Lietuvoje

2012.10.27 10:24

Radusieji lobį tapo pažeidėjais

Denisas Nikitenka, „Lietuvos žinios“2012.10.27 10:24

Klaipėdoje, kopose netoli Girulių, radę senutėlę dėžutę su kilogramu gintaro gabalų karybos entuziastai dabar priversti teisintis paveldosaugininkams ir kultūrologams. Paaiškėjo, kad kasinėjimai prie kultūros vertybe pripažinto objekto vykdyti neteisėtai. 

Klaipėdoje, kopose netoli Girulių, radę senutėlę dėžutę su kilogramu gintaro gabalų karybos entuziastai dabar priversti teisintis paveldosaugininkams ir kultūrologams. Paaiškėjo, kad kasinėjimai prie kultūros vertybe pripažinto objekto vykdyti neteisėtai, rašo „Lietuvos žinios“.

„Jokio leidimo kasinėti nedavėme, buvo sutarta tik tai, kad jie atkas užpustytą smėlį nuo Antrojo pasaulinio karo laikų bunkerio įėjimo. Tačiau jie patys tikino gintarą radę pusantro metro gylyje, o tai – jau kasinėjimai, kurie su mūsų įstaiga nebuvo suderinti“, – LŽ sakė Kultūros paveldo departamento (KPD) Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas.

Dabar baiminamasi, kad prie „Memel-Nord“ pavadinto gynybinio įtvirtinimo ims plūsti vadinamieji juodieji archeologai, nelegalūs lobių ieškotojai.

Pernelyg įsijautė

Netoli Girulių esantys ir gana gerai išsilaikę baterijos „Memel-Nord“ gynybiniai įtvirtinimai – vieninteliai tokio tipo Lietuvoje. Kaip ir kiti įtvirtinimai, išsidėstę aplink Klaipėdą, buvo statyti 1939 metais tuometės Vokietijos karinio jūrų laivyno vadovybės nurodymu.

Grupė karybos entuziastų savanorių prižiūri gerai išsilaikiusį bunkerį, kuris ir pavadintas „Memel-Nord“. Šalia yra ir Juodąja tvirtove vadinamas įtvirtinimas, pabūklų baterijos aikštelės. Siekdami supažindinti visuomenę su krašto istorija, į savanorių organizaciją susibūrę vyrai teritoriją tvarko, prižiūri, veda nemokamas ekskursijas po bunkerį, kaupia Antrojo pasaulinio karo eksponatus.

Tačiau paaiškėjo, kad savanorystė galėjo tapti savivale, mat aplink kultūros paveldo objektą vykdomi ir nelegalūs kasinėjimo darbai. Savanoriai buvo gavę Pajūrio regioninio parko (PRP) leidimą nukasti smėlį nuo užpustyto bunkerio „fasado“ ir atverti jo langus, tačiau vien tvarkymo darbais, matyt, neapsiribota.

Vienas iš savanorių sugebėjo pasikasti 1,5 metro gylyje ir smėlyje šalia bunkerio rado sutrūnijusio medžio plokšteles, kurioms subyrėjus atsivėrė lobis: daugiau nei kilogramą sveriantis gintaro gabalų rinkinys. Matyt, vokiečių kario kadaise užkastoje dėžutėje buvo ir gintarų su inkliuzais, taip pat - metalinė detalė, kaip spėjama, tvirtinama prie vokiškų batų.

Lobis bus perduotas PRP, tačiau įtarimų sukėlė tai, kad kasinėjimai vykdyti be paveldosaugininkų žinios, o tai – jau nusižengimas.

Baiminasi kasinėtojų

KPD Klaipėdos teritorinio padalinio atstovas L. Kavaliauskas tikino, kad savavališkai kasinėti aplink bunkerį, kuris saugomas valstybės, tikrai negalima.

