Lietuvoje

2014.09.15 17:27

Prezidentė: Lietuva negali sau leisti turėti daugiausia prokurorų ES

BNS2014.09.15 17:27

Lietuvoje prokurorų yra per daug, o vykstant prokuratūros sistemos reformai prokurorai turi daugiau dėmesio skirti kvalifikacijos kėlimui, pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė po susitikimo su prokurorų profesinės sąjungos atstovais.

Lietuvoje prokurorų yra per daug, o vykstant prokuratūros sistemos reformai prokurorai turi daugiau dėmesio skirti kvalifikacijos kėlimui, pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė po susitikimo su prokurorų profesinės sąjungos atstovais.

„Lietuva negali sau leisti turėti didžiausią Europos Sąjungoje prokurorų skaičių. Valstybei reikia sąžiningų, profesionalių ir žmogaus teises gerbiančių prokurorų. Prokuratūra privalo keistis ir išgyvendinti sovietinius laikus menantį baudžiamąjį persekiojimą. Prokurorai turi matyti ne tik įstatymo raidę, bet ir turinį. Žmonių pasitikėjimas ir reputacija yra pačių pareigūnų rankose“, – šalies vadovės žodžius pirmadienį perdavė jos vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė.

Pasak jos, pirmadienį vykusiame susitikime su prokurorų profesinės sąjungos atstovais prezidentė akcentavo, jog ir pačios profesinės sąjungos turi daugiau dėmesio skirti prokurorų tobulėjimui.

„Siekiant užtikrinti kokybišką prokuratūros darbą, Prokurorų profesinė sąjunga taip pat turi imtis atsakomybės ir reikalauti daugiau dėmesio skirti ir kvalifikacijos kėlimui – tai turi tapti pareiga kiekvienam prokurorui“, – prezidentę citavo R. Svetikaitė.

Pasak prezidentės, vykdant prokuratūros reformą buvo dvigubai sumažintas vadovų skaičius ir padidėjo tiesiogiai su bylomis dirbančių prokurorų – prieš reformą esą buvo net 190 vadovų, kai kurie jų vadovavo vos 3 prokurorams.

Prezidentė, anot R. Svetikaitės, susitikime taip pat atkreipė dėmesį į tai, jog prokuratūra dirba gerokai efektyviau – pernai buvo ištirta daugiausia nusikaltimų per visą nepriklausomybės laikotarpį. Tuo pat metu tik 1 prokuroras buvo įvertintas nepatenkinamai – pasak prezidentės, prokurorų darbo vertinimas „turi būti realus, o ne formalus“.

R. Svetikaitės teigimu, prezidentė artimiausiu metu būtiniausius pokyčius ir svarbiausias problemas aptars su generaliniu prokuroru Dariumi Valiu.

Prezidentūros atstovų teigimu, galimas D. Valio pasitraukimo iš pareigų klausimas susitikimo metu nebuvo aptartas.

Prokurorų profesinės sąjungos pirmininkas Stasys Kasiulis po susitikimo žurnalistams sakė, kad tokio susitikimo siekta seniai. Jis taip pat atkreipė dėmesį į prezidentės kritiką dėl prokurorų skaičiaus – esą nėra teisinga lyginti Lietuvą su kitomis ES šalimis.

„Reikia visą laiką atsižvelgti į procesą prokuratūros, į nusikalstamų veikų skaičių – Lietuvoje jis yra vienas didžiausių, mūsų žiniomis, lyginant su kaimyninėmis šalimis. Mūsų procesas, kontrolė prasideda nuo pat pradžios, kai, pavyzdžiui, Vokietijoje jis prasideda nuo įtariamojo suradimo. Todėl negalima vertinti taip primityviai, lyginant gyventojų skaičių su prokurorų skaičiumi“, – sakė jis.

Pasak jo, profesinė sąjunga susitikimo metu priminė apie ne kartą išsakytus pastebėjimus dėl niuansų, „kurie neleidžia dirbti efektyviau“ bei tikisi iš Prezidentūros „įvairiapusių veiksmų“.

„Norime būtent tokių pokyčių, kad prokurorų profesinė sąjunga, visa prokurorų bendruomenė galėtų spręsti klausimus tam tikrus savo veiklos klausimus, vadovaujantis demokratiškumo, kolegiališkumo principais. Kad už pačios prokuratūros veiklos efektyvumą pati bendruomenė būtų atsakinga – kad nebūtų, kaip sakome, vieno, vadovybės rūpestis, kad atsiras prokuroras neatsako už savo darbą“, – sakė S. Kasiulis.

