Lietuvoje

2014.09.19 22:41

Lietuva siųs notą dėl prie Murmansko sulaikyto laivo

Rusijos sulaikytas Lietuvos žvejybos laivo „Jūrų Vilkas“ kapitonas buvo nušalintas jėga, teigia užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Pasak jo, dėl laivo sulaikymo Rusijai bus siunčiama nota.

Rusijos sulaikytas Lietuvos žvejybos laivo „Jūrų Vilkas“ kapitonas buvo nušalintas jėga, teigia užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Pasak jo, dėl laivo sulaikymo Rusijai bus siunčiama nota.

„Lietuvos piliečiai buvo nušalinti, nes nepakluso reikalavimams, bet detalių, kaip laikomi (nežinome)“, – penktadienį žurnalistams sakė L .Linkevičius.

Pasak jo, jei Rusijos spaudoje rašoma tiesa ir laivą sulaikė pasienio pareigūnai, jie neturėjo teisės to daryti.

„Man kiek keista, kad Rusijos spaudoje rašoma, kad sulaikė pasienio pareigūnai, nes jie neturėjo ką veikti tarptautiniuose vandenyse, nes jie neturi ten jurisdikcijų“, – aiškino ministras.

Lietuvos diplomatijos vadovas informavo, kad į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją dėl žvejybinio laivo, plaukiojančio su Lietuvos valstybės vėliava, sulaikymo Barenco jūroje iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas ir jo pareikalauta paaiškinti aplinkybes, paleisti laivą ir įgulą. Taip pat URM kreipėsi į atitinkamas EK institucijas ir Europos žuvininkystės kontrolės agentūrą.

Anksčiau penktadienį Žemės ūkio ministerijos Žuvininkystės tarnyba gavo signalą, kad Rusijos laivybos pareigūnai maždaug 700 km nuo Murmansko sulaikė Lietuvoje registruotą žvejybos laivą „Jūros vilkas“ ir dabar jį plukdo į Murmansko uostą. Pirminiais duomenimis laivas, kuriame dirbo ir lietuviai, ir rusai, kaltinamas įplaukęs į Rusijos teritorinius vandenis.

Lietuvos pareigūnai dabar aiškinasi, ar kaltinimai pagrįsti, nes, laivo savininko teigimu, laivas krevetes žvejojo tarptautiniuose vandenyse, o duomenų  apie laivų buvimo vietą netoli savo jūrų sienos Rusija tarptautiniams tinklalapiams neteikia.

„Galime patvirtinti, kad laivas sulaikytas, jis šiuo metu tempiamas į uostą. Šiuo metu aiškinamos detalės“, – BNS sakė Lietuvos užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.

A. Butkevičius: Rusijos pareigūnai elgėsi labai grubiai

Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius teigia manantis, kad Lietuvoje registruoto žvejybinio laivo sulaikymas gali būti vertinamas kaip spaudimas Lietuvai dėl jos užsienio politikos Ukrainos klausimu. Kaip žinoma, Lietuva ginkluotame Ukrainos ir Rusijos konflikte palaiko ukrainiečių pusę ir deda diplomatines pastangas Ukrainos suartėjimui su Vakarais.

„Žinote, čia tikriausiai taikomi tam tikri įbauginimo metodai Lietuvai dėl to, kad Lietuva yra aktyvi ir pasisako už įvykius, kurie vyksta Ukrainoje. Mes tikrai labai jaudinamės dėl to, kas ten vyksta, padedame Ukrainai ir tikrai padėsime, sekame pokyčius kiekvieną dieną. Kiti dalykai man nežinomi. Galima spėlioti ir daryti išvadas, bet galutinai parodys laikas“, – penktadienį žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Premjeras pasakoja informaciją apie bendrovės „Arctic Fishing“ sulaikytą laivą „Jūros vilkas“ gavęs penktadienį apie pietus iš užsienio reikalų ministro L. Linkevičiaus. A. Butkevičiaus teigimu, „Jūros vilkas“ buvo sulaikytas Rusijos žvejybos inspektorių, pasitelkusių pasieniečius, su laive dirbančiais žmonėmis elgtasi labai grubiai.

„Mane informavo, kad Rusijos žvejybos inspektoriai, pasitelkę pasieniečius, Lietuvos žvejybiniame laive dirbančius žmones vos ne suėmė. Tiesiog jiems buvo pasakyta, kad jie vykdo žvejybos veiklą Rusijai priklausančiose žvejybinėse teritorijose, nors pagal mūsų turimą informaciją jie tikrai nebuvo įplaukę į jų vandenų teritoriją. Pagal pateiktą informaciją, jie elgėsi labai grubiai“, – pasakojo premjeras.

