Lietuvoje

2012.10.29 20:54

Naujas teismų pastatas Vilniuje kainuos šimtus milijonų

Rūta Grigolytė, Diena.lt2012.10.29 20:54

Šalia Generalinės prokuratūros Vilniuje bus statomas naujas teismų pastatas. Preliminariais skaičiavimais, tai atsieis apie 190 mln. litų.  

Šalia Generalinės prokuratūros Vilniuje bus statomas naujas teismų pastatas. Preliminariais skaičiavimais, tai atsieis apie 190 mln. litų.

Kelsis trys teismai

Premjero Andriaus Kubiliaus rugsėjo 10-osios potvarkiu sudaryta darbo grupė naujo teismų pastato statybos ir finansavimo, taip pat teismų valdomų pastatų panaudojimo klausimams nagrinėti. Ministras pirmininkas spalio 16 d. pritarė šios darbo grupės ataskaitai.

Nuspręsta, kad valstybinis sklypas Šeimyniškių g. 28 bus panaudotas naujam teismų pastatui statyti. Patvirtintame penkių aukštų pastato detaliajame plane numatyta 14,764 tūkst. kvadratinių metrų ploto. „Jeigu išsitenkama šiame plote, nereikia keisti detaliojo plano. Jeigu plotas bus didinamas, reikės rengti naują detalųjį planą, jį tvirtinti“, – sakė darbo grupės narys, teisingumo viceministras Gytis Andrulionis.

Į pastatą bus keliamas Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, Lietuvos apeliacinis teismas, Vilniaus apygardos teismas ir Nacionalinė teismų administracija.

Darbo grupės posėdžiuose buvo svarstomas ir Vilniaus rajono apylinkės teismo klausimas. „Kalvarijų g. 28, kur yra Vilniaus rajono apylinkės teismas, bus tiesiama jungiamoji gatvė, ir teismo pastatas trukdo. Buvo svarstoma teismą prijungti prie kitų teismų Laisvės pr. 79A, tačiau fiziškai jie ten netelpa. Reikėtų statyti priestatą arba ieškoti kitų patalpų, bet tada jau atsiveria visai kiti projektai. Darbo grupė dėl šio teismo nepriėmė sprendimo, o paliko Teisingumo ministerijai toliau šį klausimą nagrinėti su savivaldybe. Savivaldybė nori šį pastatą perimti ir tiesdama gatvę nugriauti. Savivaldybė turėtų pasiūlyti ką nors vietoj jo“, – sakė G. Andrulionis.

Mėgins parduoti

Darbo grupė preliminariai įvertino, už kiek būtų galima parduoti pastatus, iš kurių išsikels teismai. Lietuvos aukščiausiojo teismo pastato Gynėjų g. 6 orientacinė kaina būtų apie 6 mln. litų, Nacionalinės teismų administracijos Sapiegos g. 15 – 1,8 mln. litų.

„Būtų logiška, kad realizuoto turto pajamos būtų panaudotos naujam projektui finansuoti. Tačiau šiandien teisinė bazė tokia, kad visos realizuoto turto pajamos eina tiesiai į valstybės biudžetą, kai tai daroma per Viešosios ir privačios partnerystės programą. Taigi lėšos bus skiriamos iš to paties biudžeto“, – dėstė G. Andrulionis.

Vilniaus rajono apylinkės teismas būtų nugriautas, o atsilaisvinsiančias Lietuvos apeliacinio teismo ir Vilniaus apygardos teismo patalpas siūloma panaudoti memorialinėms reikmėms.

„Bus skirta daugiau išteklių nacių okupacijai, holokaustui Lietuvoje įvertinti, žydų genocido aukoms atminti. Yra dar 1999 m. Seimo priimtas nutarimas, kuris numato, kad pastatas Gedimino pr. 40, kuriame dabar įsikūręs Vilniaus apygardos teismas, turi būti muziejinės, šviečiamosios paskirties, neleidžia tų patalpų realizuoti. Tai yra reprezentacinės patalpos, darbo grupės atsisakyta jas realizuoti. Į šį pastatą persikeltų Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras iš Didžiosios g. 17. Dar liks 4 tūkst. kvadratinių metrų laisvų patalpų, jas darbo grupė po ilgų diskusijų nutarė perduoti Sveikatos apsaugos ministerijai ir jai pavaldžioms įstaigoms, nes jos dabar nuomojasi patalpas rinkoje iš privačių asmenų, ir nuomojasi didelėmis kainomis. Tad pastatas liks valstybės nuosavybėje“, – aiškino teisingumo viceministras.

Veiks po 5 metų

Darbo grupės parengta studija atiduota Finansų ministerijai įvertinti – tai užtruks apie mėnesį. Jeigu ministerijos išvados bus teigiamos, tuomet projektas bus perduotas Vyriausybės komisijai.

„Vyriausybei pritarus, bus pradėta rangovų atranka – 2013 m., jeigu nenutrūktų procesas, ji galėtų būti užbaigta. Statybos vyks apie porą metų. Planuojama, kad naujas teismų pastatas pradėtų veikti 2017 m.“, – šnekėjo G.Andrulionis.

Preliminariais skaičiavimais, vien pradinės investicijos sudarys apie 59 mln. litų.

„Viso projekto vertė būtų apie 190 mln. litų, galutinė kaina ir visos sąlygos paaiškės tada, kai konkurso dalyviai pateiks siūlymus. Išmokėjimas skaidomas, pirmi mokėjimai bus tik tada, kai pastatas jau bus eksploatuojamas, tad vyks 18 metų“, – dėstė teisingumo viceministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt