Lietuvoje

2014.09.25 19:20

„Jūros vilko“ kapitonas Rusijoje patrauktas administracinėn atsakomybėn

ELTA, BNS 2014.09.25 19:20

Rusijoje sulaikytas Lietuvos žvejybinis laivas areštuotas, jo kapitonas patrauktas administracinėn atsakomybėn, o advokatai paprašė paleisti laivą už užstatą, ketvirtadienį pranešė Lietuvos diplomatai.

Rusijoje sulaikytas Lietuvos žvejybinis laivas areštuotas, jo kapitonas patrauktas administracinėn atsakomybėn, o advokatai paprašė paleisti laivą už užstatą, ketvirtadienį pranešė Lietuvos diplomatai.

Sprendimą dėl užstato teismas priims kitą savaitę, BNS sakė Lietuvos užsienio reikalų ministro atstovė spaudai.

„Ikiteisminio tyrimo institucija šiandien nusprendė areštuoti laivą, kapitonas patrauktas administracinėn atsakomybėn. Advokatai padavė prašymą paleisti laivą už užstatą. Sprendimą dėl užstato taikymo ir jo dydžio kitą savaitę priims teismas“, – BNS sakė Rasa Jakilaitienė.

Pasak jos, į Murmanską jau atvyko žvejybos įmonės advokatai, iki to laiko Lietuvos piliečiais rūpinosi konsulas.

Lietuva teigia, kad Rusijos pareigūnai praeitą savaitę neteisėtai sulaikė Lietuvos laivą „Jūros vilkas“ tarptautiniuose vandenyse. Rusija tikina, kad laivas neteisėtai žvejojo Rusijos ekonominėje zonoje.

Iš 28 įgulos narių trys yra Lietuvos piliečiai, tarp jų – laivo kapitonas.

Rusijos URM: Lietuvos žvejybinis laivas buvo sulaikytas teisėtai

Rusijos pasieniečiai lietuvių žvejybos laivą „Jūros vilkas“ sulaikė teisėtai, tvirtina Rusijos Užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovas.

„Galiu patvirtinti, kad Murmansko regiono Federalinės saugumo tarnybos (FSB) Pasienio tarnybos patrulių laivas centrinėje Barenco jūros dalyje aptiko su Lietuvos vėliava plaukiojantį žvejybinį laivą „Jūros Vilkas“, kuris pažeidė vandens bioresursų žvejybos taisykles išskirtinėje Rusijos ekonominėje zonoje rugsėjo 18 dieną. Laive rasta apie 15 tonų nelegaliai sugautų krabų“, – tvirtino Rusijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Aleksandras Lukaševičius, kurio komentaras skelbiamas Rusijos URM tinklalapyje.

A. Lukaševičius taip pat tvirtina, esą „Vilnius sąmoningai ignoruoja faktą“, kad Lietuvos laivo kapitonas atliekant patikrinimą pabandė išvesti laivą į Norvegijos išskirtinę ekonominę zoną, laikydamas laive Pasienio tarnybos inspektorių grupę.

„Dėl to mūsų pasieniečiams, kurių veikla visiškai suderinta su tarptautinės teisės normomis, teko persekioti laivą-pažeidėją, kol dar neataušę pėdsakai. Laivas rugsėjo 22 dieną buvo nugabentas į Murmansko uostą“, – rašoma A. Lukaševičiaus pareiškime.

Jis taip pat pažymėjo, kad apie incidentą buvo informuotas Lietuvos generalinis konsulatas Sankt Peterburge, o Lietuvos konsului buvo leista atvykti į Murmanską „vykdyti savo konsulinių pareigų“.

Barenco jūroje žvejojęs laivas „Jūros vilkas“ buvo sulaikytas praėjusį penktadienį. Dėl šių Rusijos veiksmų į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Rusijos ambasadorius, Rusijai išsiųsta nota.

Lietuva tikina, kad laivas sulaikytas tarptautiniuose vandenyse, tai įrodo ir palydovinės sistemos duomenys.

Ginti Rusijoje sulaikyto „Jūrų vilko“ interesus paprašyta EK

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė paprašė Europos Komisijos (EK) atstovauti Rusijoje areštuoto žvejybos laivo „Jūros vilkas“ interesams.

„Lietuva siekia apginti teisėtus Lietuvos žvejybos įmonės ir piliečių interesus, pasitelkdama į pagalbą EK, kuri Europos Sąjungai (ES) atstovauja Žvejybos šiaurės rytų Atlante komisijoje (NEAFC)“, – rašoma Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) išplatintame spaudos pranešime.

V. Baltraitienė, kreipdamasi į EK, prašė dėti visas pastangas, kad toks atvejis ateityje daugiau nepasikartotų su jokiu kitu ES žvejybiniu laivu.

„Jūros vilkas“ buvo sulaikytas rugsėjo 18 d. Rusijos pareigūnų teigimu, laivas įplaukė į šios šalies teritorinius vandenis, Lietuvos pareigūnai, vadovaudamiesi palydovine informacija, tvirtina, kad žvejybos traleris plaukė tarptautiniuose vandenyse. Rusijos Federacijos pasieniečiai sulaikytą laivą jėga nutempė į Murmansko uostą. Laivo įgulą sudaro 28 žmonės, 3 iš jų lietuviai.

Rugsėjo 23 d. apie Rusijos veiksmus ŽŪM taip pat informavo EK jūrų reikalų ir žuvininkystės generalinį direktoratą. Ministerija atkreipia dėmesį, kad Lietuvos Respublikos institucijos apie laivo sulaikymą oficialiai nebuvo informuotos net keturias dienas. Teritorija, kurioje laivas žvejojo ir buvo sulaikytas, yra NEAFC administruojama žvejybos akvatorija, kurios narės yra 8 šalys – Danija, Norvegija, Islandija, ES ir Rusija bei Kanada, taip pat Naujoji Zelandija bei Sent Kristoferio ir Nevio salos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.