Lietuvoje

2012.10.22 18:57

Įžvelgė mažųjų ligonių diskriminaciją

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) priimtas įsakymas vaikams ligoninėse leisti mokytis ne anksčiau kaip vienuoliktą gydymosi dieną sukėlė nerimo sveikatos priežiūros įstaigų mokymo centrų pedagogams.

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) priimtas įsakymas vaikams ligoninėse leisti mokytis ne anksčiau kaip vienuoliktą gydymosi dieną sukėlė nerimo sveikatos priežiūros įstaigų mokymo centrų pedagogams, rašo „Lietuvos žinios“.

Sunerimę pedagogai tikina, kad ministerija diskriminuoja sunkiai sergančius vaikus ir nusižengia Vaiko teisių konvencijai. Jų nuomone, sergančiam mokiniui negarantuojamas ugdymo ir vystymosi nepertraukiamumas, o vienuolikta diena esą nepagrįsta jokiais argumentais.

Tačiau Vilniaus universiteto (VU) Vaikų ligoninės direktoriaus Juozo Raistenskio nuomone, į stacionarą paguldyto vaiko iškart imti mokyti praktiškai neįmanoma, o tai, kad sergantis vaikas galės kiek ilgiau pailsėti ir atsigauti, esą „nėra jokia tragedija“. Tik tos pačios ligoninės Pediatrijos centro Neurologijos skyriaus gydytojai įsitikinę, kad jų skyriaus pacientams, taip pat kaip vaikams, sergantiems psichikos ligomis ir tuberkulioze, neturėtų būti taikoma „vienuoliktos dienos taisyklė“.

Į ligoninę – gydytis

Mokinių mokymo stacionarinėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje ir namuose organizavimo tvarkos aprašą pakeitusi ŠMM aiškina, jog ankstesniame aprašo variante buvo reglamentuota, kad vaikai ligoninėje mokomi tik tada, kai jų gydymo trukmė ilgesnė kaip 21 diena. „Pagal naująjį aprašą nuo vienuoliktos dienos mokomi visi vaikai, o mokymas pradedamas gavus gydytojo leidimą“, – teigiama ministerijos LŽ atsiųstame atsakyme.

Išimtys dėl mokymo pradžios padarytos vaikams, sergantiems psichikos ligomis ir tuberkulioze, nes šie ligoniai gydomi ilgai, jiems netaikomas lovos režimas. „Kadangi vaikai į sveikatos priežiūros įstaigą siunčiami dėl stacionarinių skubių ar planinių sveikatos priežiūros paslaugų, todėl jų gydymosi laike pirmiausia dėmesys turi būti skiriamas gydymuisi ir reabilitacijai, tik po to mokymuisi“, – rašoma LŽ atsiųstame rašte.

Diskriminuoja vaikus?

Vilniaus Santariškių konsultacinio mokymo centro direktorė Jadvyga Dautartienė įsitikinusi, kad stacionare besigydantys vaikai naujosiomis ŠMM nuostatomis diskriminuojami. Ji primena, kad Lietuva yra ratifikavusi Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvenciją, kurioje vaikams pripažįstama teisė į mokslą ir sveikatą, o iki šiol vaikus buvo galima mokyti kad ir nuo pirmosios dienos, jei buvo duotas gydytojo leidimas ir leido vaiko sveikata. „Vaikams privalo būti užtikrintas nepertraukiamas mokymas“, – įsitikinusi pedagogė.

Anot J. Dautartienės, šiuo metu įsakyme numatytos išimtys tuberkulioze sergantiems ir psichikos sutrikimų turintiems vaikams yra nepakankamos, nes diskriminuotų įgimtomis širdies, stuburo, sąnarių ar inkstų ligomis sergančius mokinius ir onkohematologinius, chirurginius, ortopedinius bei otorinolaringologinius ligonius.

„Štai iš onkohematologijos skyriaus atėjo du vaikai, kurie iki šiol nebuvo mokykloje, o mes be vienuoliktos dienos jų mokyti negalime. ŠMM turi rūpintis vaikais, tačiau kaip tik juos žlugdo, – dėstė mokymo centro vadovė. – Mokyklos, aišku, taip pat nukentės. Jei norime jas uždaryti, apie tai reikėtų paskelbti bent prieš keturis mėnesius.“

Gydytojai tragedijos nemato

VU Vaikų ligoninės direktoriaus J. Raistenskio teigimu, su ligonine minėta įsakymo nuostata nebuvo derinta. Tačiau gydytojai esą į tai reaguoja ramiai.

„Kaip gydytojas galiu pasakyti tiesiai šviesiai – į stacionarą paguldyto vaiko nuo pat pirmos dienos mokyti neįmanoma arba beveik neįmanoma. Žinoma, yra tam tikrų išimčių, kaip tuberkulioze ar psichikos ligomis sergantiems vaikams, nes jie ligoninėje guli ilgiau kaip 60 dienų“, – LŽ teigė jis. Ligoninės vadovas pažymėjo, kad namuose 3–4 dienas besigydančio vaiko pedagogai taip pat dažniausiai nelanko, o stacionare gulintys vaikai serga kur kas sunkiau.

Siūlo padaryti išimtį

Tačiau VU Vaikų ligoninės Pediatrijos centro vaikų neurologijos skyriaus vedėja Rūta Praninskienė drauge su šio skyriaus gydytojais kreipėsi į švietimo ir mokslo ministrą Gintarą Steponavičių su prašymu, kad ir jų gydomi pacientai būtų įtraukti į išimčių sąrašą.

„Nervų ligomis sergantys vaikučiai, pasitaiko, ir iki tol būna nelankę mokyklos, tad tėvai bei vaikai pageidauja, kad jiems būtų suteikiamas mokymas“, – LŽ sakė ji.

Neurologijos skyriaus gydytojų pasirašytame kreipimesi į ministrą pažymima, kad skyriuje gydomi jautrūs, į depresiją linkę moksleiviai. Tad nenutrūkstamas mokymas vaikams padėtų įveikti tiek mokymosi, tiek sveikatos problemas. „Siūlome ir nervų ligomis sergančius moksleivius įtraukti į prioritetinę mokymosi sritį“, – teigiama gydytojų rašte.