Lietuvoje

2014.09.25 16:43

D. Grybauskaitė: pasaulyje dabar nėra tokio lyderio, kuris sustabdytų V. Putiną

15min.lt2014.09.25 16:43

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šiuo metu visam pasauliui diktuoja savo taisykles, o tokio lyderio, kuris būtų pasiryžęs jį sustabdyti, Vakaruose kol kas nėra. Vadindama Rusiją tokia pat teroriste kaip „Islamo valstybė“, D. Grybauskaitė tvirtina, kad Rusijos pradėtą karą galima sustabdyti tik parodant V.Putinui, kad Vakarai lygiai taip pat yra pasiryžę kariauti už savo vertybes – laisvę ir demokratiją. Tai D. Grybauskaitė pareiškė interviu JAV leidinio „The Washington Post" žurnalistei Lally Weymouth.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šiuo metu visam pasauliui diktuoja savo taisykles, o tokio lyderio, kuris būtų pasiryžęs jį sustabdyti, Vakaruose kol kas nėra. Vadindama Rusiją tokia pat teroriste kaip „Islamo valstybė“, D. Grybauskaitė tvirtina, kad Rusijos pradėtą karą galima sustabdyti tik parodant V.Putinui, kad Vakarai lygiai taip pat yra pasiryžę kariauti už savo vertybes – laisvę ir demokratiją. Tai D. Grybauskaitė pareiškė interviu JAV leidinio „The Washington Post" žurnalistei Lally Weymouth.

– Ar jūs palaikote JAV prezidento Baracko Obamos sprendimą pradėti bombardavimus Sirijoje?

– Taip. Jis parodė lyderystę. O lyderystės trūkumas pasaulyje – Europoje ir JAV – yra viena iš priežasčių, kodėl teroristinės grupuotės taip sparčiai auga.

– Jūs jaučiate lyderystės trūkumą savo regione?

– Taip. Lyderystės trūkumas leido tokioms teroristinėms grupuotėms, kaip „Islamo valstybė“, išsivystyti. O Ukrainos klausimu, tai leido Rusijai tapti šalimi su terorizmo elementais.

– Kaip vertinate situaciją Ukrainoje?

– Situacija ten vis blogėja. Rusijos karinės pajėgos vis dar yra Ukrainos teritorijoje. Tai reiškia, kad Europa ir pasaulis leidžia Rusijai būti šalimi, kuri ne tik gąsdina savo kaimynes, bet ir naudoja prieš jas karinę jėgą. Tai toks pats tarptautinis terorizmas, kokį matome Irake ir Sirijoje.

Ukrainoje vyksta tikras karas. Europos Sąjunga ir dauguma pasaulio lyderių bando apie tai kalbėti lyg ne apie karą, o kaip apie kažkokią paramą teroristinėms grupuotėms.

Mes matėme Krymo atvejį. Pačioje pradžioje ten buvo „žali žmogeliukai“, bet juk netrukus jie atsiskleidė esantys Rusijos kariškiai. Dabar tas pats vyksta Rytų Ukrainoje. Ir aš esu tikra, kad tai ne paskutinė teritorija, kurioje V. Putinas ketina pademonstruoti savo jėgą.

– Kaip manote, kur V.Putinas eis toliau?

– Jeigu Rusijai taikomos sankcijos bus per švelnios arba jos nebus iki galo pritaikytos, manau, kad jis bandys Rytų Ukrainą sujungti su Pietų Ukraina ir Krymu. Ką tik jis pareiškė, kad panorėjęs savo karius per dvi dienas įvestų į Varšuvą, Baltijos šalis ir Bukareštą. Tai yra atviras grasinimas kaimynams.

– Ar jis gali įžengti į Padniestrę?

– Jei mes leisime jam tai padaryti, jis eis bet kur. Problema yra ta, kad V. Putino Rusija yra pasirengusi karui ir nori kariauti. O Europa ir Vakarai karui nėra pasiryžę. Dabar Europoje ir pasaulyje nėra tokio lyderio, kuris galėtų sustabdyti V. Putiną. Galiausiai mes stebėsimės, kaip taip atsitiko, kad vis naujos teritorijos užimamos, kad vis kitos šalys padalijamos, delsiant užkirsti tam kelią kainuos kur kas brangiau, jei apskritai nebus per vėlu.

– Ar jūs nerimaujate, kad kita ataka gali būti prieš Baltijos šalis?

– Jei jo niekas nesustabdys Ukrainoje, jis tikrai eis toliau.

– Taigi NATO sutarties Penktojo straipsnio nepakanka, kad jaustumėtės saugūs?

– Ne. Visi deklaruoja, kad NATO sutarties Penktasis straipsnis galioja. Tačiau jis neatgrasys V. Putino nuo jo piktų planų, jei jis nematys realių Europos ir pasaulio lyderių veiksmų. Jei nematys to, kad jie ne tik kalba. Mes privalome jį sustabdyti Ukrainoje. Iki šiol tai nėra iki galo suprasta. Todėl ir sakau, kad Europoje dabar lyderystė yra V. Putino rankose, o ne Vakarų.

