Lietuvoje

2015.02.14 17:10

VRK svarstys galimybę neskelbti Seimo rinkimų rezultatų, kol nebaigti tyrimai dėl papirkinėjimų

Liepa Želnienė, 15min.lt2015.02.14 17:10

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienio posėdyje svarstys galimybę neskelbti Seimo rinkimų rezultatų tol, kol nebus baigti visi tyrimai dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienio posėdyje svarstys galimybę neskelbti Seimo rinkimų rezultatų tol, kol nebus baigti visi tyrimai dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo.

Tai penktadienį 15min.lt patvirtino VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Pasak jo, toks sprendimas bus svarstomas, tačiau jau dabar kyla ir abejonių, ar nukelti rinkimų rezultatų skelbimą leidžia Lietuvos įstatymai.

„Tokios pat logikos, kad reikia išgirsti teismo sprendimą laikėmės ir priimdami sprendimą dėl Rolando Pakso registravimo kandidatu, kai laukėme Kostitucinio teismo išaiškinimo, tačiau po to administracinis teismas pripažino mus buvus neteisius“, – atkreipė dėmesį Z. Vaigauskas.

Jis pripažino, kad aiškėjantys rinkėjų papirkinėjimo faktai yra bjaurūs, tačiau neprognozuoja, kaip jie gali paveikti rinkimų rezultatus.

„Vienam mandatui reikėjo apie 16 tūkst. rinkėjų balsų“, – sakė jis.

Lietuvoje yra apie 10 tūkst. kalinių. Dalies jų balsai, pasak prokuroro Mindaugo Dūdos, galėjo būti nupirkti.

Penktadienį VRK pasiekė Liberalų sąjūdžio prašymas neskelbti Seimo rinkimų rezultatų, kol nebus ištirti ir priimti sprendimai dėl visų gautų skundų dėl balsų pirkimo.

Liberalų sąjūdžio atstovai atkreipia dėmesį, kad nors Seimo rinkimų įstatymas VRK įpareigoja per 7 d. paskelbti rinkimų rezultatus, tačiau nuostata, kad VRK „rinkimų rezultatus nustato po to, kai išnagrinėja visus skundus ir nustato visus rinkimų rezultatus apygardoje, taip pat ir rinkėjų, balsavusių užsienyje ir laivuose, balsus“ šiuo atveju yra svarbesnė.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis pabrėžia, kad Lietuvos įstatymai įpareigoja VRK skelbti rezultatus tik tuomet, jei patvirtinta, kad rinkimai buvo skaidrūs ir teisėti kiekvienoje apygardoje.

„Pasiteisinimai, kad pritrūks laiko ištirti kiekvieną skundą, yra visiškai nepriimtini. Jei balsų pirkėjai kasasi po pačiais demokratijos pamatais, tai VRK skubėdama tvirtinti rezultatus šiuo atveju įteikia jiems ne tik kastuvą, bet ir visą ekskavatorių“, – sako E. Masiulis.

Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus teigimu, įstatymus reikia skaityti protingai ir nebandyti dangstytis už „patogesnių“ teisės normų.

„Tikiuosi, kad visi kilę įtarimai dėl galimo balsų papirkinėjimo bus labai atsakingai ištirti ir tik tuomet priimti sprendimai dėl galutinių balsavimo rezultatų. Visiems pažeidėjams turi būti aiškiai parodyta, kad nepagarba teisei yra netoleruotina“, – sako R. Šimašius.

Penktadienį VRK sulaukė ir koalicijos „Už Lietuvą Lietuvoje“ prašymo apskritai anuliuoti visus Seimo rinkimų rezultatus ir skelbti naujus rinkimus.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Patikros punktas
COVID-19 TRUMPAI