Lietuvoje

2012.10.16 13:31

Lenkija tikisi, kad naujasis Lietuvos parlamentas išspręs tautinių mažumų problemas

Nijolė Druto, LRT RADIJAS2012.10.16 13:31

Lenkija tikisi, kad naujasis Lietuvos Seimas išspręs lenkų tautinių mažumų problemas, teigia Lenkijos užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovas. 

Lenkija tikisi, kad naujasis Lietuvos Seimas išspręs lenkų tautinių mažumų problemas, teigia Lenkijos užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovas.

Anot Marcino Bosackio, džiugina ir gerai rinkimuose pasirodžiusi Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA). Sekmadienio rinkimuose LLRA teko beveik 6 proc. rinkėjų balsų.

„Tai leidžia tikėti, kad Lietuvos parlamentas išspręs lenkų tautinės mažumos problemas“, – Lenkijos spaudos agentūrai PAP komentavo M. Bosackis. 

Pastebėdamas, kad galutiniai rinkimų rezultatai paaiškės po antrojo rinkimų turo, Lenkijos URM atstovas teigė, kad Lenkija pasirengusi bendradarbiavimui Lenkijos ir Lietuvos labui su kiekviena nauja Lietuvos vyriausybe.

Atstovas patikino, kad Lenkijos valdžia visada nori bendradarbiauti su Lietuva ir tarptautinių organizacijų forumuose, ypatingai NATO ir Europos Sąjungoje.

Lenkijos URM atstovas atkreipė dėmesį į aukštą Lietuvos rinkėjų aktyvumą, kas, jo nuomone, yra geras ženklas demokratijai Lietuvoje.

Lenkų žiniasklaida, dėmesį labiau sutelkusi į Lietuvos Seimo rinkimų rezultatus ir šalių santykių prognozes, kol kas nekomentuoja referendumo dėl atominės elektrinės statybos Lietuvoje rezultatų,  apsiribodama informacija, kad Lietuvos rinkėjai jos nenori. Lenkų žurnalistų referendumo rezultatas nestebina.

LRT Radijo pakalbintas dienraščio „Gazeta Wyborcza“ užsienio skyriaus redaktorius Romanas Imielskis referendumo rezultatą vadina labai simptomišku. Pasak jo, toks pats rezultatas būtų, jei toks referendumas vyktų Lenkijoje.

Viskas, pasak jo, priklauso nuo klausimo formuluotės: vienoks atsakymas būtų, jei klaustumėte, ar norite pigesnės elektros energijos , kurią užtikrins atominė elektrinė, visai kitoks – kai klausiama, ar nori atominės elektrinės statybos. Be to, kaip pastebi R. Imielskis, referendumas ir taip yra neįpareigojantis, nes sprendimas dėl atominės statybų – tai ekonomikos klausimas. 

Lenkų žurnalistas taip pat nemano, kad referendumo rezultatas galėtų turėti įtakos Lenkijos vyriausybės požiūriui į Rusijos pasiūlymą prisijungti prie atominės elektrinės statybos Kaliningrade, nes Lenkija siekia pasistatyti savo atomines jėgaines.

Komentuodamas Lietuvos  ir Lenkijos santykių perspektyvą, R. Imielskis pabrėžia, kad dabar tikisi  Lenkijos pusės gesto.

„Manau , kad ilgai nelaukus turėtume išgirsti  premjero Donaldo Tusko pareiškimą, kad jis ruošiasi vizito į Lietuvą. Be jokių išlygų“, – LRT Radijui komentavo dienraščio „Gazeta Wyborcza“ užsienio skilčių redaktorius R. Imielskis.

Primename, jog pernai Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis buvo pareiškęs, kad nevyks į Lietuvą, kol lenkų atstovams nebus leidžiama dokumentuose asmenvardžius rašyti visomis lotyniškomis raidėmis. 

Šiemet pavasarį iš Lenkijos Seimo tribūnos ministras R. Sikorskis paskelbė, kad „santykiuose su Lietuva tikisi naujo atsivėrimo su vyriausybe, kuri susiformuos po rinkimų“.

Vasarą kalbėdamas Lenkijos radijuje, Lenkijos UR ministras pareiškė, kad jo šalis yra pasirengusi naujam atsivėrimui santykiuose su Lietuva, pridurdamas sąlygą, kad „toks „perkrovimas“ turi būti susijęs su Lietuvos įsipareigojimų, įvardintų dvišalėje sutartyje dėl draugiškų santykių, įvykdymu“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Patikros punktas
COVID-19 TRUMPAI