Lietuvoje

2014.09.07 10:22

Psichiatrijos klinikoje Šiauliuose – žmogaus teisių pažeidimai?

Lidija Jankauskienė, Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.09.07 10:22

Apsilankę Šiaulių respublikinės ligoninės Psichiatrijos klinikoje Seimo kontrolieriai teigia nustatę žmogaus teisių pažeidimų. Tačiau klinikos darbuotojai sako, kad  tinkamai rūpinasi pacientais ir nepažeidžia jų teisių. 

Apsilankę Šiaulių respublikinės ligoninės Psichiatrijos klinikoje Seimo kontrolieriai teigia nustatę žmogaus teisių pažeidimų. Tačiau klinikos darbuotojai sako, kad  tinkamai rūpinasi pacientais ir nepažeidžia jų teisių. 

Seimo kontrolierių įstaiga tikrina, ar laisvės apribojimo vietose pagal Konvenciją prieš kankinimą ir kitokį žiaurų ir nežmonišką elgesį nepažeidžiamos žmogaus teisės. Vieną pirmųjų patikrintų vietų – Šiaulių psichiatrijos klinika. Tikrinant joje tarp bemaž 400 besigydančių Šiaulių apskrities gyventojų buvo vienas priverstinai gydomas ligonis.

Kontrolieriams   klinikos vadovas Eugenijus Mikaliūnas sako raštu atsakęs į šimtą klausimų. Kai kurie patyrusiam gydytojui sukėlė abejonių.   „[Buvo klausimas], ar ligoninėje yra intymūs pasimatymų kambariai pacientams. Aš dar parašiau laišką, ar tikrai omenyje turima, kad, atsigulus į ligoninę vienam iš Pakruojo, kitam – iš Šiaulių, reikia intymių pasimatymų tą pačią ar kitą dieną. Man atsakė, kad taip“, – kalba E. Mikaliūnas.

Iš pareikštų pastabų apie pažeidimus klinikos vadovas sako pripažįstantis vieną – kad viename iš keturių klinikos skyrių, dešimtmetį tebelaukiančiame remonto, ligonio lovai skirta mažiau nei 7 kv. metrai,  o palatoje gydomi daugiau nei 4 žmonės.

Rekomendacijos turėti klinikoje vertėjus, pavyzdžiui, iš turkų kalbos, maitinti ligonius pagal religinius įsitikinimus, teikti jiems  rekomendacijas apie seksualinę ir reprodukcinę sveikatą klinikos darbuotojams kėlė šypsenas. Tačiau Seimo kontrolierių įstaigos atstovas sako, kad visiškai nesvarbu, kiek ligonių gydomi  priverstinai, rekomendacijos pateiktos vykdant Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą.

Seimo kontrolierių įstaigos atstovas Vytautas Valentinavičius tikina, kad visi žmogaus teisių pažeidimai vertinami pagal vieną skalę, todėl turėtų būti šalinami.

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius sudarė komisiją, kuri iki mėnesio pabaigos turi pateikti išvadas apie  rekomendacijų pritaikymą realiame gyvenime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.