Naujienų srautas

Lietuvoje2015.02.14 17:27

Seimo komitetas: stovėjimo aikštelės prie ligoninių turi būti nemokamos

LRT.lt 2015.02.14 17:27

Seimo Sveikatos reikalų komitetas išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją dėl mokamų transporto priemonių stovėjimo aikštelių prie asmens sveikatos priežiūros įstaigų.Komiteto narių nuomone, gydymo įstaigos privalo turėti nemokamų automobilių stovėjimo vietų, kuriomis galėtų naudotis tiek darbuotojai, tiek pacientai, ypač su negalia, skelbiama pranešime spaudai. 

Seimo Sveikatos reikalų komitetas išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją dėl mokamų transporto priemonių stovėjimo aikštelių prie asmens sveikatos priežiūros įstaigų.Komiteto narių nuomone, gydymo įstaigos privalo turėti nemokamų automobilių stovėjimo vietų, kuriomis galėtų naudotis tiek darbuotojai, tiek pacientai, ypač su negalia, skelbiama pranešime spaudai. 

Buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad pacientai į sveikatos priežiūros įstaigas važiuoja ištikus nelaimei, t. y. susirgus, ir todėl neturėtų būti papildomai apmokestinti.

Komiteto posėdyje daugiausia diskusijų sukėlė šiuo metu įgyvendinamas viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektas „Automobilių stovėjimo aikštelių infrastruktūros plėtra Santariškių medicinos įstaigų miestelyje“. Projektas vykdomas įgyvendinant 2013 m. gegužės 31 d. Vyriausybės nutarimą Nr. 490, pagal kurį partnerystės projekte numatytas 2250 naujų automobilių vietų įrengimas ir eksploatacija 25 metams, o partnerystės projekto didžiausia vertė – 466 610,4 tūkst. litų, įskaitant pridėtinės vertės mokestį.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad, Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, investicijoms į automobilių stovėjimo infrastruktūrą Santariškių medicinos įstaigų miestelyje reikalinga 56,3 mln. litų be PVM suma, o koncesininko pajamos sudarys 466,6 mln. litų su PVM suma. Komiteto nuomone, pelno siekimas iš sergančių žmonių yra nepriimtinas.

Posėdžio metu buvo suabejota tuo, ar sprendimą dėl koncesijos galėjo priimti Vyriausybė ne pagal Koncesijų įstatymo 5 straipsnio 2 dalį, kurioje nustatyta, kad sprendimus dėl koncesijų, pagal kurias Lietuvos Respublika prisiima esminius turtinius įsipareigojimus, priima Seimas Vyriausybės siūlymu. Esminiu laikomas 200 milijonų litų viršijantis (įskaitant galimą civilinę atsakomybę, atsirandančią pagal koncesijos sutartį) turtinis įsipareigojimas.

Nors valstybė tiesiogiai neinvestuoja į minėtą projektą, tačiau jai vis tiek galioja civilinės (sutartinės) atsakomybės pagrindai pagal Civilinį kodeksą, t. y. valstybė prisiima galimą ateityje kilti turtinę prievolę – sutartinę atsakomybę.

Taip pat paminėtina ir tai, kad pagal Koncesijos sutarties projekto 4 priedą, kuriame pateikiamas rizikos pasiskirstymas tarp šalių, numatyta, kad valstybė visiškai prisiima politinę ir kainų reguliavimo riziką; valstybė lygiomis dalimis su koncesininku prisiima teisinės aplinkos, nenugalimos jėgos, ginčų sprendimo bei kitas rizikas. Todėl manytina, kad Sveikatos apsaugos ministerijos teiginys apie tai, kad valstybė neprisiima finansinių įsipareigojimų pagal bendradarbiavimo projektą, yra klaidinantis.

Posėdyje buvo nuspręsta siūlyti Vyriausybei peržiūrėti projekto „Automobilių stovėjimo aikštelių infrastruktūros plėtra Santariškių medicinos įstaigų miestelyje“ konkurso suteikti viešąją darbų koncesiją sąlygas, kitus dokumentus ir nustatyti konkretų valstybės turtinių įsipareigojimų dydį pagal šį projektą, o nustačius, kad valstybės turtiniai įsipareigojimai viršija 200 mln. litų, kreiptis į Seimą su siūlymu priimti sprendimą dėl koncesijos, pagal kurią Lietuvos Respublika prisiima esminius turtinius įsipareigojimus.

Valstybės kontrolei pasiūlyta vadovaujantis Koncesijų įstatymo 281 straipsnio 3 dalimi ir Valstybės kontrolės įstatymu atlikti auditą dėl projekto „Automobilių stovėjimo aikštelių infrastruktūros plėtra Santariškių medicinos įstaigų miestelyje“ finansinio pagrįstumo ir teisėtumo, įvertinant konkurso suteikti viešąją darbų koncesiją sąlygas ir kitus dokumentus.

Komiteto nariai siūlo Seimo Antikorupcijos komisijai įvertinti Vyriausybės 2013 m. gegužės 31 d. nutarimą Nr. 490 „Dėl viešojo ir privataus sektorių partnerystės projekto „Automobilių stovėjimo aikštelių infrastruktūros plėtra Santariškių medicinos įstaigų miestelyje“ įgyvendinimo“.

Atsakingoms institucijoms pasiūlyta ieškoti galimybių užtikrinti, kad prie asmens sveikatos priežiūros įstaigų, kuriose yra mokamos automobilių stovėjimo aikštelės, būtų įrengta ne mažiau kaip pusė nemokamų automobilių stovėjimo vietų, taip pat siūloma neapmokestinti automobilių stovėjimo vietų, esančių pravažiavimo keliuose šalia gydymo įstaigų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi