Lietuvoje

2012.10.27 09:45

V. Uspaskichui, V. Gapšiui, V. Vonžutaitei ir M. Liutkevičienei pateikti kaltinimai dėl sukčiavimo

Vytenis Radžiūnas, LRT.lt2012.10.27 09:45

Generalinė prokuratūra vadinamojoje juodosios buhalterijos byloje Darbo partijai (DP), jos lyderiui Viktorui Uspaskichui, Seimo nariui Vytautui Gapšiui, kandidatei į Seimo nares Vitalijai Vonžutaitei ir buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei pateikė kaltinimus dėl sukčiavimo, skelbia DELFI.lt remdamasis agentūra BNS.

Generalinė prokuratūra vadinamojoje juodosios buhalterijos byloje Darbo partijai (DP), jos lyderiui Viktorui Uspaskichui, Seimo nariui Vytautui Gapšiui, kandidatei į Seimo nares Vitalijai Vonžutaitei ir buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei pateikė kaltinimus dėl sukčiavimo. Tai LRT.lt patvirtino DP pirmininkas Viktoras Uspaskichas.

Anksčiau kaltinimai „darbiečiams“ buvo formuluojami kaip neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas valstybės institucijoms, siekiant išvengti mokesčių, ir apgaulingu pareiškimu apie juridinio asmens veiklą.

„[Kaltinimai perkvalifikuojami] atsižvelgiant į dabartinę teismų praktiką tokio pobūdžio bylose, kad mokestinių prievolių vengimas prieš valstybę yra sukčiavimas“, – sakė prokuroras Saulius Verseckas, kurį cituoja DELFI.lt remdamasis agentūra BNS.  

Kaip LRT.lt teigė V. Uspaskichas, tai esą „politikavimas rinkimų išvakarėse, siekiant papildomai neigiamai paveikti rinkėjus, nes aplink DP dabar sukasi daug dirbtinai pagaminto purvo“.

„Čia eilinis dalykas, tiesiog prokuroras neatlaikė spaudimo iš viršaus. Mes žinojome apie šitą dalyką, jis nepateikia jokių naujų aplinkybių, jokių naujų faktų. Maža to, neatsirado nė viena liudytoja dėl tų milijonų, apie kuriuos kalbama, todėl sprendimas turi būti kitoks negu dabar. Neaišku dar, ar teismas priims tą sprendimą, bet svarbiausia, kad tai padaryta rinkimų išvakarėse. Tai yra politikavimas ir arba tokie prokurorai patys beatodairiškai vykdo susidorojimus su partijomis, arba šiaip žmogus silpnas, bet tokie neturi dirbti teisėsaugoje“, – LRT.lt komentavo V. Uspaskichas.

Pasak DP pirmininko, dabar jo žingsnis yra paprastas – šiuo metu V. Uspaskichas teigė važiuojantis į pirtį ir apie šią situaciją galvos po rinkimų.

Darbo partija kaltinama sistemingai vedusi dvigubą buhalterinę apskaitą, dėl ko esą neįmanoma tiksliai nustatyti šios partijos finansinių įsipareigojimų vykdymo ir struktūros 2004–2006 m.

Taip pat prokuratūra skelbė, kad nežinodama apie šią dvigubą buhalterinę apskaitą Vyriausioji rinkimų komisija Darbo partijai neteisėtai skyrė beveik 5 mln. litų dotacijų.

Prokurorų duomenimis, iš viso 2004–2006 m. nuslėpta apie 25 mln. litų. Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas buvo įvardintas „nusikalstamos organizuotos grupės dalyviu“. Anot prokurorų, būtent V. Uspaskicho nurodymu buvo vedama dviguba buhalterija, jis asmeniškai ją kontroliavo.

Kaltinimai buvo pateikti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui. Taip pat kaltinimus išgirdo darbietis Vytautas Gapšys, nurodęs buhalterinę apskaitą vesti apgaulingai ir pasirašęs žinomai neteisingus dokumentus, vyriausioji Darbo partijos iždininkė Marina Liutkevičienė, valstybės institucijoms finansinėse deklaracijose žinomai pateikusi neteisingus duomenis, Darbo partijos buvusi darbuotoja, dabar kandidatė į Seimo nares V. Vonžutaitė.

V. Uspaskichas iki šiol jokios kaltės nepripažįsta, kaltinimus vadina politizuotais.

Senaties terminas šioje byloje sueina 2014 m.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt