Lietuvoje

2015.02.14 17:10

A. Kubilius: vienas Darbo partijos reikalavimų formuojant koaliciją – kad jų byla būtų numarinta

ELTA 2015.02.14 17:10

Premjero Andriaus Kubiliaus teigimu, jo patirtis leidžia spėti, jog vienas iš Darbo partijos reikalavimų socialdemokratams formuojant naują koaliciją – kad Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byla būtų numarinta.

Premjero Andriaus Kubiliaus teigimu, jo patirtis leidžia spėti, jog vienas iš Darbo partijos reikalavimų socialdemokratams formuojant naują koaliciją – kad Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byla būtų numarinta.

„Kiek suprantu, socialdemokratai nemato problemų sudaryti koalicijos su Darbo partija. Tai, be abejo, socialdemokratų apsisprendimo reikalas, ar dalyvauti tokiose koalicijose, kurias aš vadinu purvinomis koalicijomis, tačiau galiu spėti, kad viena iš sąlygų formuojant tokią koaliciją yra neviešas Darbo partijos reikalavimas, kad jų byla būtų numarinta“, – pirmadienį spaudos konferencijoje žurnalistams sakė A. Kubilius.

Paklaustas, ar žino, kad Darbo partija tikrai kelia tokius reikalavimus, Premjeras sakė, kad to reikėtų klausti socialdemokratų, bet jo patirtis rodo, kad taip tikrai yra.

„Tai galėtų atsakyti tie, kas formuoja koaliciją, visų pirma, Algirdas Butkevičius, bet iš savo politinės patirties galiu spėti, kad toks reikalavimas neviešas tikrai yra formuluojamas“, – tvirtino A. Kubilius.

Vyriausybės vadovas pažymėjo, kad konservatoriai turi aiškų principą su Darbo partija dėl šios nešvarios kovos per rinkimus koalicijoje jokiu būdu nedalyvauti.

„Šie rinkimai, deja, parodė, kad Lietuvoje vis dar yra partijų, kurios rinkimuose nepaiso elementarių taisyklių, todėl rinkimus paverčia purvina, nešvaria prekyba perkant balsus, tarp jų ir kalėjimuose. Turbūt galime pasakyti, kad kai kurių partijų toks elgesys nestebina, todėl mes aiškiai pasakėme, kad su tokiomis partijomis nešvarių, purvinų koalicijų formavime mes tikrai nedalyvausime. Čia turiu omenyje, visų pirma, Darbo partiją“, – pabrėžė A. Kubilius.

Kaip svarbiausius būsimos Vyriausybės darbus A. Kubilius įvardino pirmininkavimą ES, energetikos projektų tęstinumą, atitikimą Mastrichto kriterijams, euro įsivedimą.

„Mes kantriai sieksime, kad Lietuvoje būtų vykdoma atsakinga politika. Tikimės, kad to sieks ir Prezidentė. Tikiuosi, kad už tokios atsakingos politikos tęstinumą pasisakys ir kai kurios partijos, kurios iki šiol buvo opozicijoje. Tačiau atsakingos politikos tęstinumas iš partijų reikalauja bent minimalaus atitikimo švarumo ir sąžiningumo standartams“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Pirmadienio rytą A. Kubilius sakė rinkimų rezultatus aptaręs su Prezidente. Šalies vadovė sakė, kad imsis atsakomybės formuoti koaliciją, kai bus patvirtinti galutiniai rinkimų rezultatai.

„Prezidentė, kaip numato Konstitucija ir įstatymai, sulaukusi galutinių rinkimų rezultatų patvirtinimo, atliks savo konstitucinę pareigą, siūlydama vienai ar kitai partijai, lyderiams, imtis atsakomybės formuoti koaliciją“, – sakė A. Kubilius.

Paklaustas, ar mato galimybę likti Premjero poste, A. Kubilius sakė, kad toks klausimas nėra visiškai racionalus, bet jis mato galimybę, kad ir naujasis Seimas vykdys atsakingą politiką.

Į klausimą, ar Lietuvą ėmus valdyti centro kairės koalicijai galima laukti neigiamų permainų finansuose ir energetikoje, Ministras Pirmininkas pažymėjo, kad permainos, visų pirma, atsiras partnerių požiūryje į Lietuvą.

„Aš manau, kad tokiu atveju permainos, visų pirma, bus tai, kaip Lietuvą matys mūsų partneriai tiek kaimyniniuose regionuose, tiek visoje Europos Sąjungoje. Mano įsitikinimu, koalicija, sudaryta su tokiomis partijomis, kurios neatitinka elementarių sąžiningumo ir švarumo standartų (...), automatiškai negalės įgyvendinti atsakingos politikos vien dėl savo sudėties“, – sakė A. Kubilius.

„Antras dalykas, jei būtų įgyvendami visi opozicinių partijų, kurios dabar skelbiasi, kad formuoja Vyriausybę, pažadai, kaip jie buvo skelbiami prieš rinkimus, tai matau pavojus tiek atsakingam finansų valdymui, tiek atsakingam energetikos projektų įgyvendinimui“, – pridūrė Premjeras.

Ministras Pirmininkas tiesiai neatsakė į klausimą, ar įsivaizduoja, jog konservatoriai galėtų formuoti koaliciją su liberalais ir socialdemokratais, be Darbo partijos.

„Aš matau galimybes ir naujajame Seime įgyvendinti atsakingą politiką. Kas ir kaip, kokius postus užims, tai nėra šiandien pagrindinis klausimas“, – sakė A. Kubilius.

Paklaustas, ar gali būti, jog dėl pažeidimų antrajame rinkimų ture rinkimų rezultatai galėtų būti anuliuoti, Vyriausybės vadovas nebuvo labai konkretus, pažymėjęs, kad įstatymas numato „plačias galimybes“.

„Manau, kad tai (balsų pirkimą antrajame ture, – ELTA), kaip numato įstatymas, labai principingai vertins Vyriausioji rinkimų komisija, ir Konstitucinio Teismo sprendimas dėl Zarasų ir Visagino apygardos aiškiai nubrėžia tam tikrus principus, ribas, kurių nė viena partija, nė vienas kandidatas neturi peržengti. Na, o toliau įstatymas numato labai plačias galimybes, kaip partijos ir kandidatai, taip pat Seimas ir Prezidentė, gali vertinti rinkimų rezultatus ir kokių veiksmų gali imtis“, – sakė A. Kubilius.