Lietuvoje

2014.09.22 12:51

Ministerija: Rusijos sulaikytas žvejybos laivas nekirto Rusijos sienos

BNS 2014.09.22 12:51

Lietuvos laivas „Jūrų vilkas“ žvejodamas nekirto Rusijos sienos ir sulaikymo metu žvejojo tarptautiniuose vandenyse, pirmadienį paskelbė Žemės ūkio ministerija.

Lietuvos laivas „Jūrų vilkas“ žvejodamas nekirto Rusijos sienos ir sulaikymo metu žvejojo tarptautiniuose vandenyse, pirmadienį paskelbė Žemės ūkio ministerija.

Anot ministerijos, tai parodė rugsėjo 17–18 dienų palydovinės sistemos duomenys.

„Ši situacija neturi precedento. Patikrinome, pagal turimus žvejybos žurnalo ir palydovinės sistemos duomenis „Jūrų vilkas“ žvejodamas nekirto sienų ir nepažeidė įstatymų. Laivas buvo jėga plukdomas į Murmansko uostą (...). „Jūrų vilkas“ buvo tarptautiniuose vandenyse, tad Rusijos pareigūnai turėjo informuoti tarptautines organizacijas ir informuoti Lietuvos institucijas“, – pranešime spaudai teigė laikinai Žuvininkystės tarnybos direktoriaus pareigas einantis Aidas Adomaitis.

ŽŪM informuoja, kad Rusijos pareigūnai pažeidė sulaikymo procedūras: esant įtarimui, kad laivas nepaisė sienų, inspektoriai gali patikrinti laivą, tačiau tai esą negali būti ginkluotas patikrinimas. Tuo tarpu, laivo „Jūrų vilkas“ kapitonui teko susidurti su ginkluotais pareigūnais, o jam atsisakius plaukti į Murmansko uostą, laivas buvo nuplukdytas jėga.

Ministerija taip pat praneša, kad Žuvininkystės departamentas jau kreipėsi į tarptautinę Šiaurės rytų Atlanto žuvininkystės komisiją (angl. North East Atlantic Fisheries Commission, NEAFC) dėl papildomo informacijos patikrinimo.

Kol kas palydovinės sistemos užfiksavo tik vieną atvejį, kai Lietuvos laivas nuplaukė per toli ir kirto sieną. Tai įvyko rugsėjo 8 dieną – laivas Rusijos zonoje buvo tik vieną valandą, tačiau Rusijos institucijos dėl šio įvykio pretenzijų nepareiškė.

Taip pat ministerija pažymi, kad žvejybos laivas gali kirsti valstybių išskirtinės ekonominės zonos sienas, jei žvejybos operacijos nėra vykdomos ir siena kertama dėl kitų priežasčių (siekiant išvengti blogų oro sąlygų, plaukiant iš vienos žvejybos zonos į kitą, grįžtant į uostą ir pan.)

Rusijos ambasada Lietuvoje po incidento išplatino pranešimą, kuriame nurodo, kad laivas „Jūros vilkas“ rugsėjo 18-osios vakarą (21 val. Maskvos laiku) buvo sulaikytas Rusijos zonoje – laive esą aptikta apie 15 tonų sugautų krabų.

Taip pat informuojama, kad į laivo denį išsilaipinus inspektorių grupei, jau rugsėjo 19-osios naktį kapitonas, esą vykdydamas laivo savininko nurodymus, bandė išvesti laivą į Norvegijos ekonominę zoną.

Anot Rusijos atstovų, dėl šios priežasties laivą persekiojo ir netrukus sustabdė Rusijos pasienio pareigūnai.

Ambasada taip pat informavo, kad laivas bus nuplukdytas į Murmansko uostą, tačiau detalesnės informacijos apie įgulos likimą nepateikė.

Rusijos Barenco juroje žvejybos laivas „ Jūrų Vilkas“ buvo sulaikytas tarptautiniuose vandenyse penktadienį – anot Lietuvos pareigūnų, laivo kapitonas buvo nušalintas jėga, įgula sulaikyta, o laivas nuplukdytas į Muransko uostą.

Dėl laivo sulaikymo Rusijai Lietuva išsiuntė notą.

Lietuvos laivo įgulą sudaro 28 žmonės, trys iš jų – Lietuvos piliečiai.

Lietuvos konsulas vakare atvyks į Murmanską

Lietuvos konsulas pirmadienio vakarą turėtų atvykti Murmanską, kur naktį atplukdytas Rusijos pareigūnų sulaikytas Lietuvos žvejybinis laivas, BNS pranešė Lietuvos diplomatai.

„Konsulas šįvakar bus Murmanske. Laivas šiuo metu yra Murmansko uoste, jis atplukdytas šiąnakt“, – BNS pirmadienį sakė užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.

Konsulas bendraus su atsakingomis Rusijos institucijomis ir teiks pagalbą trims Lietuvos piliečiams, tarp kurių yra laivo kapitonas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.