Lietuvoje

2014.09.21 20:09

Kaip Rusija kiršina Baltijos šalis

Joana Lapėnienė, Asta Kažukauskienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2014.09.21 20:09

Dar nespėjusi „apginti“ neva pažeidžiamų savo tautiečių teisių Rytų Ukrainoje, Rusija šią savaitę atsakingo Užsienio reikalų ministerijos atstovo balsu prabilo apie grubius rusakalbių gyventojų teisų pažeidimus Baltijos šalyse ir pareikalavo, kad tarptautinė bendruomenė užkirstų kelią rusofobijai.

Dar nespėjusi „apginti“ neva pažeidžiamų savo tautiečių teisių Rytų Ukrainoje, Rusija šią savaitę atsakingo Užsienio reikalų ministerijos atstovo balsu prabilo apie grubius rusakalbių gyventojų teisų pažeidimus Baltijos šalyse ir pareikalavo, kad tarptautinė bendruomenė užkirstų kelią rusofobijai.

Šįkart blogųjų vaidmuo teko Latvijai ir Estijai, Lietuvos rusakalbiams esą sudarytos geresnės sąlygos.

Tėvynainių globos ir apsaugos vėliava Kremlius mosuoja jau ne vieną dešimtmetį, tačiau Krymo aneksijos ir karo Rytų Ukrainoje laiku ši tema aktyvinama.

Politikos apžvalgininkai pastebi, kad Rusija Baltijos šalyse taiko kiršinimo formulę 2+1, kai viena iš trijų šalių nusipelno pagyrimo, o kitos dvi – grūmojimų, tačiau „gerųjų“ ir „blogųjų“ vaidmenys nuolat kaitaliojami. Saugumo departamentas konstatuoja, kad tokia taktika naudojama irgi ne vienerius metus.

Rusijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas neseniai Rygoje vykusioje Rusijos tėvynainių konferencijoje užtraukė seną giesmelę apie neva engiamus tautiečius Baltijos šalyse, tačiau šį kartą buvo atlaidesnis Lietuvai. Grįžę iš Rygos Rusų sąjungos atstovai kartojo Kremliaus pareigūno žodžius, nors patys nėra patenkinti situacija Lietuvoje, o vienas jų net gąsdino, kad jei Klaipėdoje nebus įvesta dvikalbystė, gali kilti pilietinis karas.

„Pirma, reikia palaikyti Lietuvos lenkų rinkimų akciją ir priimti Tautos mažumos įstatymą. Čia, aš manau, be jokių pataisų. Mums čia geriau negu Latvijoj, Estijoj. Ten griežtai. Ten valstybės politika neturi proto visiškai“, – sako Viačeslav Titov, Rusų sąjungos ir Klaipėdos miesto tarybos narys.

Kodėl po Darbo partijos skraiste į valdančiąją koaliciją patekusi Rusų sąjunga traukia Kremliaus giesmelę, nuspėti nėra sudėtinga – Rusų sąjunga ir Vladimiro Putino „Vieningoji Rusija“ prieš trejus metus sudarė bendradarbiavimo sutartį.

Politikos apžvalgininkas Ramūnas Bogdanas sako, kad Maskva įsigudrino skaldyti Baltijos šalių vienybę naudodama formulę 2+1.

„Dabar Lietuva yra „gerietė“, kuri tų vadinamųjų rusakalbių neskriaudžia, o „blogoji“ Latvija ir „blogoji“ Estija juos skriaudžia. Bet jūs prisiminkite Bronzinio kario istoriją, tai tada 2+1 buvo kitaip sukonfigūruota, buvo „blogoji“ Estija ir visiškai „nebloga“ Lietuva ir Latvija. Kitas variantas 2+1 buvo gamtinių dujų atpiginimas 15 proc. Estijai ir Latvijai – tada buvo Lietuva „blogietė“, o tada Estija ir Latvija buvo gera, nors ten rusakalbių gyventojų padėtis buvo lygiai tokia pati kaip ir šiandien“, – sako delfi.lt politikos apžvalgininkas Ramūnas Bogdanas.

Putinas manipuliuoja ir Baltijos šalių gyventojų grupėmis. Šiemet jis įsakė skirti iš valstybės biudžeto lėšų paremti Antrojo pasaulinio karo veteranus Baltijos šalyse. Visi jie turi kreiptis į Rusijos ambasadas Taline, Rygoje ir Vilniuje. Tie, kas įrodys prisidėjęs prie sovietų pergalės Antrajame pasauliniame kare, kas mėnesį iki gyvenimo pabaigos bus pamaloninti Kremliaus dovana: 1000 arba 500 rublių suma, kuri pagal šios dienos valiutų kursą prilygsta beveik 69,91 ir 34,95 litams.

Tuo metu Rusijos atstovas per žiniasklaidą grasino, kad dėl užsienyje gyvenančių tėvynainių Kremlius pasiryžęs viskam.

„Mes pasirengę žengti ir žengsime tiek toli, kiek to pareikalaus pažeisti mūsų tėvynainių interesai ir konkreti situacija“, – sako už žmogaus teises atsaki ngasRusijos URM atstovas Konstantinas Dolgovas.

Maskva tėvynainių klausimą kelia trečią dešimtmetį, tačiau iki šių metų buvusi menkavertė Rusijos užsienio politikos korta per Krymo aneksiją virto tūzu.

„Įvyko pirmas praktinis šitos koncepcijos pritaikymas labai agresyviai kampanijai. Rytų Ukrainoje visa Kremliaus kampanija buvo vykdoma atsižvelgiant į tą pačią retoriką: rusakalbių teisių apsauga, rusų kalbos gynimas – visi šitie dalykai buvo panaudoti argumentuojant karinę kampaniją“, – sako Nerijus Maliukevičius, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas.

Maskvoje jau kalbama, kad būtina keisti Rusijos tėvynainių įstatymą – Kremlius siekia ginti visas tautas buvusios Sovietų sąjungos teritorijoje.

„Jei Rusija gina savo tėvynainius rusus, tai ji lygiai taip pat gali ginti ir kitų tautybių atstovus, Baltijos valstybėse – taip pat“, – sako Michailas Aleksandrovas, NVS instituto Baltijos šalių skyriaus vadovas.

N. Maliukevičius konstatuoja, kad vadinamoji Rusų pasaulio ir tėvynainių politika jau mutavo į ekstremistinę ideologiją, kuri labai primena islamistų ideologiją: arabų emigrantams Europoje metų metus buvo plaunamos smegenys ir galiausiai sukurti mankurtai, kurie vyksta kovoti už radikalius judėjimus, žudyti nekaltus žmones.

Panašu, kad ši ideologija ieško pasekėjų ir Lietuvoje. Trečiadienį Panevėžyje buvo platinami agitaciniai lapeliai, raginantys kilti į revoliuciją prieš ES ir Jungtinių Valstijų agresorius. Tai anonimai, pasivadinę „tautiniais socialistais“. Jų kontaktai nurodomi yandex.ru, tinklalapis registruotas ne Lietuvoje, jame didelis dėmesys skiriamas Aleksandro Dugino tekstams. Šio veikėjo sukurta Eurazijos ideologija dabar remiasi Rusijos prezidentas V. Putinas, veikdamas Ukrainoje.

Ekspertai neatmeta, kad ši interneto svetainė gali priklausyti pasauliniam Eurazijos jaunimo sąjungos tinklui, kurį A. Duginas įkūrė 2005 m. Ši organizacija buvo labai aktyvi Rytų Ukrainoje plaunant vietos rusakalbių smegenis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt