Lietuvoje

2015.09.08 13:45

G. Schetynos mįslė Lietuvoje dar neįminta

Lietuvos politikai viliasi, kad kaimynėje Lenkijoje įvykusi diplomatijos vadovų kaita turės teigiamos įtakos dvišaliams santykiams. Tuo metu politologai prognozuoja, kad užsienio politikos vadžias nuo šiol stipriau suims Lenkijos prezidentas, saršo „Lietuvos žinios“.

Lietuvos politikai viliasi, kad kaimynėje Lenkijoje įvykusi diplomatijos vadovų kaita turės teigiamos įtakos dvišaliams santykiams. Tuo metu politologai prognozuoja, kad užsienio politikos vadžias nuo šiol stipriau suims Lenkijos prezidentas, saršo „Lietuvos žinios“.

Kitaip nei septynerius metus Lenkijos užsienio politikai dirigavęs Radoslawas Sikorskis, erzindavęs lietuvius skandalingais pareiškimais, jo įpėdinis šiame poste 51 metų Grzegorzas Schetyna, nepaisant turtingos politinės biografijos, mūsų politikams – beveik nepažįstama figūra. Todėl jo pirmieji bei tolesni žingsniai kol kas vertinami atsargiai. Kaip ir žiniasklaidoje pateikiamos prieštaringos G. Schetynos veiklos detalės.

Politinių intrigų meistras, neturi patirties užsienio politikos scenoje, nemoka užsienio kalbų, – taip apie naująjį ministrą rašo Lenkijos žiniasklaida. „R. Sikorskį bent jau mėgo ir gerbė užsienio žurnalistai, o G. Schetyna – bejėgis kačiukas tarp kraujo ištroškusių plėšrūnų. Angliškai jis dar gali užsisakyti du bokalus alaus, bet trijų – jau ne“, – ironizuoja lenkų politologai.

Neskuba daryti išvadų

Seimo vicepirmininko, Europos reikalų komiteto vadovo socialdemokrato Gedimino Kirkilo teigimu, užsienio politikos srityje G. Schetynos pavardė beveik nežinoma. „Tačiau toks yra Lenkijos valdančiosios partijos pasirinkimas. Nemanau, kad tai buvo neapgalvotas sprendimas“, – LŽ sakė parlamentaras. Jo manymu, žiniasklaidos pateikiama informacija apie kai kuriuos G. Schetynos veiklos aspektus „nėra rimtas argumentas“. „Čia gal daugiau reakcija į R. Sikorskio pasitraukimą“, – spėjo G. Kirkilas.

Kartu jis teigė nesutinkantis, kad R. Sikorskis „yra koks nors Lietuvos priešas“ vien dėl to, jog turi savo poziciją dėl Lietuvos ir Lenkijos sutarties vykdymo. Seimo vicepirmininko nuomone, pastaruoju metu juntamas dvišalių santykių atšilimas, vyksta nemažai bendrų renginių. Vėlyvą rudenį planuojama sušaukti abiejų Seimų parlamentinę asamblėją. „Manau, kad dabar, kai esame įtraukti į bendrus gynybos planus, mums ypač svarbu palaikyti konstruktyvius santykius su Lenkija“, – sakė G. Kirkilas. Todėl, anot jo, apmaudu, kad yra politikų, kurie tuos santykius sunkina ir gadina.

Spėja būsiant nuosaikesnį

Europarlamentaras liberalas Petras Auštrevičius spėjo, kad turinio požiūriu dvišaliai Lietuvos ir Lenkijos santykiai išliks tokie, kokie buvo. Apibūdinti juos kaip „kritiškai blogus“ politikas tikino negalintis, bet, anot jo, gerinti santykius ribų nėra. P. Auštrevičius susidarė įspūdį, kad G. Schetyna – nuosaikesnio charakterio žmogus, neturintis kokių nors išskirtinių bruožų.

