Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Garantijos kariams lieka tik kalbose

ELTA 2015.09.08 13:45

Po ketvirtadienį „Lietuvos žiniose“ paskelbto rašinio apie tarptautinėse misijose bei operacijose sužalotų karių socialinių garantijų stoką sulaukta Krašto apsaugos ministerijos (KAM) patikinimų, kad kariai nebus pamiršti.

Po ketvirtadienį „Lietuvos žiniose“ paskelbto rašinio apie tarptautinėse misijose bei operacijose sužalotų karių socialinių garantijų stoką sulaukta Krašto apsaugos ministerijos (KAM) patikinimų, kad kariai nebus pamiršti.

Kaip rašė „Lietuvos žinios“, į tarptautines misijas siunčiamiems ir jose sužalotiems kariams Lietuvoje nesukurta pakankama socialinių garantijų teisinė bazė. Apie tai prabilo Karių teisių gynimo centro atstovai.

KAM viešųjų ryšių departamento Visuomenės informavimo skyriaus patarėja Asta Galdikaitė ketvirtadienį patikslino, kad nuo 2008-ųjų, kai pradėti rinkti statistiniai duomenys, tarptautinėse operacijose buvo sužeisti 25 Lietuvos kariai. KAM atstovės teigimu, numatyta sekti kitų valstybių pavyzdžiu ir Lietuvoje nustatyti, kad kariams, sužeistiems dėl priežasčių, susijusių su karo tarnyba, iš KAM skirtų valstybės biudžeto lėšų būtų apmokamos užsienio valstybėje suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos, lydinčių asmenų patirtos, taip pat protezų ir ortopedijos technikos įsigijimo ir priežiūros bei techninės pagalbos priemonių įsigijimo išlaidos.

„Šiuo Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo pakeitimu bus sudarytos galimybės grąžinti sužeistų karių maksimalų darbingumą, tinkamumą karo tarnybai ir integraciją į visuomenę“, – dienraščiui aiškino A. Galdikaitė. Buvusios krašto apsaugos ministrės, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narės Rasos Juknevičienės teigimu, Seimo NSGK nariai pasirengę svarstyti visus KAM pasiūlymus, tačiau jų kol kas nėra.

Apie tai, kad socialinės garantijos tarptautinėse misijose sužeistiems Lietuvos kariams turėtų būti įtvirtintos įstatymu, kalbama nuo pat Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo. Pasak karo mediko dimisijos pulkininko Algimanto Vaitkaičio, 1991–1992 m. buvo parengtas Krašto apsaugos tarnybos socialinių garantijų įstatymo projektas. Jį parengė speciali tuometinio Krašto apsaugos departamento direktoriaus Audriaus Butkevičiaus sudaryta komisija, o jai, beje, priklausė ir dabartinis kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas.

„Šiame įstatymo projekte, be įvairių kitų garantijų, buvo numatytos ir socialinės garantijos tarnybos metu sužalotiems kariams. Tačiau projektas svarstyti Vyriausybei bei Seimui taip ir nebuvo pateiktas. Dar ne kartą apie jį teiravausi, bet niekas nieko nežinojo“, – prisiminė A. Vaitkaitis. Jis stebėjosi, kad grįžti prie šio įstatymo projekto taip ir nesugebėta daugiau nei du dešimtmečius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi