Lietuvoje

2012.10.30 10:45

Prezidentė nepritaria valdančiajai koalicijai su Darbo partija (papildyta V. Uspaskicho komentaru)

ELTA 2012.10.30 10:45

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pripažino, kad Vyriausybę formuos socialdemokratai, tačiau pabrėžė, kad Vyriausybės formavime negali dalyvauti partija, kuri rinkimuose įtariama padariusi daugiausiai pažeidimų, t. y. Darbo partija, o jos lyderiai teisiami.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pripažino, kad Vyriausybę formuos socialdemokratai, tačiau pabrėžė, kad Vyriausybės formavime negali dalyvauti partija, kuri rinkimuose įtariama padariusi daugiausiai pažeidimų, t. y. Darbo partija, o jos lyderiai teisiami.

Tai šalies vadovė pareiškė pirmadienio rytą po susitikimo su Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininku Algirdu Butkevičiumi.

„Šiuos rinkimus laimėjo ir daugiausiai balsų surinko socialdemokratai, todėl labai didelė tikimybė, kad būtent jiems po to, kai Vyriausioji rinkimų komisija patvirtins galutinius balsavimo rezultatus, ir siūlysiu formuoti Vyriausybę. Bet Vyriausybės formavime, mano nuomone, negali dalyvauti partija, kuri įtariama rinkimuose padariusi daugiausiai šiurkščių pažeidimų, įtariama juodosios buhalterijos ir neskaidria veikla, ir kurios partijos lyderiai yra kaltinamieji baudžiamojoje byloje. Todėl palaikysiu tik tą politinę jėgą, kuri galės suformuoti daugumą be teisiamųjų suole esančios Darbo partijos“, – sakė šalies vadovė.

LSDP lyderis A. Butkevičius pripažino, kad tokia Prezidentės pozicija jam buvusi netikėta ir „šiokia tokia staigmena“.

„Faktiškai po šito susitikimo ir po jos padaryto pareiškimo situacija dabar yra tokia, kad mes, konkrečiai aš, turime informuoti savo partijos valdybą. Esame aiškiai pasakę, kad mūsų partijos taryba priima sprendimus, kokia turėtų būti koalicija ir kokioje koalicijoje galėtume dalyvauti“, – sakė A. Butkevičius. LSDP tarybos posėdis numatytas pirmadienio pavakarę.

Jis pabrėžė, kad bus ieškoma įvairiausių variantų ir su Prezidente neišruošiąs konfliktuoti. A. Butkevičius negalėjo aiškiai pasakyti, ar valdančiojoje koalicijoje nebus Darbo partijos. LSDP lyderis neatmetė, kad socialdemokratai gali likti ir opozicijoje, tačiau mažumos Vyriausybės teigė nematąs.

Pasiteiravus, ar mato galimybę bendradarbiauti su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais, LSDP lyderis atsakė, kad kol kas toks sprendimas nepriimtas, bei priminė, kad socialdemokratų santykiai su konservatoriais visada buvo įtempti. Tačiau potencialiausias kandidatas į Premjerus neatmetė, kad prie koalicijos, kurią sudarytų LSDP, partija „Tvarka ir teisingumas“, Lietuvos lenkų rinkimų akcija, galėtų prisijungti liberalai, nors anksčiau Liberalų sąjūdis kategoriškai atmetė bendradarbiavimą su „tvarkiečiais“.

„Kol kas aš šiandien nenorėčiau kalbėti apie scenarijus. Politikai turi būti lankstūs ir ieškantys tokio varianto, kuris Lietuvai būtų pats geriausias ir būtų galima Lietuvos žmonėms rodyti tam tikrą viziją, kad po šitų rinkimų keičiasi situacija tiek ir politiniame gyvenime“, – apie būsimą koaliciją kalbėjo jis.

A. Butkevičius pabrėžė nesutiksiąs formuoti Vyriausybės, jeigu į ją bus deleguojami nekompetentingi asmenys. Į ministrus gali būti siūlomi ir nepartiniai kandidatai.  

