Lietuvoje

2014.09.24 17:12

Premjeras: draudimas R. Paksui – neteisingas

ELTA2014.09.24 17:12

Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad jau seniai galėjo būti įgyvendintas sprendimas iš Prezidento posto pašalintam Rolandui Paksui leisti dalyvauti rinkimuose. Kaip tai padaryti, esą turi nuspręsti teisininkai.

Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad jau seniai galėjo būti įgyvendintas sprendimas iš Prezidento posto pašalintam Rolandui Paksui leisti dalyvauti rinkimuose. Kaip tai padaryti, esą turi nuspręsti teisininkai.

„Tai turėtų pasakyti teisininkai, bet mano pozicija yra išsakyta labai seniai: aš manau, kad tas draudimas jam nedalyvauti Seimo arba Prezidento rinkimuose yra neteisingas, jau galėjo būti panaikintas ir anksčiau, nes jau tikrai ilgas laikotarpis praėjo nuo įgyvendintos apkaltos ir nuo atstatydinimo. Tai čia nereikėtų baimintis, o tiesiog demokratinė, teisinė valstybė turi leisti dalyvauti rinkimuose“, – trečiadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė Ministras Pirmininkas.

Kaip tai galėtų būti įgyvendinta, anot A. Butkevičiaus, turi nuspręsti teisininkai.

„Aš negaliu komentuoti ir daryti išvados, ar Seimas turi turėti tokią teisę, ar tiesiog Konstitucinis Teismas turėtų priimti sprendimus“, – sakė premjeras.

Seimo laikinoji tyrimo komisija, svarsčiusi, kaip įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą dėl iš Prezidento posto pašalinto R. Pakso, siūlo įteisinti Seimo statute apkaltos proceso peržiūrėjimą.

Tuo tikslu Seimo laikinoji tyrimo komisija siūlo papildyti Seimo statutą. Pagal siūlomą Statuto pataisų projektą, Seimas galėtų inicijuoti apkaltos peržiūrą, jeigu paaiškėjo naujų esminių aplinkybių, kurios buvo nežinomos Seimui apkaltos proceso metu. Teikimas pradėti apkaltos peržiūrą turi būti išdėstytas raštu ir pasirašytas visų ne mažiau kaip 1/4 Seimo narių grupę sudarančių asmenų, arba tokį teikimą gali parengti Seimo laikinoji tyrimo komisija. Komisija siūlo, kad apkaltos peržiūra Seime būtų vykdoma ta pačia tvarka kaip ir apkalta.

Komisijos išvadose taip pat teigiama, kad Seimas, kaip įstatymo leidėjas, turi persvarstyti Konstitucinio Teismo įstatymo nuostatas ir iš naujo apibrėžti šios institucijos vietą valstybės valdžios sistemoje.

Komisijos nuomone, EŽTT sprendimas dėl R. Pakso „nėra įgyvendintas dėl valstybėje suformuotos ydingos Konstitucinio Teismo praktikos, kuomet savo instituciniais aktais yra ribojamos parlamentinės įstatymų leidėjo iniciatyvos teisės“.

Išvadose nurodoma, kad Seimas įsipareigoja iki 2015 m. sausio 31 d. pašalinti iš teisės aktų – Seimo rinkimų ir Prezidento rinkimų įstatymų nuostatas, prieštaraujančias Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijai bei Tarptautiniam pilietinių ir politinių teisių paktui.

Seimo nutarimas įpareigojo komisiją išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių iki šiol nėra įgyvendintas Europos Žmogaus Teisių Teismo 2011 metų sausio 6 dieną priimtas sprendimas byloje pagal pareiškėjo R. Pakso skundą dėl Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos garantuojamų teisių pažeidimo.

Komisija aiškinosi, kaip per 180 dienų Lietuva turi įvykdyti Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komiteto sesijos konstatavimą dėl R. Pakso politinių teisių atkūrimo.

Naujausi

20

Lietuvoje

2019.09.18 12:34

Neįgaliųjų įdarbinimą vadina 21 amžiaus vergove: įmonės lobsta valstybės sąskaita įmonėms, įdarbinusioms didžiąją dalį – 20 kartų mažesnė valstybės parama

20
17

Lietuvoje

2019.09.18 12:11

Rozova teisinasi dėl VSD pažymos: tai politinis užsakymas, sena pažyma pateikiama kaip bomba skandalo iniciatoriais vadina konservatorius; atnaujinta 12.44

17

Lietuvoje

2019.09.18 11:10

Postą palieka Šimašiaus patarėjas Zubriakovas Šimašius: abiem pusėms nusprendus, kad atėjo laikas pokyčiams; atnaujinta 11.50