Lietuvoje

2012.10.27 21:39

Pensija – puikus metas įgyvendinti svajones, teigia aktyvūs senjorai

Monika Petrulienė, LRT Televizijos laida „Panorama“, LRT.lt2012.10.27 21:39

Savo svajones reikia įgyvendinti, nesvarbu, kiek tau metų, sako Vilniuje profesionaliais dailininkais besirengiantys tapti pensinio amžiaus žmonės. Jų parodas ir keliones į užsienį finansuoja savivaldybė bei Europos Sąjungos institucijos. 

Savo svajones reikia įgyvendinti, nesvarbu, kiek tau metų, sako Vilniuje profesionaliais dailininkais besirengiantys tapti pensinio amžiaus žmonės. Jų parodas ir keliones į užsienį finansuoja savivaldybė bei Europos Sąjungos institucijos.

Dailininkas Vytautas Poška kelis kartus per savaitę dailės paslapčių moko garbaus amžiaus vilniečius. Potraukį tapybai, anot menininko, išėjusios į pensiją dažniausiai pajunta moterys. Vilniaus dizaino mokymo centre pamokas lanko 39 moterys ir vienas vyras.

„Jie čia ir tapo, ir gimtadienius švenčia. Bet tai nereiškia, kad [tapydami] savo malonumui, jie nesukuria puikių darbų. Tie darbai progresuoja ir yra puikūs“, – tvirtina dalininkas V. Poška.

Vasarą dailės kursų lankytojai piešė užmiesčio dvarus. Vilniaus savivaldybė apmokėjo autobuso nuomą, todėl nedideles pensijas gaunantys žmonės važinėjo nemokamai. Vasaros darbų paroda atidaryta Dizaino mokymo centre.

„Vaikščiodavau po parodas žiūrėdama įvairių dailininkų darbus ir tiesiog pavydas imdavo, kad va taip gražiai žmonės moka padaryti ir padaro. Gal ir aš galėčiau kažką tai tokio, panašaus nors šiek tiek [sukurti]“, – teigė pensininkė Teresė Arnašienė.

„Mums viskas smagu. Išeini iš namų ir jų jau neprisimeni, nes ta drobė atima mums viską. Antra, visų interesai vienodi“, – kalbėjo pensininkė Vanda Gaidelienė.

Pasak užsiėmimus organizuojančių specialistų, renginiuose aktyviai dalyvauja daug buvusių mokytojų, gydytojų, inžinierių. Kitų specialybių žmonės, išėję į pensiją, užsiėmimų ieško retai. Valdininkai sako, kad tai – visuomenės problema, nes pinigų senjorų veiklai skiriama vis daugiau.

„Praėjusiais metais iš visuomenės sveikatos programos buvo finansuoti tik trys projektai pagyvenusiems žmonėms, o šiemet, kai Europos Sąjungoje šie metai paskelbti yra aktyvaus senėjimo ir senjorų bendradarbiavimo su kitomis kartomis metai, turime 11 projektų iš visuomenės sveikatos programos ir 5 – iš Socialinių reikalų departamento, socialinės paramos skyriaus. Taigi, iš viso yra 16 projektų ir tam skirta yra daugiau nei 80 tūkst. litų“, – skaičiavo Vilniaus savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos departamento direktoriaus pavaduotoja Rasa Laiconienė.

Dailės besimokantys senjorai dalyvauja ir europiniuose projektuose. Jų vadovas, prieš septynerius metus mokinius perėmęs iš savo mamos, teigia, kad išmoko ieškoti įvairaus finansavimo. Pavyzdžiui, Europos Komisija apmokėjo kursų dalyvių keliones į kitas Europos šalis, kur iš tenykščių senjorų lietuviai mokosi amatų, tautinio šokio ar virtuvės tradicijų.

„Grįžę iš kelionės senjorai moko likusius senjorus to, ko išmoko. O 2014 metais bus pas mus finalinis festivalis“, – pasakojo Vilniaus dizaino mokymo centro direktorius Arvydas Bagočiūnas.

Ieškantiems veiklos senjorams Vilniuje veikia ir du dienos centrai, kur vyksta paskaitos, kūrybiniai užsiėmimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt