Lietuvoje

2014.09.10 12:48

KAM tikslina atsisakiusiųjų tarnauti sovietų kariuomenėje sąrašą

BNS2014.09.10 12:48

Krašto apsaugos ministerija (KAM) tikslina ir pildo sąrašą asmenų, kurie atsisakė tarnybos sovietų kariuomenėje. Jame atsidūrusieji bus informuoti tiesiogiai apie galimus Rusijos veiksmus.

Krašto apsaugos ministerija (KAM) tikslina ir pildo sąrašą asmenų, kurie atsisakė tarnybos sovietų kariuomenėje. Jame atsidūrusieji bus informuoti tiesiogiai apie galimus Rusijos veiksmus.

„Krašto apsaugos ministerija, reaguodama į gaunamas užklausas, informuoja, kad turi sąrašą asmenų, kurie atsisakė tarnybos sovietų kariuomenėje, tačiau jis nėra išsamus. Sąrašas šiuo metu yra tikslinamas ir pildomas, tačiau nebus viešinamas, taip siekiant apsaugoti jame esančių asmenų saugumą. Sąrašas bus naudojamas informuoti asmenis tiesiogiai, jeigu dėl jų atsisakymo 1990-1991 m. tarnauti sovietų kariuomenėje iškiltų grėsmė jų saugumui“, - teigiama KAM informacijoje.

Anksčiau skelbtais KAM duomenimis, nuo 1990 metų kovo 11 dienos prievartinės tarnybos sovietų armijoje atsisakė 1562 jaunuoliai. Iš jų 67 buvo prievarta išvežti į sovietų karinius dalinius - iš jų 21 jaunuolis 1990 metų kovo 27-osios naktį išvežtas į Magadano sritį, kiti 46 - sugaudyti pavieniui ir išvežti į kitus sovietų karinius dalinius. 20 vaikinų nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis, trims iškeltos baudžiamosios bylos, o trys jaunuoliai žuvo.

1465 vaikinai, norėdami išvengti prievartinės tarnybos ir sovietų armijos ar valdžios atstovų represijų, buvo priversti slapstytis, keisti gyvenamąją vietą, palikti šeimą.

Rusijos teisėsauga bando atgaivinti šių asmenų baudžiamąjį persekiojimą. Tai rodo Lietuvos generalinės prokuratūros iš Rusijos gautas teisinės pagalbos prašymas dėl Lietuvos piliečio, kuris atsisakė tarnybos sovietų kariuomenėje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.