataisų ir dar plačiau į visa šitai pažiūrėti. Bet mes matome problemą, kad tokios situacijos susidaro ir, kad atsakomybė turi būti sugriežtinta“, – kalbėjo V.Gapšys.

Primename, kad per šiuos rinkimus daugiausia ikiteisminių tyrimų policija pradėjo dėl galimo Darbo partijos rinkėjų papirkinėjimo.

Todėl prezidentė Dalia Grybauskaitė Seimui skubos tvarka pasiūlė priimti įstatymų pataisas, kuriomis būtų griežtinamos bausmės už balsų pirkimą.

Jei būtų priimtos prezidentės siūlomos Baudžiamojo kodekso, Kriminalinės žvalgybos, Seimo rinkimų ir Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymų pataisos, rinkėjų balsų pirkimas būtų laikomas apysunkiu nusikaltimu. Dabar tai laikoma nesunkiu nusikaltimu.

Už rinkėjų papirkinėjimą būtų baudžiama laisvės atėmimu nuo 4 iki 6 metų, dabar už tai gresia laisvės neteikti nuo dvejų iki trejų metų. Taip pat baudžiamojon atsakomybėn siūloma traukti ne tik rinkėjus papirkinėjusius asmenis, bet ir tuos, kurie inicijavo ir organizavo šią nusikalstamą veiką.

Atsakomybę už rinkėjų papirkinėjimą siūloma taikyti ne tik fiziniams, bet ir juridiniams asmenims – tai yra ir politinėms partijoms. Dabar politinės partijos neatsako už sukčiaujančius savo narius.

Prezidentė taip pat siūlo naikinti kandidatams į Seimą taikomas privilegijas ir šalinti juos iš rinkimų iškart, kai tik nustatomi padaryti pažeidimai. Šiuo metu Seimo rinkimams galioja išskirtinė sąlyga, kai likus 15 dienų iki balsavimo net ir užfiksavus pažeidimus, negalima pašalinti kandidatų ir partijos iš rinkimų, pažymima prezidentės spaudos tarnybos pranešime. Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų rinkimuose tokių privilegijų nėra.

Taip pat šalies vadovė siūlo uždrausti partijų deleguotiems komisijos nariams balsuoti sprendžiant su jų atstovaujamos partijos kandidatų registravimo ir registracijos šalinimo susijusius klausimus. Prezidentės teigimu, taip būtų užtikrintas Vyriausiosios rinkimų komisijos objektyvumas ir nešališkumas sprendžiant rinkimų pažeidimų klausimus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi