Naujausia abortų statistika Lietuvoje liudija, kad apie 6 tūkst. moterų kasmet renkasi abortą kaip išeitį, sužinojusios apie neplanuotą pastojimą.
Naujausia abortų statistika Lietuvoje liudija, kad apie 6 tūkst. moterų kasmet renkasi abortą kaip išeitį, sužinojusios apie neplanuotą pastojimą.
„Lytinio gyvenimo pradžioje jauni žmonės neišvengia klaidų, kurias daro būtent dėl prasto informuotumo apie lytinį gyvenimą ir kontracepciją. Siekiant mažinti neplanuotų nėštumų skaičių, daugiau dėmesio reikėtų skirti jaunimo švietimui šeimos planavimo ir kontracepcijos klausimais, kad lytinį gyvenimą pradėję žmonės darytų kuo mažiau klaidų, galinčių pakenkti jų lytinei ir reprodukcinei sveikatai“, – sako Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė gyd. Esmeralda Kuliešytė.
E. Kuliešytė sektinu pavyzdžiu pateikia Lietuvos kaimynę Estiją. Šioje šalyje veikia jaunimo sveikatos centrai, organizuojantys lytinio švietimo paskaitas ir nemokamai teikiantys reprodukcinės sveikatos paslaugas jauniems žmonėms, rašoma pranešime spaudai. Taip pat daugelis kontracepcijos priemonių Estijos moterims yra kompensuojamos. Tuo metu Lietuvoje lytinis ugdymas apsiriboja raginimu susilaikyti, visuomenei ir patiems medikams trūksta mokslu grįstos informacijos apie kontracepciją bei tinkamai organizuotų medikų konsultacijų šeimos planavimo klausimais.
Kontraceptinių priemonių išlaidos Lietuvoje – nekompensuojamos, dėl to jauni žmonės, dėl pakankamai aukštos kontraceptinių priemonių kainos, susiduria su finansinėmis kliūtimis, norėdami jų įsigyti.
Beveik pusė nėštumų pasaulyje – neplanuoti
Pasaulyje iš 208 mln. nėštumų daugiau nei 41 proc. yra neplanuoti, net pusė jų baigiasi abortu. Kasmet 47 tūkst. moterų miršta dėl nesaugaus aborto. Naujausia abortų statistika Lietuvoje liudija, kad apie 6 tūkst. moterų kasmet renkasi abortą kaip išeitį, sužinojusios apie neplanuotą pastojimą.
Praėjusiais metais dešimtyje Europos Sąjungos šalių atliktas šiuolaikinės kontracepcijos prieinamumo tyrimas atskleidė, kad Lietuvoje šiuolaikinės kontracepcijos prieinamumas yra prasčiausias. „Apmaudu, kad lytinė reprodukcinė sveikata bei teisės mūsų šalyje nėra išskiriamos tarp politikos prioritetų. Visuomenei ir jaunimui trūksta informacijos apie reprodukcinę sveikatą ir kontracepciją, nekreipiamas dėmesys į pažeidžiamų grupių poreikius“, – akcentuoja E. Kuliešytė.