Lietuvoje

2012.10.22 15:05

Prokuratūros vadovus užsimota saugoti

Tadas Valančius, „Lietuvos žinios“2012.10.22 15:05

Generaliniam prokurorui Dariui Valiui ir jo pavaduotojui Dariui Raulušaičiui netrukus gali būti skirta valstybės apsauga. Esą grėsmę jiems kelia einamos pareigos. Mokesčių mokėtojams tokie užmojai kasmet atsieitų daugiau kaip 2 mln. litų.

Generaliniam prokurorui Dariui Valiui ir jo pavaduotojui Dariui Raulušaičiui netrukus gali būti skirta valstybės apsauga. Esą grėsmę jiems kelia einamos pareigos. Mokesčių mokėtojams tokie užmojai kasmet atsieitų daugiau kaip 2 mln. litų, praneša „Lietuvos žinios“.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) parengė Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo siekiama nustatyti generalinio prokuroro ir jo pavaduotojų asmens bei jų šeimos narių ar turto apsaugos skyrimo tvarką ir sąlygas. Asmenų apsaugą siūloma patikėti VRM pavaldžiam Vadovybės apsaugos departamentui (VAD), jų turto – privačioms saugos tarnyboms.

VAD direktorius Raimundas Kairys neslepia, kad su esamais ištekliais vykdyti naujų funkcijų departamentas nepajėgtų. Apskaičiuota, kad projektui įgyvendinti pirmaisiais metais reikėtų beveik 2,443 mln. litų, o kasmet – po 1,993 mln. litų.

Pavojingos pareigos

VRM atstovai nurodo, kad pagrindas generalinio prokuroro ir jo pavaduotojo apsaugai atsirado pernai pakeitus Prokuratūros įstatymą. Projektu siūloma nustatyti, kad asmens apsauga šiems pareigūnams turi būti skiriama nuo jų paskyrimo į pareigas, o jų šeimos nariams ar turtui – jeigu yra reali grėsmė gyvybei, sveikatai ar turtui dėl pareigūnų einamų pareigų.

„Atkreiptinas dėmesys, kad iš esmės vienintelis pagrindas skirti asmens apsaugą generaliniam prokurorui ar jo pavaduotojui yra skyrimas į nurodytas pareigas ir darytina išvada, kad pats šių pareigų pobūdis jau sukuria potencialią grėsmę“, – teigiama ministerijos rašte.

Lėšas projektui įgyvendinti, anot VRM, reikėtų skirti nuo 2013 metų sausio 1 dienos. Minimaliai vieno asmens apsaugai pirmaisiais metais reikėtų 1,221 mln. litų, o kasmet – po daugiau kaip 0,996 mln. litų. Apsaugą vykdytų ne mažiau kaip du asmens sargybiniai, būtų skirta transporto priemonė, sargybiniai nuolat keltų savo kvalifikaciją ir būtų apginkluoti. Siūloma, kad nuostatos įsigaliotų ne anksčiau kaip nuo kitų metų rugpjūčio.

VAD vadovas R. Kairys LŽ patikino, kad apskaičiuota suma visiškai atspindi lėšų poreikį, o pirmaisiais metais jų esą reikia daugiau, nes perkamų priemonių pakanka ilgesniam laikui. „Papildomų asignavimų tikrai reikėtų, kitaip vykdyti papildomos funkcijos tiesiog negalėtume“, – sakė jis.

Važiuodavo troleibusu

Nuo nepriklausomybės atkūrimo iki 1995-ųjų Generalinei prokuratūrai (GP) vadovavęs Artūras Paulauskas tvirtino, kad dabartinės generalinio prokuroro darbo sąlygos su tuometėmis yra nepalyginamos.

„1990 metais, kai buvo dviejų prokuratūrų istorija (tebeveikiant SSRS generalinei prokuratūrai vyko atkakli kova dėl savarankiško Lietuvos generalinės prokuratūros pripažinimo – aut.), kasdien nevaržomai siautėjo okupantų armija, bet į darbą važinėjau viešuoju transportu. Tik po Sausio 13-osios įvykių buvo priimtas sprendimas leisti man į darbą važinėti tarnybiniu transportu“, – prisiminė jis.

Anot A. Paulausko, valstybės apsauga jam buvo skirta vienintelį kartą – per patį „Vilniaus brigados“ vadeivos Boriso Dekanidzės bylos nagrinėjimo įkarštį. „Tada porą mėnesių apsaugininkas budėjo prie mano kabineto durų“, – sakė buvęs GP vadovas.

Abejoja būtinumu

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Arvydo Anušausko teigimu, valstybės apsauga garantuojama asmenims, kurių gyvybei kyla tiesioginis pavojus.

Jo nuomone, GP vadovams dėl jų pareigų egzistuoja nebent teorinė grėsmė, tačiau pagal valstybėje galiojančią tvarką apsauga skiriama tik patiems aukščiausiems renkamiems pareigūnams. „Šitos praktikos ir reikia laikytis. Kai kalbame apie prokurorų pareigas, nesutinku, kad jiems apsauga yra reikalinga. Galbūt tada derėtų pagalvoti ir apie apsaugą kiekvienam politikui, sulaukusiam grasinimų“, – pažymėjo A. Anušauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.