„Matyt, keisis už užsienio politiką atsakingo asmens komentavimo lygmuo. Nes jo ir R. Sikorskio asmenybė labai skirtingos. Užsienio politikoje asmeniniai bruožai, suteikiantys spalvų ir emocijų, – svarbus aspektas. Manau, kad G. Schetynos komentarai gali būti ramesni, ne tokie audringi kaip R. Sikorskio“, – LŽ sakė europarlamentaras. Jo nuomone, patirtis bei kalbų mokėjimas nėra „akivaizdus privalumas“, nors trukdžių dėl to kyla. „Klausimas, kaip jis vykdys savo komunikaciją? Gal turės gerų vertėjų, padėjėjų, mokysis kalbos. Tačiau tai ne pirmas asmuo, kuris į užsienio politiką ateina neturėdamas patirties ir nemokėdamas kalbos. Tokių pavyzdžių turime ir Europos Sąjungos lygmeniu“, – priminė P. Auštrevičius.

Jis sutiko, kad „dvišalių santykių įdirbio patirties neturėjimas“ naujajam užsienio reikalų ministrui nesuteikia pliusų. Tačiau, anot europarlamentaro, reikia priimti Lenkijos pasirinktą kandidatą, nes abi šalys turi rimtų strateginių interesų.

Geriau už pirmtaką

„G. Schetyna neturi visiškai jokios patirties diplomatijoje, kitas dalykas – niekada nesidomėjo Lenkijos užsienio politika. Dar vienas svarbus dalykas, kad jis nėra žinomas Europoje, neturi ten jokio politinio svorio“, – LŽ teigė politologas Jacekas Komaras. Todėl, pasak jo, kyla realus pavojus, kad Lenkija nebeturės stipraus ir žinomo politiko, galinčio apginti valstybės interesus bei pristatyti poziciją. „Pamažu Lenkija gali būti izoliuota“, – spėjo pašnekovas. Kita vertus, kadangi G. Schetyna turi mažai žinių apie santykius su Rytų Europa, galima prognozuoti ir pozityvią tendenciją. „Užsienio politikos motoriuku arba varikliu greičiausiai bus prezidentas Bronislawas Komorowskis ir prezidentūra. Taigi galima tikėtis dvišalių santykių atšilimo. Žinoma, tai priklausys ir nuo Lietuvos valdžios pozicijos“, – teigė J. Komaras.

Politologo Kęstučio Girniaus nuomone, bet kuris Lenkijos užsienio reikalų ministras yra geresnis už R. Sikorskį, kurio principinė pozicija buvo labai griežtai laikytis Lietuvos atžvilgiu. „Ir nors oficialiai tai nebuvo patvirtinta, reikia prisiminti jo žodžius, kad į Vilnių jis nevažiuos, kol Lietuva nepatenkins lenkų tautinės mažumos reikalavimų“, – LŽ sakė pašnekovas. Anot jo, kai mūsų Vyriausybės atstovai atsiprašinėjo lenkų dėl nepataisytų teisės aktų, o paskui buvo pakoreguotas Švietimo įstatymas, R. Sikorskis praleido puikią progą „išjudinti procesą“ atšilimo link. „Savo nusistatymu nevykti į Vilnių jis užkirto kelią dvišaliams santykiams gerinti“, – pabrėžė K. Girnius.

Neslepia nusivylimo

Tuo metu Seimo narė, buvusi krašto apsaugos ministrė konservatorė Rasa Juknevičienė savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ apie naująjį ministrą parašė: „Lenkai nevynioja žodžių į vatą, vertindami naujos vyriausybės paskyrimus. Ypač daug nusivylimo dėl naujojo užsienio reikalų ministro – jis nemoka angliškai. Na, Lietuvoje tokio paskyrimo jau nebeįsivaizduočiau.“

„Diplomatai bijo, kad valdant G. Schetynai Lenkijos balsas bus silpnesnis. Tai neišvengiama, nes R. Sikorskis užsienio reikalų ministro poste buvo septynerius metus. Jis pažinojo diplomatus Europoje ir palaikė ryšius su visu pasauliu. G. Schetyna nieko nepažįsta, o viską išmokti turi tik per vienus metus“, – padėtį komentavo Lenkijos analitikas Wojciechas Szackis.

G. Schetyna iki šiol vadovavo Lenkijos Seimo Užsienio reikalų komitetui, anksčiau yra buvęs parlamento pirmininku ir vidaus reikalų ministru. Kartu su Donaldu Tusku, premjero kėdę iškeitusiu į Europos Vadovų Tarybos pirmininko postą, jis kūrė šiuo metu valdančiąją partiją „Piliečių platforma“. Vėliau G. Schetyna tapo didžiausiu D. Tusko varžovu.