Lietuvoje

2014.10.03 18:29

Vilniuje atlikta unikali operacija – inksto navikas ne išoperuotas, o užšaldytas

Ugnė Galadauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.10.03 18:29

Vilniuje pirmą kartą atlikta unikali onkologinė operacija – inksto navikas ne išoperuotas, o užšaldytas ir tai padaryta laparoskopiškai. Naudojant ultragarso daviklį adata tiksliai nukreipta į naviką.

Vilniuje pirmą kartą atlikta unikali onkologinė operacija – inksto navikas ne išoperuotas, o užšaldytas ir tai padaryta laparoskopiškai. Naudojant ultragarso daviklį adata tiksliai nukreipta į naviką.

Padedant kolegoms iš Estijos, atvykusiems į Vilniuje vykstantį Baltijos šalių onkologų kongresą, Lietuvoje pirmą kartą atlikta unikali inkstų naviko operacija: laparoskopinė krioabliacija, kada navikas specialiomis adatomis sušaldomas, o ne operuojamas. Gydytojai sako, kad toks metodas naudojamas, kai kitoks chirurginis gydymas jau neįmanomas, o pacientas turi tik vieną inkstą.

„Tai naujas darbo metodas. Paprastai tokias procedūras atliekam ne laparaskopiškai, o kontroliuodami kompiuterinės tomografijos metodu“, – aiškina Nacionalinio vėžio instituto onkoradiologas dr. Mantas Trakymas.

„Buvo pasiekta -60 laipsnių temperatūra. Tada navikas atšildomas ir dar kartą sušaldomas. Būtent tie du ciklai garantuoja, kad navikas 100 proc. bus sušalęs ir negyvas. Galbūt mūsų ląstelės, kurios kovoja prieš navikus, atpažins navikines DNR struktūras ir neleis atsirasti kitiems navikams“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys.

Gydytojai skaičiuoja, kad tokių inkstų navikų operacijų per metus prireiktų iki 20-ties, tačiau metodą, kada navikas užšaldomas, galima naudoti gydant ir kitokius vėžius.

„Šitą krioterapijos technologiją galima taikyti ir kitų navikų gydymui, sakykim, urologijoje, prostatos vėžio [gydymui]“, – teigia LSMU Urologijos klinikos vadovas, Lietuvos urologų draugijos pirmininkas prof. dr. Mindaugas Jievaltas.

Specialistai sako, kad kol kas pritaikyti metodą plačiau trukdo mažas finansavimas. Tokia operacija, pasak gydytojų, kainuotų apie 15 tūkstančių eurų.

„Jeigu kalbėtume apie pigumą, reikėtų suskaičiuoti, kiek kainuoja metų dializė žmogui ir kiek kainuoja ta operacija. Jeigu žmogus dar gyvens 10 metų, tai reikėtų paskaičiuot, kiek kainuos dešimt metų dializės ir inksto transplantacija. Jei kažkas paskaičiuotų, pradėtų tą metodą finansuoti, kaip mes norėtume“, – tikina A. Ulys.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos onkologai į kongresą tradiciškai renkasi kas dvejus metus. Vilniuje apie pusketvirto šimto vėžį gydančių specialistų patirtimi dalysis iki šeštadienio.

Populiariausi

Saulius Skvernelis

Lietuvoje

2020.10.19 13:17

Po COVID-19 protrūkių Skvernelis siunčia žinią žmonėms: atėjo laikas padaryti pauzę visuomeniniame gyvenime visos savivaldybės pagal sergamumą bus suskirstytos į zonas; medikai gaus priedus

7
Valdemaras Tomaševskis Lietuvos lenkų rinkimų akcijos - Krikščioniškų šeimų sąjunos rinkimų štabas

Lietuvoje

2020.10.19 12:44

Prokuratūra dėl Valinsko žodžių apie Tomaševskį pradėjo ikiteisminį tyrimą Tomaševskis: žodžius įvertins teismas; atnaujinta 17.57

5
Mokykla (asociatyvi)

Lietuvoje

2020.10.19 10:55

Didžiausi COVID-19 protrūkiai fiksuojami darželiuose, mokyklose, įmonėse ir asmeninėse šventėse per parą – 205 nauji atvejai, atnaujinta 12.20

11
Koronavirusas; ligoninė

Lietuvoje

2020.10.19 09:22

Šilutėje baiminamasi naujo COVID-19 židinio ir imamasi veiksmų: uždrausti visi renginiai, dvi mokyklos išleistos atostogų per savaitgalį šoktelėjo užsikrėtusiųjų skaičius; mero komentaras; atnaujinta 10.35

5
COVID-19 testavimas

Lietuvoje

2020.10.19 14:58

Razmuvienė pranešė – COVID-19 nusinešė dar tris gyvybes Veryga: neatmestina, kad Vyriausybė ims riboti konkrečias sritis; atnaujinta 16.16