Naujienų srautas

Lietuvoje2014.09.30 14:47

Klaipėdos valdžia įspeista į kampą: priimti ar ne kariuomenei nebereikalingą laivą

Iš Karinių jūrų pajėgų rikiuotės išbrauktas ir Klaipėdai ketinamas perleisti laivas „Kuršis“ uostamiesčio valdžiai tampa nepatogia dovana. Ir atsisakyti nėra kaip, ir neaišku, kaip laivą panaudoti. Karybos tikslais nebenaudojamas laivas sensta, dūla ir neduoda ramybės istorinio paveldo puoselėtojams.

Iš Karinių jūrų pajėgų rikiuotės išbrauktas ir Klaipėdai ketinamas perleisti laivas „Kuršis“ uostamiesčio valdžiai tampa nepatogia dovana. Ir atsisakyti nėra kaip, ir neaišku, kaip laivą panaudoti. Karybos tikslais nebenaudojamas laivas sensta, dūla ir neduoda ramybės istorinio paveldo puoselėtojams.

Sutartis draudžia perleisti laivą privatininkams

Laivą „Kuršis“ Lietuvos karinės jūrų pajėgos iš Vokietijos perėmė prieš trylika metų. 47 m ilgio ir 8 m pločio laivas dalyvavo įvairiose misijose ir pratybose. Tačiau daugiau nei 50 metų sulaukęs laivas savo funkcijų atlikti nebegali.

Iš rikiuotės išbrauktas laivas yra rezervo sąraše, nebeturi ir įgulos. Kitąmet kariuomenė jį planuoja nurašyti kaip nusidėvėjusį ir perleisti miestui. Klaipėda svarstė karinį laivą panaudoti kaip jūrinio miesto eksponatą.

Tokiam Karinių jūrų pajėgų ir miesto susitarimui jau keleri metai, tačiau kokia bus nurašyto laivo ateitis, iki šiol neaišku. Istorinio paveldo puoselėtojai pradėjo net abejoti, ar miestas tikrai nori tokios Karinių jūrų pajėgų dovanos. Iniciatyvos pasigendama ir iš miesto valdžios, ir iš kariuomenės. Visuomenininkai atvirauja pavargę minti atsakingų pareigūnų slenksčius.

„Pagal laivo perėmimo iš Vokietijos sutartį jis negali būti naudojamas komercijos tikslams, negali patekti į privačias rankas. Laivas gali tarnauti tik viešam interesui. Tokių pavydžių užsienyje yra daug. Tačiau be vietos valdžios iniciatyvos nieko nepadarysime. Būtina apsispręsti, ar mes norime Klaipėdos centrą daryti jūriniu, ar nenorime“, – apie iš vietos nejudančią idėją laivą panaudoti visuomenės reikmėms pasakojo vienas iš idėjos iniciatorių, Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos dėstytojas Kęstutis Oginskas.

Idėjos laivui – nuo bibliotekos iki nakvynės namų

Kas galėtų įsikurti sename laive, idėjas miestui žarsto ir istorijos žinovai, ir turizmo specialistai. Vieni siūlo laivą prišvartuoti Danės upės krantinėje netoli rotušės ir panaudoti edukacijai, kiti – paversti turistų traukos objektu.

„Yra daug puikių pavyzdžių pasaulyje, kaip panaudojami seni laivai. Vienur įsikuria kavinės, muziejai, kitur teikiamos apgyvendinimo paslaugos. Senuose laivuose populiaru įkurdinti vadinamuosius hostelius – pigius nakvynės namus keliaujančiam jaunimui. Klaipėda yra jūrinis miestas ir tai sufleruoja laivo panaudojimo idėjas. Galima įkurti biblioteką ant vandens, galima įrengti mini kino teatrą“, – patirtimi dalinosi Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro vadovė Romena Savickienė.

Savivaldybę gąsdina didelės išlaidos

Tai, kad Danės krantinėje prišvartuotas laivas tikrai miesto centrui suteiktų jūrinės dvasios, neabejoja ir Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas. Tačiau ryžtingo sprendimo įgyvendinti susitarimą su Karinėmis jūrų pajėgomis – perimti nurašytą laivą – jis nedrįsta priimti. Baiminamasi kartu laivu užgriūsiančių milžiniškų išlaidų jo priežiūrai.

„Reikia įvertinti „Kuršio“ būklę. Prieš perimant jį iš karių reikėtų iškelti ant doko, kad pamatytumėme jo povandeninę dalį, kad žinotumėme, kiek reikės investicijų remontui ir ilgesnei eksploatacijai.

Perimti laivą nėra sudėtingas mechanizmas. O rasti jam vietą, kuri tiktų ir urbanistams, ir planuotojams, ir miestiečiams, ir politikams bei sugalvoti, kas ten būtų, kol kas yra neatsakyti klausimai.

Nurašius laivą „Kuršis“ Karinių jūrų pajėgų rikiuotėje dar yra 9 kariniai laivai ir pora katerių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi