Lietuvoje

2012.10.19 13:58

Du balsų pirkimu įtariami „darbiečiai“ neteko neliečiamybės (papildyta)

ELTA 2012.10.19 13:58

Penktadienį vykstančiame posėdyje Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Darbo partijos kandidatą į Seimą Zarasų-Visagino apygardoje Rimvydą Podolskį, kaltinamą balsų pirkimu. 

Penktadienį vykstančiame posėdyje Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Darbo partijos kandidatus į Seimą Rimvydą Podolskį ir Viačeslavą Ždanavičių, kaltinamus balsų pirkimu.

Prokuroras Genadijus Jefimovas teigė, kad yra užfiksuota, kaip R. Podolskis perduoda pinigus asmeniui, kuris vėliau rinkimų metu žadėjo po 10 litų tiems, kurie balsuotų už Darbo partiją ir R. Podolskį. Liudijimus esą patvirtino ir balsų pardavėjai apklausoje.

Pats R. Podolskis posėdyje sutiko, kad būtų traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, tačiau balsus pirkęs neigė ir tvirtino, kad tai – oponentų bandymas susidoroti. Prokuroro nurodytą balsų pirkėją jis apibūdino kaip „žinomą pijokėlį Zarasuose“ ir sakė, kad tai gali būti Zarasų socialdemokratų provokacija ir kad šis žmogus, neva pirkęs balsus už jį, iš tiesų galėjo būti papirktas socialdemokratų ir meluoja.

Prokuroras Mindaugas Dūda, prašęs leisti baudžiamojon atsakomybėn patraukti V. Ždanavičių, susijusį su balsų pirkimo kalėjime skandalu, VRK posėdyje sakė, kad ikiteisminis tyrimas, kuriame buvo rasto vaizdo įrašas, susijęs su balsų pirkimu, buvo atliekamas dėl vengimo atlikti laisvės atėmimo bausmę. Ieškant besislapstančio asmens automobilyje rasta USB atmintinė, o joje – slapti vaizdo įrašai.

Vaizdo įrašuose V. Ždanovičius ir kiti asmenys esą tariasi dėl kalinių balsų pirkimo ir kalinių balsavimo už Darbo partiją bei pirmumo balsų atidavimo tam tikriems šios partijos kandidatams.

Prokuroras teigė negalįs sakyti, iš kur Delfi.lt portalas gavo filmuotą medžiagą, bet užtikrino, kad „ne iš teisėsaugos“. Anot jo, teisėsauga turi netgi daugiau medžiagos negu portalas paviešino.

Tikėtis, kad tyrimas dėl kalinių balsų pirkimo bus baigtas iki antrojo Seimo rinkimų turo, pasak prokuroro, „naivu“. Tiksliai skaičiuoti kalinių balsus sudėtinga – kaliniai gali balsuoti ir paštu, pagal registruotą gyvenamąją vietą.

M. Dūda pabrėžė, kad prokuratūra turi informacijos ir apie tai, kaip pokalbyje, užfiksuotame vaizdo įrašuose, dalyvavę asmenys perdavė pinigų sumas tarpininkams, kurie vėliau jas pervedė kaliniams. Pinigų perlaidos, anot jo, yra užfiksuotos.

V. Ždanovičius kaltinimus balsų pirkimu neigė. Jis sutiko, kad būtų leidžiamas patraukti baudžiamojon atsakomybėn, kad, pasak jo, būtų išaiškinta „ši provokacija“.

V. Ždanovičius pripažino, kad buvo atvažiavęs į kalėjimą susitikti su kaliniais, susipažinti su jų gyvenimo sąlygomis, tačiau tvirtino, kad agituoti kalėjime, domėtis, kaip gyvena kaliniai – ne nusikaltimas. Jis sakė, kad tose apylinkėse, kuriose gavo daugiausia balsų, jis aktyviai dirbo prieš rinkimus, padėjo įsikurti sporto klubams. Jam mestus kaltinimus V. Ždanovičius vadino „rinkimus pralaimėjusių jėgų“ provokacija.

VRK nariui Liutaurui Ulevičiui nusistebėjus, kodėl V. Ždanovičius ir keli kiti partijos nariai taip dažnai buvo reitinguojami kartu, V. Ždanovičius sakė, kad nieko keisto tame nėra.

„Daug dirbome kartu. Ir Pravieniškėse buvome kartu, gal tas turėjo įtaką. Naujininkų sporto klubuose, Šeškinės sporto klubuose. Ir buvo platinamas mano lankstinukas, kuriame dalyvavo ir Živilė Pinskuvienė, ir Jonas Pinskus“, – sakė V. Ždanovičius.

VRK leido patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir Lietuvos žmonių partijos kandidatą Emilį Mikelėną, kurio pavardė, pasak prokurorų, figūruoja sukčiavimo byloje.

Seimo rinkimų kandidatai teisinę neliečiamybę turi iki pirmojo naujai išrinkto Seimo posėdžio.