„Po to įgula buvo nušalinta nuo laivo valdymo ir laivas buvo tempiamas į Murmansko uostą, nors tarptautinė teisė apibrėžia visiškai kitaip: jeigu iškyla toks konfliktas, tai turi būti perspėjimas, jeigu reikia – tada kreipiasi į mūsų ambasadą, esančią Rusijoje. Gali būti surašomi tam tikri dokumentai. O šitas atvejis mums visiškai nesuprantamas, netoleruojamas. Mes elgiamės teisiniais būdais, teikiame notą Rusijos ambasadai ir prašome, kad būtų kuo greičiau paaiškinta. Žemės ūkio ministrė, kiek žinau, irgi kreipėsi dėl paaiškinimo. Bet kol kas jokių atsakymų neturime“, – pridūrė A. Butkevičius.

Galėjo kirsti per klaidą

Žvejybinis laivas „Jūrų vilkas“ priklauso Lietuvoje registruotai įmonei „Arctic Fishing“.

Registrų centro duomenimis, vienintelis šios įmonės akcininkas yra JAV pilietis Aleksander Jurij Silagin, įmonei vadovauja direktorius Giedrius Gruzdys.

G. Gruzdys DELFI sakė kol kas neturintis tikslios informacijos apie sulaikytą laivą.

„Aš suprantu, kokiu klausimu skambinate, bet kol kas nieko negaliu komentuoti, nes neturiu jokių žinių“, – sakė G. Gruzdys.

Kaip rašo „Komsomolskaja pravda“, laivai iš Lietuvos sieną galėjo kirsti per klaidą.

Rusijos FST: bėgo į Norvegiją su FST pareigūnais ant denio

Anot Rusijos žiniasklaidos, dėl bausmės „Jūros Vilko“ kapitonui spręs Murmansko teismas. M. Karpenka esą nurodė, kad bauda už kiekvieną Rusijos zonoje pagautą krabą gali siekti daugiau kaip 500 rublių (apie 35 Lt), o Lietuvos laive esą rasta net 15 tonų laimikio.

„Komsomolskaja pravda“ taip pat tvirtina, neva laivo savininkas kapitonui nurodė „mesti krabų gaudykles ir bėgti į Norvegijos ekonominę zoną“.

M. Karpenka patvirtino, kad panaudota prievarta, bet apsieita be įspėjamųjų šūvių.

Savo ruožtu Rusijos federalinio saugumo tarnyba (FST) taip pat skelbia oficialią versiją savo puslapyje.

Esą „Jūros Vilko“ kapitonas ne tik bandė bėgti, bet tai darė „ant denio laikydamas FST pasienio tarnybos inspektorių grupę“.

Įguloje – trys lietuviai

DELFI pavyko susisiekti su Murmansko uosto kontrolės tarnybomis, tačiau po aibės skambučių ir peradresavimų pas kitus pareigūnus, informaciją apie „Jūrų vilko“ sulaikymą buvo atsisakyta pateikti.

„Negaliu skelbti tokios informacijos. Tai ne mano kompetencija. Manau, kažin, ar jums kas nors tokią informaciją duos. Aš nieko negaliu pasakyti“, – teigė uosto pasieniečių atstovė.

Žemės ūkio ministerijos Žuvininkystės departamento direktorius Darius Nienius BNS sakė, kad laivas „Jūrų vilkas“ sulaikytas, nes trumpam įplaukė į Rusijos teritorinius vandenis, tačiau jis sulaikytas tarptautiniuose vandenyse.

„Visos aplinkybės ir detalės dar yra tikslinamos, tai yra šviežias įvykis, bet remiantis mūsų palydovinės sistemos duomenimis, laivas buvo sulaikytas tarptautiniuose vandenyse, o ne Rusijos ekonominėje zonoje. Kiek turime informacijos, kaltinama, kad laivas buvo įplaukęs į Rusijos ekonominę zoną ir ten vykdė žvejybą. (...) Palydovinio ryšio sistema, kuria naudojasi tiek administruojanti komisija, tiek Europos žvejybos kontrolės agentūra, tiek mūsų inspekcijos pareigūnai, matyti, kad laivo įplaukimas buvo tik rugsėjo 8 dieną ir tai buvo trumpalaikis valandos įplaukimas. Tos linijos kirtimas ir per tokį laiką ten negalėjo nieko nuveikti“, – BNS sakė D. Nienius.

Pasak jo, laivo įguloje yra 28 žmonės, trys iš jų – Lietuvos piliečiai. Kas yra kiti įgulos nariai, jis tikslios informacijos nepateikė: „Greičiausiai, kad jie – ne Europos Sąjungos piliečiai“.

