Naujienų srautas

Lietuvoje2014.09.23 14:34

E. Jakilaitis džiaugiasi, kad Konstitucijos išmanymas Lietuvoje gerėja

LRT.lt 2014.09.23 14:34

Konstitucija yra pagrindinis valstybės įstatymas, todėl tokios iniciatyvos kaip Konstitucijos egzaminas yra labai naudingos, sako įžymūs Lietuvos žmonės. Nors atlikėjo Marijono Mikutavičiaus, LRT laidų vedėjo Edmundo Jakilaičio ir aktorius Dominyko Vaitiekūno Konstitutucijos žinios ir skiriasi, vyrai sutaria – šį įstatymą išmanyti naudinga visiems šalies piliečiams.

Konstitucija yra pagrindinis valstybės įstatymas, todėl tokios iniciatyvos kaip Konstitucijos egzaminas yra labai naudingos, sako įžymūs Lietuvos žmonės. Nors atlikėjo Marijono Mikutavičiaus, LRT laidų vedėjo Edmundo Jakilaičio ir aktorius Dominyko Vaitiekūno Konstitutucijos žinios ir skiriasi, vyrai sutaria – šį įstatymą išmanyti naudinga visiems šalies piliečiams.

Artėjant kasmetiniam Konstitucijos egzaminui, kurio pirmasis etapas šiemet vyks rugsėjo 30 d., M. Mikutavičius, E. Jakilaitis ir D. Vaitiekūnas dalinasi savo mintimis apie Konstituciją ir jos svarbą, rašoma Teisingumo ministerijos pranešime spaudai.

E. Jakilaitis: Konstituciją dažnai atsiverčiu darbe

„Konstituciją išmanyti pravartu visiems. Tai – pagrindinis šalies įstatymas, iš kurio kyla visi kiti. Joje aiškiai apibrėžtos Lietuvos piliečių teisės ir pareigos, esminės valstybės institucijų funkcijos, tai žinoti turėtų kiekvienas Lietuvos pilietis. Todėl manau, kad Konstitucijos egzaminas – labai gera iniciatyva. Ji skatina žmones domėtis Konstitucija, žinoti daugiau“, – sako žurnalistas, LRT laidų vedėjas E. Jakilaitis.

Pasak E. Jakilaičio, apskritai situacija su Konstitucijos išmanymu Lietuvoje gerėja – moksleiviai su Konstitucija susipažįsta jau mokykloje, daugelis žinias pagilinti gauna progą ir universitete. Labiau žinių, pasak jo, trūksta vyresnės kartos žmonėms. Pats žurnalistas, nors ir neturėjo progos Konstitucijos studijuoti mokykloje, teigia, kad su ja yra susipažinęs gana gerai.

„Pakankamai dažnai skaitau Konstituciją, kadangi to man reikia darbe. Mano kaip žurnalisto veikloje Konstitucija yra vienas dažniausiai naudojamų teisės aktų“, – teigia E. Jakilaitis.

M. Mikutavičius: daugelis pamiršta, kad Konstitucija apskritai egzistuoja

Anot atlikėjo M. Mikutavičiaus, viena didžiausių Konstitucijos egzamino atnešamų naudų – šis renginys visus, net ir tuos, kurie jame nedalyvaus, paskatina prisiminti, kad egzistuoja toks dalykas kaip Konstitucija ir kad ji yra svarbi kiekvienam piliečiui.

„Bet kokia iniciatyva, kuri priverčia žmones paskaityti Konstituciją, yra naudinga. Deja, galiu lažintis, kad dauguma šalies gyventojų Konstitucijos apskritai nėra vartę. Ypač mano kartos žmonės. Atskirose grupėse – tarp teisininkų, mokyklą neseniai baigusių moksleivių – Konstitucijos žinios yra geresnės, bet, pavyzdžiui, mano karta, jei patys nesidomi, tai labai mažai ką žino“, – sako M. Mikutavičius.

Pats atlikėjas pripažįsta, kad nėra su Konstitucija susipažinęs taip gerai, kaip norėtų, tačiau ketina ateityje kamšyti spragas.

„Kaip ir daugelis piliečių, žinau pagrindinius teiginius, tam tikras joje įtvirtintas normas, laisvių garantijas, tačiau gilesnių žinių trūksta. Tačiau planuoju atsisėsti ir Konstituciją atidžiai perskaityti“, – sako dainininkas.

D. Vaitiekūnas: Konstitucijos žinios padeda atskirti tikrus dalykus nuo prietarų

„Aš pastebiu, kad mes dažnai gyvenime net ir priimdami atsakingus sprendimus vadovaujamės nuogirdomis ir prietarais, o ne teisine realybe. Jei geriau išmanytume Lietuvos Konstituciją, geriau žinotume savo teises, mažiau nusišnekėtume kalbėdami apie valstybės reikalus ir atpažintume, kada nusišneka kiti“, – sako aktorius D. Vaitiekūnas.

Jis teigia manantis, kad lietuviams apskritai trūksta Konstitucijos žinių. Todėl sako sveikinantis Konstitucijos egzamino iniciatyvą. Pasak D. Vaitiekūno, visos švietimo iniciatyvos apskritai yra naudingos, visuomenėje jų galėtų būti ir daugiau.

„Pats namie taip pat turiu Konstituciją, ji lentynoje guli dar nuo tų laikų, kai laikiau istorijos egzaminą. Kai kyla klausimas dėl kokios nors politinės naujienos spaudoje, ją išsitraukiu ir pasivartau. Tai leidžia geriau suprasti kontekstą, kuriame priimami sprendimai“, – sako D. Vaitiekūnas.

Teisingumo ministerijos organizuojamo Konstitucijos egzamino pirmasis etapas šiemet įvyks rugsėjo 30 d. Pasitikrinti, kaip išmano Konstitucijos žinias, galės visi Lietuvos piliečiai. Egzaminas vyks Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse, taip pat jį bus galima laikyti naujienų portale DELFI. Jis vyks dviem etapais – antrasis bus surengtas spalio 14 d.

Šiemet Konstitucijos egzaminas vyks rugsėjo 30 d. Geriausiai egzamine pasirodžiusius piliečius spalio 28 d. Lietuvos Respublikos Prezidentūroje vyksiančiuose apdovanojimuose sveikins Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi