Lietuvoje

2012.10.15 13:36

V. Uspaskichas koalicijoje laukia ir Liberalų sąjūdžio

ELTA, 15min.lt 2012.10.15 13:36

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas tvirtina, kad naują valdančiąją koaliciją po Seimo rinkimų gali sudaryti ir daugiau negu trys partijos, o jis pats asmeniškai labiausiai norėtų, kad joje būtų Liberalų sąjūdis.

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas tvirtina, kad naują valdančiąją koaliciją po Seimo rinkimų gali sudaryti ir daugiau negu trys partijos, o jis pats asmeniškai labiausiai norėtų, kad joje būtų Liberalų sąjūdis.

„Aš vakar pasiūliau kalbėtis su Liberalų sąjūdžiu. Man asmeniškai jie artimesni. Aš vis tiek save laikau liberalių pažiūrų politiku“, – pirmadienio rytą spaudos konferencijoje sakė V. Uspaskichas.

Anot politiko, trys partijos - socialdemokratai, „darbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ – su ketvirtąja partija, jei reikės, turi kalbėtis kartu. Su Liberalų sąjūdžio lyderiu Eligijumi Masiuliu V. Uspaskichas sakė dar nekalbėjęs. Jei taip susiklostytų aplinkybės, jis teigė, kad neprieštarautų ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos buvimui koalicijoje.

„Dar nekalbėjome su E. Masiuliu, bet mums artimesni jie šitoje vietoje. Bet nematau ir su lenkais jokių problemų, visiškai normalūs, pragmatiški žmonės, su kuriais galima dirbti“, – sakė Darbo partijos lyderis.

Pasak V. Uspaskicho, tiek Liberalų sąjūdis, tiek socialdemokratai yra numatę vykdyti artimesnę Darbo partijai ekonominę politiką negu konservatoriai.

„Tai ne tik nuo manęs priklausys, priklausys nuo visų partijų norų, bet, jei yra galimybė padaryti platesnę koaliciją, tai būtų visiškai gerai. Socialdemokratų ir „tvarkiečių“ irgi tokie norai yra. O dėl programinių nuostatų, tai jie daugiau linkę daryti konkurencingą verslą negu konservatoriai. Konservatoriai savo programoje išstatę tą pačią politiką, jie nenumatę jokių investicijų, generuojančių ekonomiką. Socialdemokratai, nors atstovauja kairiajam flangui, bet pasisako už generuojančią ekonomiką. Liberalai taip pat“, – sakė V. Uspaskichas.

V. Uspaskichas nenorėjo atsakinėti, ar jis norėtų tapti premjeru, taip pat, jei Darbo partija laimėtų rinkimus, ar neprieštarautų šį postą užleisti partijos kolegai. Anot partijos vadovo, į tokius klausimus atsakyti bus galima tik po antrojo rinkimų turo.

V. Uspaskichas teigė sutinkąs su socialdemokratų pasiūlymu, kad premjero, finansų ministro ir užsienio reikalų ministrų postai turėtų priklausyti tai pačiai partijai. Tačiau konkrečius Darbo partijos kandidatus įvardinti jis atsisakė.

Kaltinimų nevertina

V. Uspaskichas taip nenorėjo vertinti ir kaltinimų Darbo partijai, kad šios atstovai kai kuriose rinkimų apylinkėse pirko balsus.

„Niekaip nevertinu. Užsiiminės teisėsauga ir nustatys“, – sakė V. Uspaskichas.

Paklaustas, kaip vertina galimą kalinių balsų pirkimą konkrečiai Lukiškių kalėjime, V. Uspaskichas taip pat išsisuko nuo atsakymo.

„Nežinau, kol kas niekas nepasakė konkrečiau - kas ten buvo ir kaip buvo“, – kalbėjo Darbo partijos lyderis.

„Daugiausia dėmesio gal buvo kreipta į mūsų partiją, daugiausia skundų rašyta dėl mūsų partijos. Mūsų partijos žmonės daugiausia koncentravosi ne į skundus, o į rinkimus“, – sakė jis.

V. Uspaskichas teigė nemanąs, kad Darbo partijos „juodosios“ buhalterijos byla sukliudytų jam dirbti Vyriausybėje. Jis pakartojo, kad Darbo partijos byloje jam iškelti kaltinimai – nepagrįsti. Anot jo, šioje byloje teismas aiškinasi, tik ar jis žinojęs apie „juodąją“ buhalteriją, o jis esą ne tik nežinojo, bet išvis netiki, kad tokia buvo.

„Į teismą aš vaikščiojau kaip į darbą“, – sakė V. Uspaskichas.

Už atominę energetiką

Darbo partijos pozicija dėl atominės elektrinės, V. Uspaskicho teigimu, nesikeičia: partija pasisako už atominę energetiką, bet konkretų konservatorių pateiktą projektą galės vertinti, tik kai bus aišku, kiek tai kainuos ir ar apsimokės.

„Dėl atominės elektrinės pasakėme aiškiai ir suprantamai savo nuomonę. Reikia iš pradžių sulaukti projekto, ir kada bus atsakymai, kiek kainuos gaminama energija, kiek kainuos integracija į ES energetikos tinklus, ar nereikės giluminės saugyklos, kuri labai brangiai kainuoja, tai šitie skaičiavimai parodys, ar bus sprendimas. Aš visada už atominę energetiką, bet turi būti ekonomiškai pagrįsta“, – sakė Darbo partijos lyderis.

Pasak V. Uspaskicho, tai, kaip rinkėjai balsavo referendume dėl naujos atominės elektrinės statybų - taip pat svarbu. Jis teigė, esą naujas referendumas galėtų būti surengtas po poros metų, kuomet atominės elektrinės kaina bus žinoma tiksliau.

Apie konkrečius ministrų postus su socialdemokratais ir Darbo partija V. Uspaskichas sakė kol kas nekalbėjęs.

„Mus visų pirma domintų su ekonomika susiję postai, bet kol kas dar nekalbėjau su koalicijos partneriais“, – sakė V. Uspaskichas.

Su Rusija – pragmatiškai

Su Rusija, pasak V. Uspaskicho, bus siekiama bendrauti pragmatiškai.

„Mes atidirbinėsime gerus santykius, pragmatiškus santykius. Tai turi būti daroma. Bet nesvarbu, kokie itin būtų naudingi interesai ekonomikai, tai neturi būti daroma Lietuvos suvereniteto sąskaita“, – teigė V. Uspaskichas.

Bendraudama su „Gazprom“, pasak Darbo partijos lyderio, Lietuva turi siekti, kad dujų kaina būtų ne didesnė, negu moka Latvija ir Estija.      

Kaip rašo 15min.lt, V.Uspaskichas užsiminė planuojantis perleisti Darbo partijos vadovo postą. „Kadencijos metu, ne tokiu laiku, – pirmadienį apie tai paklaustas sakė jis. – Galvoju, jau kitąmet bus dešimt metų, partijos pirmininkas negali visą gyvenimą valdyti partiją.“

Jis pridūrė, kad apie naują Darbo partijos vadovą Lietuva turėtų sužinoti po metų.