D. Nienius sakė, kad Lietuva su „Jūrų vilku“ palaiko ryšį: „Telefonu daug dabar neplepėsi“.

Galėjo stigti patirties

Lietuvos jūrininkų sąjungos vadovas Petras Bekėža DELFI paaiškino, kad laivai „Karalius“ ir „Jūros vilkas“ neseniai buvo įgyti „Arctic Fishing“, tapo Lietuvos laivais ir iškėlė Lietuvos vėliavą.

„Jie neseniai nupirko tuos laivus ir išleido pirmą sykį krabų gaudyti į Barenco jūrą. Kiek man žinoma, jie yra numatę žvejoti už Norvegijos ir Rusijos teritorinių vandenų. Už teritorinių vandenų jie gali žvejoti be kvotų“, – kalbėjo P. Bekėža.

Pasak jo, laivai į Lietuvą atkeliavo iš Kamčiatkos.

„Jie (laivai – DELFI) plaukė iš Kamčiatkos, per Panamos kanalą į Olandiją, ten pasiremontavo, užsakė inspektorius iš Lietuvos saugios laivybos administracijos ir pateikė prašymus perregistruoti laivus su Lietuvos vėliava“, – kalbėjo jis.

Pašnekovas pridūrė, kad laivai atitiko reikalavimus, panaikinus rastus trūkumus. Visgi jūrininkų sąjunga į bendrovę „Arctic Fishing“ atkreipė dėmesį ir dėl Lietuvos teisės nesilaikymo.

„Mes buvome gavę informacijos, kad išplaukiant laivui „Karalius“, nėra pranešta apie įdarbintus žmones, kaip reikalauja Darbo kodeksas, ir kad pažeistas reikalavimas, kad Lietuvos laive tiek prekybiniame, tiek žvejybiniame, turi būti ne mažiau kaip du trečdaliai Europos ekonominės erdvės šalių jūrininkų. Kreipėmės į Valstybinę darbo inspekciją. Dėl „Jūros vilko“ neturėjome duomenų ir negalėjome kreiptis“, – sakė P. Bekėža.

Anot pašnekovo, reikia neatmesti, kad bendrovės laivas į svetimus vandenis galėjo įplauti dėl patirties stygiaus.

Žvejybą pradėjo vykdyti neseniai

Kaip rašo leidinys „Jūra“, Lietuva neseniai pradėjo vykdyti šių delikatesų žvejybą. Šių metų pavasarį lietuviai surengė pirmąją krabų žvejybos ekspediciją Barenco jūroje.

Šiam tikslui jie įsigijo du specializuotus laivus „Karalius“ bei „Jūros vilkas“ ir surinko laivų ekipažus, kuriuos sudaro specialistai iš Kamčiatkos.

„Tikslas – Barenco jūra, krabų žvejybos rajonas NEAFC zonoje. Šis rajonas yra arktiniuose vandenyse, už 200 mylių nuo Rusijos ir Norvegijos ekonominės zonos, jis driekiasi nuo 72 iki 77 laipsnių Šiaurės platumos ir nuo 33 iki 44 laipsnių Rytų ilgumos“, – informavo laivo „Karalius“ kapitonas.

Pirmoji ekspedicija buvo sėkminga, todėl rudenį šiuos žvejybinius laivus iš Lietuvos nuspręsta išsiųsti į pakartotinę žvejybinę ekspediciją. Matyt, tada jie ir patraukė Rusijos pasieniečių dėmesį, nes buvo užfiksuoti Rusijos ekonominėje zonoje.

Laivo savininkei – bėdos ir Lietuvoje

Rusijoje sulaikyto žvejybinio laivo „Jūrų vilkas“ savininkė „Arctic Fishing“ bėdų turi ir Lietuvoje. Klaipėdos jūrų uoste stovi areštuotas šios bendrovės transportinis laivas „Beam“.

Tai DELFI patvirtino Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos Uosto priežiūros tarnybos viršininkas Juozas Saudargas.

„Įgula yra padavusi į teismą dėl atlyginimų nesumokėjimo“, - DELFI sakė J. Saudargas.

Uosto priežiūros tarnybos viršininko teigimu, laivas „Beam“ yra areštuotas, tačiau jis taip pat yra remontuojamas.

monės „Arctic Fishing“ direktorius Giedrius Gruzdys DELFI teigė nenorintis teikti informacijos apie laivą „Beam“.

