Lietuvoje

2012.10.16 19:52

I. Degutienė: problemas reikėjo spręsti prieš rinkimus, o ne jiems prasidėjus

ELTA2012.10.16 19:52

Seimo Pirmininkė Irena Degutienė mano, kad reikia tobulinti Seimo, Prezidento ir savivaldos rinkimų įstatymus ir sudaryti sąlygas kuo greičiau ištirti galimo rinkėjų papirkimo faktus. 

Seimo Pirmininkė Irena Degutienė mano, kad reikia tobulinti Seimo, Prezidento ir savivaldos rinkimų įstatymus ir sudaryti sąlygas kuo greičiau ištirti galimo rinkėjų papirkimo faktus.

„Popieriuje lyg viskas nustatyta tvarkingai, bet Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) galimybių ištirti lyg ir neturi. Pasirodo, tai tiria ne VRK, o „nuleidžia“ pagal piliečių skundus apygardų rinkimų komisijoms“, – antradienį po susitikimo su VRK pirmininku Zenonu Vaigausku sakė I. Degutienė.

Su VRK vadovu ji aiškinosi, kodėl per šiuos rinkimus buvo tiek nesklandumų, kodėl taip ilgai žmonės stovėjo eilėse prie balsadėžių.

Parlamento vadovės nuomone, dalį atsakomybės dėl rinkimų organizavimo turi prisiimti ir savivaldybės, ir politinės partijos, deleguojančios savo žmones į apygardos rinkimų komisijas.

I. Degutienės nuomone, kai kuriems apygardų rinkimų komisijos nariams trūksta patyrimo ir kompetencijos.

„Į komisijas buvo deleguoti jauni žmonės arba bedarbiai, kurie nesusitvarko su darbu. (...) Nėra taip buvę, kad viduryje balsų skaičiavimo komisijos nariai sako, kad mes pavargome, darysime pertrauką“, – stebėjosi I. Degutienė.

Seimo Pirmininkė pabrėžė apgailestaujanti, kad ilgametis VRK pirmininkas jau vykstant dabartiniams rinkimams pradėjo kelti problemas, kurias reikėjo įvardyti ir spręsti dar prieš rinkimus.

„Šiandien girdime, kad įstatymai yra suteikę daug įgaliojimų Vyriausiajai rinkimų komisijai spręsti dėl galimų pažeidimų per rinkimus ir vykdant rinkimų kampaniją. Tačiau matome, kad komisija techniškai nesugeba vykdyti jai pavestų užduočių ir daugelį funkcijų deleguoja apygardų ar apylinkių komisijoms. Šiandien galime tik apgailestauti, kad ilgametis VRK pirmininkas šias problemas įvardija tik jau vykstant rinkimams, kai realiai jų spręsti jau nebeįmanoma. Tačiau jas buvo galima išspręsti dar prieš rinkimus“, – sakė I. Degutienė.

Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad reikėtų svarstyti galimybes ateityje VRK pavesti tik rinkimų organizavimo klausimus, o galimus pažeidimus tirti patikėti atsakingoms teisėsaugos institucijoms, policijai, Generalinei prokuratūrai ar Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai pagal kompetenciją.

VRK pirmininkas Z. Vaigauskas informavo Seimo Pirmininkę, kad nemaža dalis nesklandumų dėl eilių balsuojant ar klaidų skaičiuojant rezultatus kilo ir todėl, kad šiais metais rinkimų komisijose dirba nemažai naujų žmonių, kurie neturi pakankamos darbo rinkimų metu patirties. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt