Lietuvoje

2012.10.26 17:23

Apie pavojus perspės ne sirenos, o pranešimai telefone

Ugniagesiai nuo šiol apie gresiančius pavojus ar nelaimes gyventojus įspės ne kaukiančiomis sirenomis, o informuos juos į gyventojų telefonus siųsdami apie tai įspėjančius pranešimus. 

Ugniagesiai nuo šiol apie gresiančius pavojus ar nelaimes gyventojus įspės ne kaukiančiomis sirenomis, o informuos juos į gyventojų telefonus siųsdami apie tai įspėjančius pranešimus.

Norėdami tokius gauti, gyventojai turės nustatyti telefono aparatus, kad šie priimtų įspėjimus ir kol kas tokių įspėjimų apie gresiančius pavojus negalės gauti išmaniųjų telefonų turėtojai, praneša LRT Televizijos naujienų tarnyba.

Iki šiol Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) apie gresiančius pavojus ar ekstremalias situacijas galėdavo įspėti tik įjungdamas sirenas. Tiesa, šios daugiausia veikia didžiuosiuose miestuose, o miestelių ir kaimų gyventojai apie galimą gresiantį pavojų ar pasirengimą jam negaudavo informacijos, jei tuo metu nebūdavo įsijungę LRT Radijo ar Televizijos.

„Sirenų patikimumas gana menkas ir jų darbo laikas eina į pabaigą. Mes susidūrėme su tokia grėsme, kad gali susidaryti tokia situacija, kad mes neturėsime fizinių galimybių informuoti žmones, juos įspėti apie artėjančią nelaimę“, – teigė PAGD direktorius gen. Remigijus Baniulis.

Jau išbandyta ir sėkmingai pradėjo veikti pranešimų į telefonus sistema. Ji leidžia pranešimus apie gresiančias gamtines, chemines nelaimes, kokius nors biologinius įvykius, potvynius ar miškų gaisrus siųsti į mobiliuosius telefonus.

„Pavyzdžiui, neseniai įvyko įvykis magistralėje, uždarytas visas kelias, žmonės stovi ir nežino, kas atsitiko, kiek maždaug laukti. Labai lengvai galima tą informaciją perduoti jiems, kad jie žinotų, kad įvyko autoįvykis, autostrada uždaryta dviem valandom, rinkitės aplinkkelius ar palaukite vietoje. Tuomet žmogus jau gali pasirinkti sprendimą“, – sakė R. Baniulis.

Sistema ne tik siųs rekomendacijas, ką žmonėms reikėtų daryti nelaimės atveju, bet ir suteiks galimybę žinutę pasiųsti konkrečiai vietovei ar regionui, o kuriam konkrečiai – spręs tuo metu dirbantis pareigūnas.

„Monitoriaus ekrane jis gali apsibrėžti teritoriją, bet kokią teritoriją, kurioje gali kilti gyventojams grėsmė, parašyti tekstą, ko gyventojas turėtų saugotis ir ką daryti, ir nustačius parametrus, nusiųsti visų operatorių visiems vartotojams“, – aiškino PAGD Civilinės saugos valdybos viršininkas  plk. ltn. Jūris Targonskas.

Tiesa, kol kas tokių pranešimų negalės gauti išmaniuosius telefonus turintys gyventojai. Pasak ugniagesių, ši paslauga labiau orientuota į miestelių ir kaimų gyventojus, kur paplitęs 2G GSM ryšys, o esą miestuose apie grėsmes informuoti paprasčiau ir galima įvairesniais būdais .

Norintys gauti tokius pranešimus gyventojai turi nustatyti savo telefonus priimti tokią paslaugą, mat tai nėra trumposios žinutės, o atskira korinio transliavimo technologija. Ji siunčia įspėjimus visiems tam tikroje teritorijoje ar visoje šalyje esantiems abonentams, o ne ieško, kaip trumpųjų žinučių atveju, kur yra jos gavėjas.

Kaip nustatyti telefoną ir gauti tokius pranešimus, ugniagesiai žada konsultuoti gyventojus, dalins lankstinukus.