Lietuvoje

2012.10.31 13:09

Siūlo griežčiau bausti rinkėjų papirkinėtojus, prasižengusius kandidatus iškart šalinti iš rinkimų

LRT.lt 2012.10.31 13:09

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo griežtinti baudžiamąją atsakomybę už rinkėjų papirkinėjimą ir sudaryti galimybę šalinti iš rinkimų nesąžiningai konkuruojančius politikus bei partijas. 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo griežtinti baudžiamąją atsakomybę už rinkėjų papirkinėjimą ir sudaryti galimybę šalinti iš rinkimų nesąžiningai konkuruojančius politikus bei partijas.

Tai numatyta Baudžiamojo kodekso, Kriminalinės žvalgybos, Seimo rinkimų ir Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymų pataisose, kurios trečiadienį skubos tvarka teikiamos Seimui.

Teikiamuose teisės aktų pakeitimuose siūloma rinkėjų papirkinėjimą laikyti apysunkiu nusikaltimu bausmę už jį padidinant du kartus – nuo 2–3 metų iki 4–6 metų laisvės atėmimo. Taip pat baudžiamąją atsakomybę taikyti ne tik fiziniams, bet ir juridiniams asmenims bei šią nusikalstamą veiką organizavusiems asmenims.

Nustačius pažeidimus taip pat siūloma kandidatus į Seimą šalinti iš rinkimų iškart. Šiuo metu Seimo rinkimams galioja išskirtinė sąlyga, kai likus 15 dienų iki balsavimo, net ir užfiksavus pažeidimus, negalima pašalinti kandidatų ir partijos iš rinkimų. Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų rinkimuose tokių privilegijų nėra.

Siekiant užtikrinti objektyvią ir nešališką Vyriausiosios rinkimų komisijos veiklą, Prezidentė siūlo uždrausti partijų deleguotiems komisijos nariams spręsti rinkimų pažeidimų klausimus. 

Premjeras: siūlomos pataisos leis bausti visa įstatymo galia

Prezidentės iniciatyva parengtos ir trečiadienį skubos tvarka Seimui teikiamos įstatymų pataisos, Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus vertinimu, yra racionalios, dėl to Vyriausybės vadovas ragina joms pritarti.

„Pataisos yra racionalios (...). Baudžiamajame kodekse esančios pažeidimų vertinimo normos neleidžia teisėsaugai panaudoti visų turimų instrumentų, visų turimų galių tam, kad preventyviai būtų užkirstas kelias rinkimų pažeidimams arba teisėsauga turėtų visas galimybes po tokių pažeidimų persekioti ir bausti visa įstatymo galia“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė A. Kubilius.

Premjeras pažymėjo, jog kolegas ir koalicijos narius ragins pritarti teikiamoms pataisoms. Ministro Pirmininko teigimu, šios kadencijos Seimas gali spėti jas priimti.

„Viską gali“, – paklaustas, ar skubos tvarka teikiamoms pataisoms įmanoma spėti pritarti, atsakė A. Kubilius.