Naujienų srautas

Lietuvoje2014.09.30 14:46

D. Grybauskaitė prokuratūrai nepagailėjo kritikos, D. Valys sutiko ne su viskuo

BNS 2014.09.30 14:46

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigiamai vertina prokuratūros pastangas stiprinti kovą su šešėline ekonomika, tačiau turi priekaištų dėl ikiteisminių tyrimų trukmės ir korupciniais nusikaltimais įtariamų asmenų išteisinimo.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigiamai vertina prokuratūros pastangas stiprinti kovą su šešėline ekonomika, tačiau turi priekaištų dėl ikiteisminių tyrimų trukmės ir korupciniais nusikaltimais įtariamų asmenų išteisinimo.

Šią šalies vadovės poziciją antradienį žurnalistams perdavė Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė, po prezidentės susitikimo su Generaliniu prokuroru Dariumi Valiu bei apygardų prokuratūrų vadovais.

„Vilniaus apygardoje sprendimo ikiteisminiame tyrime žmogus turi laukti vidutiniškai 7 mėnesius – tai yra ilgiausiai visoje Lietuvoje. Šioje prokuratūroje labiausiai trūksta pastangų keisti padėtį. Panevėžio apygardos prokuratūroje dėl sunkiausių korupcinių nusikaltimų yra išteisinama net 45 proc. asmenų, ir tai rodo, kad žmonės dažnai persekiojami nepagrįstai“, – sakė prezidentės patarėja.

Anot R. Svetikaitės, prezidentė taip pat atkreipė dėmesį, kad prokurorai baudžiamojo proceso priemonėmis turi „ginti valstybę nuo priešiškų jėgų bei nedelsiant reaguoti į raginimus pažeisti Lietuvos suverenitetą, į antikonstitucinių grupių veikimą“.

D. Grybauskaitė susitikime taip pat akcentavo, jog prokuratūrai trūksta jaunų bei kvalifikuotų specialistų – prezidentės teigimu, pastaruosius ketverius metus į darbą esą nebuvo priimtas nė vienas naujas prokuroras, kvalifikacijos kėlimas nėra privalomas, o prokurorų tarnybos vertinimas tapo formalumu. Tad prokuratūra esą „privalo atsinaujinti, atsikratyti sistemos uždarumo ir sąstingio“.

„Tikrąją institucijos reputaciją prokuratūros vadovai gali susigrąžinti ne grumdamiesi dėl nepriklausomumo ir privilegijų, o sutelkdami dėmesį į žmogaus teisių ir viešojo intereso gynimą. Prokurorai turi baudžiamojo proceso priemonėmis ginti valstybę nuo priešiškų jėgų, nedelsdami reaguoti į raginimus pažeisti Lietuvos suverenitetą, į antikonstitucinių grupių veikimą“, – sakė R. Svetikaitė.

Nesutinka su visa kritika

Tuo metu D. Valys žurnalistams tvirtino, kad prokuratūra pastaruoju metu kaip tik atsinaujina jaunais specialistais.

„Tikrai nepasakyčiau, kad nenori. Nes per pastaruosius metus priėmėme per 60 teisininkų ir tai yra perspektyvūs, gabūs jauni Vilniaus ir kitų universitetų absolventai“, – sakė jis.

Generalinis prokuroras pripažino, kad prezidentės kritika dėl kai kurių apygardų prokuratūrų darbo yra pagrįsta.

„Vilnius yra išskirtinis, bet, manau, ne tiek, kad pateisintų tokią ilgą tyrimo trukmę, kuri, kaip minėta, siekai apie septynis mėnesius (...). Su apygardos vyriausiuoju prokuroru yra nuolat kalbama, nuolat vyksta kolegijos posėdžiai, aiškinamasi, kokios priežastys, dėl ko užsitęsia ikiteisminiai tyrimai: ar tai psichologinės priežastys, ar panašiai“, – sakė jis.

Jis taip pat nurodė, kad beveik pusėje Panevėžio apygardos prokuratūros tirtų bylų išteisinamieji nuosprendžiai paskelbti švelnėjant Aukščiausiojo teismo praktikai dėl korupcinių veikų vertinimo. D.Valys taip pat tikino, kad situacijų, kai pareigūnai išteisinami dėl įrodymų stokos, „yra mažai“.

„Keitėsi, švelnėjo Aukščiausio teismo praktika ir tos bylos, kurios sprendžiamos šiais metais teismuose ir priimami išteisinamieji nuosprendžiai, perduotos prieš keletą metų į teismą, tikriausiai, neatsižvelgiant į švelnėjančią teismo praktiką“, – sakė jis.

Generalinis prokuroras sutiko, kad turėtų būti skaidriau vykdomos prokurorų atrankos procedūros – šiuo metu, anot jo, kaip tik rengiami nauji atrankos nuostatai, tobulinama ir prokurorų vertinimo sistema.

Jis taip pat tikino, jog yra siekiama, kad prokurorai būtų atviresni „ir nesigintų fraze, kad vyksta ikiteisminis tyrimas ir duomenys neskelbiami“.

„Bet reikia suprasti, kad prokurorai yra žmonės: buvo atliekamas psichologinis tyrimas, kuris parodė, kad vienas didžiausių stresų būtent ir yra bendravimas“, – nurodė D. Valys.

Nekomentuoja situacijos dėl veiksmų FNTT vadovo atžvilgiu

D. Valys nekomentuoja situacijos dėl galbūt atliekamo tyrimo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus Kęstučio Jucevičiaus atžvilgiu ir žada, jog informacija bus pateikta artimiausiu metu.

„Tyrimas vyksta ir mes iš tiesų patys esame suinteresuoti kuo greičiau pateikti išsamią informaciją. Dabar situacija pakibusi ore. Manau, mes tą informaciją artimiausiu metu pateiksime (...), kyla klausimai, kokios (tyrimo) perspektyvos – tikriausiai tas yra“, – žurnalistams antradienį Prezidentūroje sakė generalinis prokuroras.

Anot jo, šiuo metu yra rengiamas atsakymas Vidaus reikalų ministerijai, „tuo pačiu ir visuomenei“.

„Reikia apsispręsti. Yra kalbėta su atitinkamais aukštesniaisiais prokurorais, kad jūs priimkite sprendimą ir paskelbkite jį visuomenei“, – sakė D. Valys.

Vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas rugsėjo viduryje pavedė ministerijos Teisės ir vidaus tyrimų departamento generalinei inspektorei skubiai atlikti tarnybinį patikrinimą dėl informacijos, paviešintos dienraštyje „Lietuvos rytas“.

Jis taip pat kreipėsi Generalinę prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) prašydamas informuoti, ar K. Jucevičiaus atžvilgiu šiuo metu yra atliekamas ikiteisminis ar kitoks tyrimas.

Minėtoje publikacijoje sakoma, kad buvęs advokatas Juzefas Kozubovskis rinko kompromituojančius duomenis apie K. Jucevičių. J. Kozubovskis esą tvirtino, kad K.Jucevičius per buvusį FNTT pareigūną už jam iškeltos baudžiamosios bylos dėl neteisėtos ūkinės veiklos ir neteisėto praturtėjimo nutraukimą reikalavo didžiulio kyšio.

Pasak dienraščio, K. Jucevičius STT buvo apklaustas kaip specialusis liudytojas ir netrukus gali tapti įtariamuoju.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23