Direktoriaus tvirtinimu, laivas nėra areštuotas, jis remontuojamas. Tiesa, G. Gruzdys pripažino, kad „jeigu ir buvo kokių situacijų, tai jos yra pasibaigusios“ taip leisdamas suprasti, kad konfliktas dėl atlyginimų galėjo būti išspręstas.

Teisės ekspertė: kas laukia Rusijoje sulaikyto Lietuvos laivo

Penktadienį Rusija sulaikė Lietuvos žvejybos laivą „Jūros Vilkas“. Advokatų kontoros „Sorainen“ Transporto sektoriaus grupės vadovė, advokatė Laura Čereškaitė-Kinčiuvienė išaiškina, kaip tokį veiksmą supranta teisininkai, ir kas laivo bei jo įgulos turėtų laukti artimiausiu metu.

Ji primena, kad Rusija, kaip ir Lietuva, yra Jungtinių tautų jūrų teisės konvencijos (JTK) narė ir turi teisę imtis šių priemonių: apžiūrėti laivą, jį patikrinti, areštuoti ir pradėti teisminį tyrimą, jei tai yra būtina užtikrinti, kad būtų laikomasi įstatymų ir kitų teisės aktų.

„Nuobaudos, kurias taiko pakrantės valstybė už žvejybos įstatymų ir kitų teisės aktų pažeidimus išskirtinėje ekonominėje zonoje, negali numatyti laisvės atėmimo arba bet kokių kitų fizinių bausmių formų, jei suinteresuotos valstybės nėra pasirašiusios kitokio susitarimo. Kai areštuojamas ar sulaikomas užsienio laivas, pakrantės valstybė nedelsdama atitinkamais kanalais praneša valstybei, su kurios vėliava plaukioja laivas, apie veiksmus, kurių buvo imtasi, ir apie visas paskirtas nuobaudas. Pažymėtina, kad areštuoti laivai ir jų įgulos turi būti paleidžiami iš karto po to, kai sumokamas pakankamo dydžio užstatas ar duodama kita garantija“, – dėsto L. Čereškaitė-Kinčiuvienė.

Ji priduria, kad kol kas trūksta informacijos, kokiu pagrindu laivas buvo sulaikytas ir kokie jam buvo pareikšti įtarimai ar reikalavimai.

„Tik diplomatiniais šaltiniais gavus oficialią informaciją ir ją įvertinus, galima pateikti Rusijos pareigūnų veiksmų pagrįstumą ir teisėtumą. Įprastai, pirmiausiai laivo kapitonui turėjo būti suteikiama informacija apie pažeidimą ir taikomas procedūras. Jeigu laivas išties buvo sulaikytas Rusijos jurisdikcijoje, taikoma Rusijos teisė“, – komentuoja specialistė.

Ji pabrėžia, kad laivo sulaikymo teisė galioja valstybės teritoriniuose vandenyse, nors konvencija numato ir „persekiojimo karštais pėdsakais teisę“.

„Šia teise pakrantės valstybė gali pasinaudoti kai turi rimtą pagrindą manyti, kad laivas pažeidė tos valstybės įstatymus ar kitus teisės aktus. Toks persekiojimas turi būti pradėtas persekiojančios valstybės vidaus vandenyse, salyno vandenyse, teritorinėje jūroje arba gretutinėje zonoje, taip pat dėl pažeidimų išskirtinėje ekonominėje zonoje arba kontinentiniame šelfe, įskaitant saugumo zonas aplink kontinentinio šelfo įrenginius, ir gali būti tęsiamas už teritorinės jūros ar gretutinės zonos ribų tik tuo atveju, jei persekiojimo procesas nebuvo nutrūkęs“, – detales vardija L. Čereškaitė-Kinčiuvienė.

Pasak jos, jei laivas yra sulaikytas ir yra teigiama, kad laivą sulaikiusi valstybė nesilaikė Konvencijos sąlygų dėl laivo ir jo įgulos greito paleidimo sumokėjus užstatą ar suteikus kitas finansines užtikrinimo priemones, laivo paleidimo klausimas gali būti perduotas teismui, arbitražui arba, dėl jo nesusitarus per 10 dienų nuo laivo sulaikymo dienos – Tarptautiniam jūrų teisės tribunolui.

„Jei laivas buvo sustabdytas ar sulaikytas už teritorinės jūros ribų tokiomis aplinkybėmis, kurios nepateisina persekiojimo karštais pėdsakais teisės panaudojimo, laivui yra atlyginami bet kokie nuostoliai ar žala, kuriuos jis galėjo patirti dėl tokio persekiojimo“, – apibendrina L. Čereškaitė-Kinčiuvienė.

www.DELFI.lt

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.