Lietuvoje

2012.10.31 11:31

Pasienio gyventojai tebekrūpčioja nuo sprogimų

Kazys Kazakevičius, „Lietuvos žinios“2012.10.31 11:31

Netoli sienos su Kaliningrado sritimi esančių miestų ir kaimų žmonės tebekrūpčioja nuo kaimynėje šalyje vykdomų sprogdinimų. Pagalbos prašyta įvairių mūsų šalies institucijų, tačiau padėtis nepasikeitė. Rusijos atstovai tikina, kad pati Lietuva nepadeda spręsti įsisenėjusios problemos, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“. 

Netoli sienos su Kaliningrado sritimi esančių miestų ir kaimų žmonės tebekrūpčioja nuo kaimynėje šalyje vykdomų sprogdinimų. Pagalbos prašyta įvairių mūsų šalies institucijų, tačiau padėtis nepasikeitė. Rusijos atstovai tikina, kad pati Lietuva nepadeda spręsti įsisenėjusios problemos, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“.

Iš Kaliningrado srities sklindančios sprogimų bangos Kudirkos Naumiesčio ir kitas pasienio gyvenvietes drebina jau beveik porą metų.

„Anksčiau sprogdinimai buvo dažnesni, vos ne kasdien ir trukdavo net iki pusvalandžio. Per tą laiką tratėdavo langų stiklai, šokinėdavo sekcijose indai. Dabar sprogdinimų gal kiek mažiau“, – LŽ pasakojo Kudirkos Naumiestyje gyvenantis Juozas L.

Kudirkos Naumiesčio seniūno Vinco Alfredo Puidos teigimu, pastaruoju metu dažniausiai sprogdinama apie 17–18 val., kai jau daugelis žmonių būna baigę darbą ir grįžę namo. „Žeme sklindančios sprogimo bangos juntamos net už 20 kilometrų esančiame Griškabūdyje, taip pat ir Šakiuose“, – pasakojo jis.

Kaliningrado srityje, buvusių karinių poligonų teritorijoje, sprogdinamų pasenusių šaudmenų sukelti žemės ir oro virpesiai juntami ir tolėliau nuo pasienio esančiame Jurbarke, Tauragėje. Jau nekalbant apie Kybartus.

Skilinėja sienos

Šiemet neplanuotai teko skubiai remontuoti Kudirkos Naumiesčio civilinėse kapinėse esančią XIX amžiaus koplyčią. Mat buvo apsižiūrėta, kad nuo nuolatinių virpesių pradėjo aižėti jos sienos. Kilo grėsmė, kad šimtametis statinys sugrius.

„Dabar dėl sprogdinimų sukeltų bangų nukentėję žmonės jau pas mane skųstis nebeateina, nes žino, kad niekuo padėti negalėsiu. Mano namuose – tas pats“, – teigė V. A. Puida.

Iki kito pasienyje su Rusijos Kaliningrado sritimis esančio miesto – Kybartų – atsiritusios sprogimų bangos yra apgadinusios keleto namų fasadus – suaižėjo sienos, nukrito langų apdaila, išsiklaipė garažų durys. Tačiau, kaip tikino Kybartų seniūnas Romas Šunokas, žmonės dėl padarytos žalos jau nebesiskundžia, nes įsitikino, kad skundai nieko nepakeis.

Šakių rajono meras Juozas Bertašius neslėpė jokių pasienio su Rusija gyventojus džiuginančių žinių neturįs. Esą savivaldybės vadovų pastangos kaip nors padėti vietos žmonėms rezultatų nedavė. „Kalbėtis reikia tarpvalstybiniu lygiu“, – tvirtino rajono vadovas.

Leidimų neišdavė

Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktoriaus pavaduotoja Daiva Rimašauskaitė LŽ tikino, kad NATO siūlėsi pagelbėti Rusijai naikinant pasenusius sprogmenis, tačiau ši pagalbos atsisakė. Vėliau Rusija intensyviai kėlė šį klausimą dvišaliu formatu – prašyta leidimų vežti sprogmenis tranzitu per Lietuvos teritoriją. „Leidimai nebuvo išduoti, nes Rusija negalėjo užtikrinti, kad toks kiekis pavojingų sprogmenų bus išvežtas saugiai, nesukeliant grėsmės Lietuvos geležinkelio infrastruktūrai ir gyventojams“, – teigė URM atstovė.

Rusijos ambasadoriaus Lietuvoje Vladimiro Čchikvadzės atsakymas dienraščiui „Lietuvos žinios“

Su Kaliningrado sritimi besiribojančių Lietuvos regionų gyventojai ne kartą skundėsi nepatogumais, kurių patiria dėl šaudmenų naikinimo Kaliningrado srityje esančiame poligone. Ar Rusija kaip nors reaguoja į reiškiamą susirūpinimą?

Pirmiausia norėčiau pabrėžti, kad mūsų kariškiai yra priversti tokiu būdu utilizuoti kovinėms reikmėms nebetinkamus šaudmenis. Tai lemia Lietuvos atsisakymas suteikti leidimą išgabenti iš Rusijos eksklavo šios rūšies karinius krovinius geležinkeliu. Todėl visas poligono kaimynystėje gyvenančių asmenų pretenzijas pirmiausia reikėtų reikšti toms Lietuvos žinyboms, kurios blokavo minėtą procesą.

Taip pat pabrėšiu, kad susiklosčiusi situacija pirmiausia negatyviai veikia pačius Kaliningrado srities gyventojus.

Vis dėlto norėčiau atkreipti dėmesį, jog Rusija imasi visų įmanomų priemonių, kad būtų kuo labiau sumažintas kariniuose poligonuose atliekamų darbų negatyvus poveikis. Be kita ko, Baltijos laivyno vadovybės sprendimu sumažintas sprogimų galingumas, taip pat pakoreguotas sprogdinimo darbų grafikas. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.