Jis taip pat patvirtino, kad įsigaliojus Prokuratūros įstatymo pataisai, leidžiančiai laikyti prokurorams laikyti advokatūros veiklos egzaminą, buvo pateikta per 200 prašymų.

„Manau, tai pakankamai rimtas signalas, kad tie prokurorai savęs nelaiko vien tik prokuratūros žmonėmis ir ieško galimybių įsidarbinti kažkur kitur“, – sakė jis.

Jis taip pat nesukonkretino, ar profesinės sąjungos atstovus tenkina generalinio prokuroro D.Valio veikla, tvirtindamas, kad „ne nuo vieno asmens priklauso institucijos darbas“.

„Dar kartą pasikartosiu – mes esame suinteresuoti, kad reforma vyktų skaidriai, kad mes visi joje dalyvautumėme ir kad tai nebūtų vien vadovų klausimai“, – sakė jis.

Generalinė prokuratūra: prokurorų skaičius nuosekliai mažėja, tačiau ketinimų trauktis masiškai nėra

Prokurorų skaičius nuosekliai mažėja įgyvendinant sistemos pertvarką, tačiau masinio traukimosi iš pareigų dėl netenkinančių darbo sąlygų ar kitų priežasčių nepastebima, sako Generalinės prokuratūros (GP) atstovai.

Kaip BNS informavo GP komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė, nuo šių metų kovo įsigaliojus tvarkai, kuomet dešimties metų patirtį turintys prokurorai gali laikyti palengvintą advokatūros egzaminą, iš tiesų sulaukta daugiau nei įprasta prašymų dėl šio egzamino laikymo.

Tačiau ji teigė negalinti pagrįsti profesinės sąjungos nurodomų skaičių, jog tokius prašymus dėl egzamino pateikė apie 200 prokurorų.

„Nuo sausio 1-osios tik 26 šiuo metu dirbantys prokurorai kreipėsi į GP dėl darbo stažo pažymos, kuri reikalinga laikyti tokiam egzaminui“, – BNS sakė E. Martinonienė.

Pasak jos, realiai šiemet dėl įvairių priežasčių pasitraukusių prokurorų kol kas yra gerokai mažiau, nei ankstesniais metais.

Kaip nurodo prokuratūra, 2012-aisiais ir 2013-aisiais per metus iš viso dėl įvairių priežasčių (pensijos, netenkinusio pasiūlymo užimti žemesnes pareigas, atleisti dėl nusižengimų ir kt.) iš prokuratūros išėjo po 29 prokurorus, savo noru atitinkamai per metus pasitraukė 13 ir 21 asmuo. Šiemet iki rugsėjo pradžios iš viso pasitraukė 12, savo noru – tik 4 sistemos darbuotojai.

Ji taip pat tvirtino, kad pastebėjimas, jog prokuratūros sistemoje Lietuvoje, lyginant su bendru gyventojų skaičiumi, dirba daugiausia prokurorų ES, buvo teisingas nebent prieš pradedant vykdyti reformą. Pavyzdžiui, nuo 2010-ųjų, kuomet sistemoje dirbo 910 prokurorų, jų sumažėjo beveik 200.

„Tas pastebėjimas, kad Lietuvoje prokurorų yra per daug, tai tuos skaičius žinome, kai buvo lyginama, kiek yra prokurorų ne tik Europos Sąjungos, bet visoje Europoje, berods 47-iose šalyse. 2010-aisiais toks prokurorų skaičius (didesnis nei vidutiniškai ES) iš tiesų buvo ir daugelis studijų, atliktų prieš prokuratūros reformą, rodė, kad dirbant mažiau prokurorų ir optimizuojant procesą, dirbant efektyviau, rezultatas bus geresnis. Tas ir vyksta palaipsniui šiuo metu, prokurorų skaičius pamažu ir kryptingai mažėja“, – sakė ji.

Pasak jos, prokuratūra pritaria profesinių sąjungų atstovų pastebėjimui, kad svarbūs ir baudžiamojo persekiojimo proceso, darbo sąlygų pokyčiai, kurie leistų atlikti mažiau mechaninio darbo.

Prokuratūros duomenimis, šiuo metu sistemoje dirba 727 prokurorai.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį po susitikimo su prokurorų profesine sąjunga pareiškė, kad „Lietuva negali sau leisti turėti didžiausią Europos Sąjungoje prokurorų skaičių“.

Tuo metu profesinės sąjungos vadovas Stasys Kasiulis tvirtino, kad įsigaliojus Prokuratūros įstatymo pataisai, leidžiančiai prokurorams laikyti palengvintą advokatūros veiklos egzaminą, buvo pateikta per 200 tokių prašymų. Esą tai rodo, kad prokurorai ieško galimybių įsidarbinti kitur.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.