Lietuvoje

2012.10.19 07:47

Teisėsaugininkai: užkirsti kelią organizuotam balsų rinkimui nėra galimybių – būtina taisyti įstatymus

Policija žada per antrą rinkimų į Seimą turą dėti dar daugiau pastangų stabdant galimą rinkėjų papirkimą, tačiau skundžiasi, kad jų rankos surištos. Pažeidėjams numatytos bausmės per švelnios, o juos sekti ar taikyti kitus operatyvinius veiksmus draudžia įstatymai. Taip pat nėra galimybės bausti rinkėjų balsų papirkinėjimo organizatorių.

Šalies vadovai reiškia susirūpinimą dėl rinkimų į Seimą galimo neskaidrumo – tai premjeras aptarė su teisėsaugos institucijų vadovais. Policija žada per antrą rinkimų į Seimą turą dėti dar daugiau pastangų stabdant galimą rinkėjų papirkimą, tačiau skundžiasi, kad jų rankos surištos. Pažeidėjams numatytos bausmės per švelnios, o juos sekti ar taikyti kitus operatyvinius veiksmus draudžia įstatymai. Taip pat nėra galimybės bausti rinkėjų balsų papirkinėjimo organizatorių.

Vievyje sekmadienį per rinkimus sučiupti keli vyrai ir moteris, kurie įtariami papirkinėję rinkėjus, ar balsavę už pinigus, jei bus įrodyta jų kaltė, greičiausiai atsipirks baudomis arba lygtiniu įkalinimu.

Pareigūnai sako, kad tokios bausmes per švelnios.

 „Nebaudžiamumas ir ankstesniuose rinkimuose, ir anksčiau matytos aplinkybės atvedė prie to, kad, galima spėti, atsiranda ir organizuoto balsų papirkimo. Matome požymių, kad tai tampa sistemingu reiškiniu“, – konstatavo Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius.

Teisėsaugininkai sako, kad būtina taisyti įstatymus – užkirsti kelią organizuotam balsų rinkimui nėra galimybių, todėl papirkimo atvejai dažniausiai išaiškinami atsitiktinai ar sučiupus įtariamuosius už rankos. O balsų pirkimo organizatoriai lieka nenubausti.

„Kadangi šie nusikaltimai priskiriami prie nesunkių, juos atskleisdami tyrėjai negali naudotis nei Operatyvinės veiklos įstatyme numatytomis neviešomis priemonėmis, nei Baudžiamojo proceso kodekse numatytomis neviešomis priemonėmis. Taigi jų atskleidimas apsiriboja tuo, kiek gauname pranešimų, skundų, arba kiek aplinkybių paaiškėja atleikant kitus opertyvnis tyrimus“, – dėstė generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

„Šiandien neišsireikalausite šio reiškinio organizatorių atsakomybės. Kitaip tariant, tie, kurie nusprendžia organizuoti balsų pirkimą – partijos ar atskiri kandidatai, kurie tokiu būdu bando patekti į Seimą, – nepatiria jokių finasinių apribojimų“, – spragas atskleidė policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis.

Jau penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija spręs, ar naikinti dviejų kandidatų į Seimą neliečiamybę, nes teisėsaugai juos įtaria galimu balsų pirkimu. Komisija taip pat gavo prašymų naikinti rinkimų rezultatus – dėl to bus sprendžama artimiausiu metu.

„Per šiuos rinkimus noras patekti į Parlamentą kai kuriais atvejais nugali sveiką protą“, – teigė Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Policijos departamente pradėjo veikti specialus telefono numeris, kuriuo galima pranešti apie rinkėjų papirkimą, neteisėtą jų pavežimą, rinkimų dokumentų klastojimą. Taip pat apie pareigūnų veiksmus, jų netinkamą reagavimą į gautą informaciją.  

Tel. nr. 8 5 272 5372