Lietuvoje

2012.10.27 09:45

Konstitucinis Teismas: rinkimų rezultatai Zarasų-Visagino apygardoje panaikinti teisėtai (atnaujinta)

Konstitucinis Teismas nusprendė, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) teisėtai panaikino balsavimo rezultatus Zarasų- Visagino apygardoje. Todėl naujasis Seimas pradės darbą turėdamas vienu parlamentaru mažiau. Konstitucinis Teismas taip pat paskelbė, kad masiniu rinkėjų papirkimu laikytinas ir vienkartinis pinigų ar dovanų dalijimas.

Konstitucinis Teismas nusprendė, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) teisėtai panaikino balsavimo rezultatus Zarasų- Visagino apygardoje. Todėl naujasis Seimas pradės darbą turėdamas vienu parlamentaru mažiau. Konstitucinis Teismas taip pat paskelbė, kad masiniu rinkėjų papirkimu laikytinas ir vienkartinis pinigų ar dovanų dalijimas.

Naujajame Seime darbą pradės vienu parlamentaru mažiau – 140. Konstitucinis Teismas nusprendė, kad VRK, sustabdžiusi rinkimus Zarasų-Visagino vienmandatėje apygardoje – panaikinusi pirmojo turo balsavimo rezultatus dėl Darbo partijos kandidato Rimvydo Podolskio padarytų pažeidimų, pasielgė teisėtai.

„Buvo padaryta nemažai pažeidimų, buvo šiurkščiai nepaisoma rinkimų proceso sąžiningumo, skaidrumo principo, masiškai bei sistemingai paperkami rinkėjai ir taip buvo iškreipta Visagino-Zarasų vienmandatės rinkėjų valia, sudarytos prielaidos nesąžiningai konkuruoti rinkimuose“, – sakė Konstitucinio teismo pirmininkas Romualdas Urbaitis.

Zarasų-Visagino rinkėjai savo atstovą į Seimą iš naujo rinks ne vėliau nei po pusmečio. Konstitucinis Teismas taip pat išsakė priekaištų VRK, kuri nepasinaudojo galimybe pašalinti iš rinkimų pažeidimus dariusį kandidatą dar iki balsavimo.

„VRK ir Zarasų-Visagino apygardos komisijos nepasinaudojo Seimo rinkimų įstatymo suteiktais įgaliojimais laiku ir veiksmingai užkirsti kelią rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimui šioje apygardoje“, – teigė R. Urbaitis.

Konstitucinis Teismas išaiškino, kad griežtai turi būti įvertintas net ir vienkartinis bandymas papirkti.

„Masiniu rinkėjų ar rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimu, vykstant rinkimų procesui, laikytinas inter alia ir vienkartinis prekių, pinigų ar kitokių dovanų dalijimas ir/arba neatlygintinis paslaugų teikimas daugeliui rinkėjų per susirinkimus ar kitokius visuomenei ar jos daliai skirtus renginius, skatinant dalyvauti ar nedalyvauti rinkimuose ir/arba balsuoti už arba prieš vieną ar kitą kandidatą“, – kalbėjo R. Urbaitis.

Prezidentės patarėja kol kas neatsako, ar Konstitucinio Teismo sprendimas paskatins šalies vadovę ginčyti visus rinkimų rezultatus.

„Šis sprendimas bus priimtas, kada bus paskelbti galutiniai rinkimų rezultatai, žiūrint, ar mes sulauksime daugiau kažkokių skundų, ar nesulauksime, ir spręsime, ar yra pagrindas kreiptis į Konstitucinį Teismą, ar ne, bet šiuo atveju labai svarbu, kad Konstitucinis Teismas pasakė, kad papirkimas, ar jis būtų sistemingas, ar vienkartinis, yra Konstitucijos pažeidimas“, – komentavo Prezidentės patarėja Rasa Svetikaitė.

„Mes nebegalime grįžti pagal Seimo rinkimų įstatymą prie jau priimtų sprendimų. Aš mačiau dar trijose apygardose tokią pat nepateisinamą situaciją, bet komisija yra kolegiali institucija, tai kokie sprendimai priimti, tokie jie ir yra“, – sakė VRK vadovas Zenonas Vaigauskas.

Konstitucinis Teismas taip pat įpareigojo Seimą keisti rinkimų įstatymus, kad rinkėjus papirkinėjančius kandidatus būtų galima šalinti iš rinkimų ir likus 15 dienų iki balsavimo, ir tobulinti rinkimų komisijų sudarymo tvarką.