Lietuvoje

2014.09.18 12:56

A. Piontkovskis: V. Putino tikslas – amžiams išlikti valdžioje

Rusijos užsienio politikos raktas, anot A. Piontkovslkio, yra jos diktatoriaus sameniniai interesai. „Jei norite suprasti Rusijos užsienio politiką, turite suprasti jos diktatoriaus tikslus. Jos tiksla – bet kokia kaina likti valdžioje amžiams“ – VU TSPMI surengtoje diskusijoje teigia rusų politikos ekspertas.

Rusijos užsienio politikos raktas, anot A. Piontkovskio, yra jos diktatoriaus asmeniniai interesai. „Jei norite suprasti Rusijos užsienio politiką, turite suprasti jos diktatoriaus tikslus. Jo tikslas – bet kokia kaina likti valdžioje amžiams“, – VU TSPMI surengtoje diskusijoje teigia rusų politikos ekspertas.

Europos Sąjungos (ES) asociacijos sutarties su Ukraina esmė buvo panaikinti šioje posovietinėje šalyje klestėjusią kleptokratiją. V. Putinui toks žaidimo taisyklių pakeitimas – egzistencinis klausimas, mano A. Piontkovskis. Todėl, pasak eksperto, V. Putino tikslas buvo sunaikinti europinį Ukrainos užsienio politikos vektorių.

Jei V. Putinui pavyks užkirsti Ukrainai kelią į Europą, Rusijoje šis jo pasiekimas bus labai džiugiai priimtas. Anot A. Piontkovskio, suprantama, kad Europos lyderiai nenori karo, galvos skausmo ir todėl spaudžia Ukrainą sudaryti taikos planą su Rusija. Tačiau jei V. Putinui pasiseks Ukrainoje, kitas V. Putino tikslas bus Estija ir Latvija. Ir jei Vakarams teks rinktis tarp branduolinio karo ir pasidavimo, tai bus Vakarų, NATO ir ES pabaiga.

Jei V. Putino režimas savo žygius pralaimėtų, tikėtina, kad Rusija prarastų dalį savo teritorijų, tačiau jei jis laimėtų, galima tikėtis, kad tų teritorijų jis įgytų dar daugiau, mano A. Piontkovskis.

V. Putinui Donbasas nereikalingas

Pasak A. Piontkovskio, Donbaso regionas Rusijos teritorijos sudėtyje V. Putinui nėra reikalingas. Specialus autonominis Donbaso statusas V. Putinui leis manipuliuoti idėja, kad „jis nėra oficialus žaidimo dalyvis“, jis nekontroliuoja Donbaso, nors įtakos šiam regionui, o per jį ir visai Ukrainai turėtų.

Ko reikia revoliucijai Rusijoje?

Revoliucijos sėkmei Rusijoje, anot A. Piontkovskio, reikalingos dvi sąlygos. Pirmoji – masių sujudimas gatvėse. Tačiau nors ši sąlyga egzistavo 2011–2012 metais, trūko antrosios sąlygos – elito nuomonių išsiskyrimo.

„Rusijos elitas yra labai specifinis. Viena Rusijos elito grupė yra liberalių polinkių, kita – tokių polinkių neturi. Buvo dedama vilčių, kad liberalioji elito grupė kada nors sukrus prieš V. Putino politiką. Tačiau nors šie žmonės nekenčia V. Putino, jie jo bijo. Taip pat jie bijo, kad kitą dieną po revoliucijos jų korupciniai ryšiai bus atskleisti“, – kalba Rusijos politikos ekspertas.

Vidaus palaikymą V. Putinui mažina aukų skaičius

Pasak A. Pionkovskio, Rusijos propaganda žiniasklaidoje yra labai veiksminga, tačiau jos poveikis sumenko su rusų karių aukų Ukrainoje skaičiumi.

„Žmonių aukos stabdo V. Putiną nuo platesnio masto karinių veiksmų Ukrainoje, Rusijos imperinių siekių įgyvendinimo. V. Putinas žino, kad žmonių aukos sumažintų jo populiarumą šalies viduje“, – kalba ekspertas.

Andrejus Piontkovskis – Rusijos disidentas, nuoseklus V. Putino kritikas, žymus rusų politikos ekspertas, rašytojas ir mokslininkas. Jis nuolat publikuoja straipsnius „Novaja Gazeta“, „Moscow Times“, internetiniame žurnale „Grani.ru“. Taip pat dirba politiniu apžvalgininku „BBC World Service“ ir „Radio Liberty“. A. Piontkovskis  yra ėjęs Maskvos Strateginių studijų centro direktoriaus pareigas, priklauso Amerikos matematikų ir Tarptautinei rašytojų asociacijoms. Jis – kelių knygų apie V. Putino valdymą Rusijoje autorius, kurių naujausia „Kitas žvilgsnis į Putino sielą“ (Another Look Into Putin's Soul).