– Ar V. Putinas siekia padalyti Europą?

– V. Putino keliama grėsmė dabar yra nė kiek ne mažesnė nei „Islamo valstybės“ Irake ir Sirijoje.

– Tai jūs manote, kad ir „Islamo valstybė“ ir Rusija yra tokie patys teroristai?

– Taip. Aš manau, kad Rusija terorizuoja savo kaimynes naudodama teroristų metodus.

– Tačiau pasaulis labiau susirūpinęs dėl „Islamo valstybės“.

– Žinoma. Tai pirmaeilis tikslas. Deja, kartu tai nuostabi galimybė V. Putinui daryti ką tik nori. V. Putinas kelia grėsmę. Kad ir tos vadinamosios taikos derybos Minske, vykusios po V.Putino ultimatumo. Jose Vakarai ir Europos Sąjunga pasidavė jo primetamoms sąlygoms, kurios iš esmės reiškė Ukrainos padalijimą.

– JAV siunčia ukrainiečiams sausus davinius, tačiau šalį jie pasiekia Vokietijos sunkvežimiais, kad tik nesupyktų V. Putinas.

– Kodėl mes taip rūpinamės nesupykdyti V.Putino, kuris pats siunčia savo karius žudyti ir okupuoti Ukrainos? Kodėl mes taip smarkiai nesirūpiname ukrainiečių jausmais? Anksčiau ar vėliau mes vis tiek jį vadinsime teroristu ir nusikaltėliu...

– Ar dabartinė situacija jums primena Sudetus?

– Padėtį prieš Antrąjį pasaulinį karą? Taip, žinoma. Juk mes atviromis akimis leidžiame dalinti Ukrainą.

– Ar manote, kad po Velso susitikimo gavote pakankamą apsaugą?

– Po Velso NATO nubudo, Aljansas nebemiega. Mes gavome priemonių savo saugumui padidinti. Turime daugiau investuoti į gynybą. Bet kiek laiko mes turime?

– Manote, kad sankcijos V. Putinui visai neskaudžios?

– Jų nepakanka. Galbūt, jei jis žengs toliau, sankcijos taps griežtesnės.

– Ukrainos saugumo vadovas JAV pareigūnams patvirtino, kad dėl paliaubų yra susitarta.

– Taip. Europiečiai ir kitos šalys paprašė Ukrainos prezidento Petro Porošenkos sutikti su visomis sąlygomis, net tomis, kurios jam buvo nepriimtinos, nes Ukraina tapo padalinta valstybe.

– Taigi Rusija gavo Krymą, o dabar Rytų Ukrainą?

– Taip, ir tai padarė su Europos ir kitų pasaulio lyderių palaiminimu, nes jie visiškai nepadėjo Ukrainai.

– Jūs nerimaujate ir dėl savo šalies?

– Visoms Rusijos kaimynėms dabar yra kilusi grėsmė. Jis švaistosi grasinimais ir dar juokauja, kad jos nėra tikros valstybės.

– Manote, kad viskas baigsis karu?

– Mes galime išvengti karo. Jei abi pusės nusiteikusios karui, karo niekada nebus. Jei Rusija yra pasiryžusi kariauti, o Vakarai visaip bandys išvengti karinio konflikto, tuomet Rusija eis taip toli, kaip tik galės.

– Tuo tarpu JAV dabar labiau suinteresuota sudaryti branduolinę sutartį su Iranu.

– Tai problema. Jei dėl kokių nors priežasčių mes pasiryžę parduoti nepriklausomas valstybes, tai už kokias vertybes mes kovojame?

– Manote, kad tai tiesa?

– Kai matau, kaip vyksta procesai, tai labai galimas dalykas. Paliaubų Ukrainoje sąlygos buvo pasiūlytos Rusijos. Vakarai neremia Ukrainos karinėmis priemonėmis. Rusijai Ukrainoje leidžiama daryti ką panorėjus. Gėda, kad XXI amžiuje Vakarų lyderiai leidžia agresoriui kitoje nepriklausomoje valstybėje elgtis kaip tinkamam.

Aš džiaugiuosi, kad B. Obama pagaliau pademonstravo lyderystę Irake ir Sirijoje. Viliuosi, kad tai leis jam parodyti tą patį ir dėl Ukrainos. Lyderystė ateina mokantis. Niekas negimė lyderiu, bet gali juo tapti.

– Tuo tarpu Lietuvos situacija išlieka sudėtinga.

– Mes penkiasdešimt metų buvome okupuoti ir žinome, kaip elgtis su savo kaimynu. Mane stebina tai, kad susidurti su Rusija bijo net tos šalys, kurios niekada nepatyrė Rusijos agresijos.

Pastaruoju metu garsiausiai kalba tos valstybės, kurios turi sieną su Rusija, ypač Lietuva ir Lenkija. Viešas kalbėjimas ir drąsa gėdinti Vakarų lyderius dėl jų neatsakingumo ginant laisvę, demokratiją ir nepriklausomybę yra vienas iš mūsų ginklų kovojant su Rusija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.