V. Uspaskichas tikisi, kad Prezidentė savo poziciją pakeis

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas tikisi, kad Prezidentė dar gali pakeisti savo poziciją dėl „darbiečių“ dalyvavimo valdančiojoje koalicijoje.

„Aš laikysiuos tos pačios nuomonės, kad yra koalicija. Kaip bus toliau, sunku pasakyti. Reikia atsižvelgti į Prezidentės nuomonę, politika yra kompromisų menas“, – pirmadienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje spaudos konferencijoje sakė V. Uspaskichas.

Jis teigė besitikintis, kad Prezidentė įsiklausys į tai, ką nori daryti koalicija, kurią sudaro socialdemokratai, „darbiečiai“ ir „Tvarka ir teisingumas“, ir pakeis nuomonę.

V. Sinkevičius: Prezidentė premjero kandidatūros negali teikti vien savo nuožiūra

Teisės profesorius, buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Sinkevičius DELFI teigė, jog prezidentės žodis svarus, bet ne nepajudinamas. Esą pagal Konstituciją, šalies vadovė turi teikti Seimui priimtiną premjero kandidatūrą, o ne tokią, kokios pati nori.

„Pagal Konstituciją, Prezidentė teikia Seimui Ministro pirmininko kandidatūrą. Ir kai Seimas pritaria kandidatūrai, Prezidentė skiria Ministrą pirmininką ir paveda jam sudaryti Vyriausybę. Ji turi teikti kažkokią kandidatūrą. O ta kandidatūra turi būti priimtina Seimo daugumai. Iš anksto turi būti derinama, kas yra priimtinas Seimo daugumai. Čia prasideda vadinamojo atsakingo valdymo principo zona. (...) Seimas lemia Vyriausybės likimą pagal Konstituciją, ne prezidentas lemia. Kandidatūra turi būti priimtina Seimui. Reikia ieškoti kompromisinių variantų. Ar iš tiesų dabar Prezidentė turi spręsti, kokią Vyriausybę turi sudaryti rinkimus laimėjusios partijos?

Partijos sprendžia, bet Prezidentė skiria Ministrą pirmininką ir tvirtina vyriausybės sudėtį. Vadinasi, turi būti tariamasi. (...) Konstitucinis Teismas yra pasakęs, 1998 m. sausio 10 d. nutartimi, kad Respublikos prezidentas negali teikti bet kokios Ministro pirmininko ir ministrų kandidatūros. Tai turi būti priimtina Seimo daugumai. O kas priimtina Seimo daugumai – tariamasi su Seimo rinkimus laimėjusių politinių partijų vadovais, su daugumos atstovais. Negalima primesti Seimui Vyriausybės sudėties“, – kalbėjo V. Sinkevičius.

Anot jo, jei Prezidentė į premjerus teiks Seime palaikymo neturintį kandidatą, tai gali sukelti politinę krizę.

„Lietuva yra parlamentinė respublika su prezidentinės respublikos bruožais. Kitaip tariant, Vyriausybės likimas priklauso nuo Seimo. Nes jeigu bus siūlomos kandidatūros, ar premjero, ar ministrų, kurios yra Seimui nepriimtinos, Seimas nepritars Vyriausybės programai ir Vyriausybė negalės pradėti veikti. Taigi Vyriausybė nebūtų suformuota. (...) Nereikia ieškoti priešpriešos. Turi būti valdžių bendradarbiavimas. Nei viena, nei kita pusė neturėtų mėginti primesti savo valios. Tarkime, nebus patvirtinta Vyriausybės sudėtis. Tai kas bus? Tam ir yra rinkimai, kad keistųsi parlamentinė dauguma, kad keistųsi vyriausybės. Tai juk demokratinis procesas. O patinka ar nepatinka – kitas klausimas“, – dėstė V. Sinkevičius.

Pašnekovas taip pat akcentavo, kad Vyriausybėje turi dirbti nepriekaištingos reputacijos žmonės.