Lietuvoje

2012.10.19 07:47

V. Landsbergiui sukanka 80 metų

Ketvirtadienį pirmajam atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovui profesoriui Vytautui Landsbergiui sukanka 80 metų.

Ketvirtadienį pirmajam atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovui profesoriui Vytautui Landsbergiui sukanka 80 metų.

Profesorius V. Landsbergis – neabejotinai vienas svarbiausių XX amžiaus pabaigos politikų. Pasak istoriko Algirdo Jakubčionio, jis iškilo stebėtinai greitai, vos per porą metų. Kalbant apie profesoriaus politinę karjerą, svarbiausi du etapai.

„Norėtųsi akcentuoti du svarbiausius jo dalykus: Kovo 11-osios aktą; jis ne tik ruošė, bet ir nuo jo asmeninės valios priklausė, kada tas Aktas bus paskelbtas. Ir kitas dalykas – jo veikla 1991 metus per sausio įvykius. Kai kuriuose darbuose sakoma, kad atsiskleidė jo, kaip vado, savybės“, – teigia istorikas doc. dr. A. Jakubčionis.

Pasak docento, politinės karjeros sėkmę nulėmė keletas dalykų. V. Landsbergio vykdoma politika atitiko daugelį to meto lietuvių interesų. Be to, jis turėjo pakankamai charizmos ir gebėjo išlaikyti valdžią. 

„Nebijojo rizikuoti lemtingais momentais. Kada vieni dvejojo, kas gali būti – represijos, jis šitos dvejonės neturėjo. Sakoma, kad netgi paneigė politiko įvaizdį, nes politikas turi eiti į kompromisus, o V. Landsbergis niekada nesitraukė nė per žingsnį atgal. Gana greitai suvokė tarptautinio palaikymo reikšmę Lietuvos kelyje į nepriklausomybę“, – sako doc. dr. A. Jakubčionis.

V. Landsbergio duktė Jūratė pasakoja, kad tėtis, kartu ir visa šeima, visą laiką dalyvavo politiniame gyvenime. Jis mėgdavo kalbėti apie Lietuvos istoriją, ypač Vytauto Didžiojo laikus.

„Jis parodė man knygas, kurios buvo cenzūruotos sovietų, pavyzdžiui, Antano Vienuolio. Jis man buvo neatsiejamas nuo politikos. Netgi parodydavo Lenino paskutinius laiškus, kur jisai kritikavo Staliną, o paskui aš gerai žinojau, kur pas jį buvo slepiamos knygos, atvežtos iš Amerikos“, – pasakoja vargonininkė J. Landsbergytė.

Vaikystė, pasak pašnekovės, neatsiejama nuo muzikos. Tėtis turėjo įtakos ir renkantis profesiją: tuomet jis bendravo su Leopoldu Digriu ir paskatino rinktis vargonus. Profesorius tuomet stengdavosi daug laiko praleisti su vaikais.

„Vaikystė labai susijusi su tėčiu, nes mes praleisdavom daug vasaros laiko kartu. Gyvendavom palapinėse kartu su kitais jo šeimos nariais. Taip pat žvejodavom, ypatingai gerai atsimenu, kaip mes plaukdavom dviese baidare, vienas iš mūsų irkluodavo, kitas tempdavo spiningą ir pagaudavom lydekas. Tas buvimas gamtoj, taip pat grybavimas ir tėčio pasakojimai man labai daug reiškia ir aš juos atsimenu iki šiol“, – tikina J. Landsbergytė.

Pasak J. Landsbergytės, tėtis stipriai tiki savo idėjomis ir sugeba vadovautis protu. Tai nulėmė, kad ir aštuoniasdešimtuosius metus jis sutinka aktyviai dirbdamas.