Lietuvoje

2015.02.14 17:10

Prezidentė kreipėsi į Konstitucinį Teismą dėl beprecedenčio Seimo rinkimų atvejo

LRT.lt 2015.02.14 17:10

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsižvelgdama į partijos „Tvarka ir teisingumas“ skundą, kreipėsi į Konstitucinį Teismą, prašydama įvertinti precedento neturintį Seimo rinkimų atvejį Zarasų-Visagino vienmandatėje rinkimų apygardoje.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsižvelgdama į partijos „Tvarka ir teisingumas“ skundą, kreipėsi į Konstitucinį Teismą, prašydama įvertinti precedento neturintį Seimo rinkimų atvejį Zarasų-Visagino vienmandatėje rinkimų apygardoje.

Šalies vadovės teigimu, tik Konstitucinis Teismas gali vertinti ir tirti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimus bei išaiškinti, ar nebuvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas.

Pasak Prezidentės, tai pirmas atvejis šalies istorijoje, kai Seimo rinkimų rezultatai yra pripažinti negaliojančiais jau pirmajame rinkimų ture, todėl Konstitucinio Teismo išvada yra labai svarbi tolesnei demokratinės valstybės raidai.

Pagal Seimo rinkimų įstatymą ir Konstitucinio Teismo išaiškinimus, kreiptis į Konstitucinį Teismą su paklausimu dėl išvados, ar nebuvo pažeistas rinkimų įstatymas per Seimo narių rinkimus, galima tik dėl VRK patvirtintų galutinių Seimo rinkimų rezultatų.

„VRK rinkimų rezultatus Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje pripažino negaliojančiais. Vadinasi, balsavimas šioje apygardoje yra pasibaigęs ir bus organizuojami pakartotiniai rinkimai. Kitose apygardose, dėl kurių gauti skundai, rinkimai nėra pasibaigę, todėl kreiptis į Konstitucinį Teismą nėra teisinio pagrindo“, – teigiama Prezidentūros pranešime.

Pirmadienį į Prezidentę D. Grybauskaitę dėl panaikintų pirmo turo rezultatų vienmandatėje Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje kreipėsi partija „Tvarka ir teisingumas“.

„Taip pasielgėme manydami, kad Vyriausioji rinkimų komisija priėmė sprendimą, kuris pažeidžia Seimo rinkimų įstatyme apibrėžtą kandidatų lygiateisiškumo principą. Ji nutarė dėl vieno iš kandidatų galimai neteisėtų veiksmų anuliuoti kitų niekuo šiuo atvejų dėtų kandidatų balsus“, – sakė partijos „Tvarka ir teisingumas“ rinkimų štabo viršininkas, pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis. „Tvarkos ir teisingumo“ kandidatas Algimantas Dumbrava šioje apygardoje surinko daugiausia rinkėjų balsų.

Kaip rašoma partijos pranešime spaudai, Seimo rinkimų įstatymo 86 straipsnis numato, kad po to, kai VRK paskelbia oficialius rinkimų rezultatus, rinkimuose dalyvaujanti partija VRK sprendimus gali apskųsti Seimui ar Prezidentui. Tokiais atvejais Seimas ar Prezidentas ne vėliau kaip per 48 valandas kreipiasi į Konstitucinį Teismą su paklausimu dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo.

Tuo metu Seimo valdyba antradienį ryte nutarė nerengti nenumatyto plenarinio posėdžio, kuriame būtų svarstomas kreipimasis į Konstitucinį Teismą dėl per rinkimus padarytų pažeidimų. Seimo Pirmininkės Irenos Degutienės teigimu, įstatymas leidžia skųsti tik galutinius rinkimų rezultatus, o jie – dar nepatvirtinti. Todėl Seimui nutarus kreiptis į Konstitucinį Teismą dabar, toks kreipimasis būtų neteisėtas.

Primename, kad VRK sekmadienį pripažino negaliojančiais pirmojo Seimo rinkimų turo rezultatus Zarasų-Visagino apygardoje, nes šioje apygardoje kandidatavęs „darbietis“ Rimvydas Podolskis papirkinėjo rinkėjus.

Panaikinus balsavimo rezultatus, šios apygardos komisijos nariai antradienį pareiškė atsistatydinantys. Liko dirbti tik komisijos pirmininkė ir sekretorė.