„Tai - saugoma kultūros vertybė ir bet kokie kasinėjimai turi būti suderinti su mumis. Jie gavo tik žodinį sutikimą valyti pustomą smėlį teritorijoje, bet ne kasinėti. Tie žmonės yra savanoriai, karybos ir istorijos entuziastai. Vien jų dėka tas bunkeris lankomas, tačiau reikia suprasti, kad jis nėra šiaip objektas. Blogiausia, kad be leidimo vykdyti kasinėjimai gali atsisukti prieš pačius objekto saugotojus, nes dabar gali imti plūsti šiaip smalsuoliai lobių ieškotojai ar net juodieji archeologai“, – svarstė jis.

PRP vyriausioji kultūrologė Judita Nicienė LŽ teigė, kad apie kasinėjimus nebuvo nė kalbos. „Suprantu, jie nieko blogo nenorėjo, bet tvarka turi būti. Dabar ir kiti gali užsimanyti kasinėti be leidimų, jei jau savanoriai tai darė. Su mūsų parku yra pasirašę sutartis tik trys tos organizacijos asmenys, o kiti, kurie ten lankosi, padeda prižiūrėti objektus, yra prižiūrimi tų savanorių“, – dėstė ji.

J. Nicienė taip pat baiminosi, kad dabar, nurodžius, kurioje vietoje rastas gintaro lobis, bunkeris ir aplink jį esanti teritorija gali tapti juodųjų archeologų taikiniu. „Negi dabar naktimis ten budėsi? Juodieji archeologai labai domisi visokiais radiniais, o nuo jų apsisaugoti – labai sunku“, – teigė kultūrologė.

Kaltę pripažįsta

Vienas iš savanorystės sutartį su PRP pasirašiusių „Memel-Nord“ organizacijos narių Steponas Dabulskis LŽ tvirtino, kad juodiesiems archeologams su metalo ieškikliais prie bunkerio tikrai esą nėra ką veikti.

„Mes niekada nenaudojame metalo ieškiklių ne tik dėl to, kad to daryti negalima be leidimų kultūros paveldo objektuose, įrenginių neturime, bet ir todėl, kad ten visa teritorija po žeme tiesiog prikimšta statybinių ir kitokių šiukšlių. Tas ieškiklis metalą fiksuotų kiekviename centimetre, tad iš jo jokios naudos“, – tikino jis.

Vis dėlto S. Dabulskis pripažino, kad įvairūs teritorijos kasinėjimai buvo atliekami be paveldosaugininkų žinios, tų kasinėjimų būta daugiau ir anksčiau.

„Dabar kilo ažiotažas tik dėl to, kad radome gintaro lobį. O kai atkasėme pabūklą, niekas ant mūsų nepyko. Ir anksčiau išsikasdavome duobes, pažiūrėdavome, kur, pavyzdžiui, eina koks nors vamzdis, ir užkasdavome. Taip tyrinėjame teritoriją aplink bunkerį, renkame vis daugiau informacijos apie jo struktūrą. Randame ir visokių senų daiktų, juos nunešame į ekspoziciją bunkeryje. Juk ir apie gintarą pranešėme“, – teigė vyras.

„Jokie savavališki kasinėjimai ten negalimi vienareikšmiškai“, – nukirto L.Kavaliauskas, iš LŽ sužinojęs, kad teritorija be jo žinios kasinėta ir anksčiau.

S. Dabulskis savo ruožtu tikino, kad paveldosaugininkai neva apskritai nėra uždraudę kasinėti teritorijos ar nustatę kokias nors ribas, kur galima tvarkytis, o kur reikia leidimų.

„Gal per tiek metų jau įpratome patys tvarkytis... Neseniai radome ir butelį su meilės laišku, rašytu prieš keliolika metų, dabar – gintarą. Žinoma, reikės su kolegomis rimtai pakalbėti ir nustatyti tvarką, kad tokių nesusipratimų daugiau nebūtų. Kita vertus, jei ne mes, tas bunkeris būtų likęs šiukšlynu, įtvirtinimai seniai užpustyti, ir žmonės būtų netekę galimybės pamatyti istorinę vietą, pajusti tą karinę dvasią, išvysti daiktus, ginklus“, – sakė S. Dabulskis. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.