Naujienų srautas

Lietuvoje2012.10.15 01:44

Partijos laukia rinkimų rezultatų: nuotaikos ir lūkesčiai (atnaujinta 00:30 val.)

Poltinės partijos nekantriai laukia rinkimų rezultatų ir renkasi savo būstinėse bei restoranuose, baruose ar viešbučiuose. LRT.lt važinėja po vietas, kur politinės jėgos laukia rinkimų rezultatų, ir aiškinasi, kokios nuotaikos vyrauja jų viduje.

Poltinės partijos nekantriai laukia rinkimų rezultatų ir renkasi savo būstinėse bei restoranuose, baruose ar viešbučiuose. LRT.lt važinėja po vietas, kur politinės jėgos laukia rinkimų rezultatų, ir aiškinasi, kokios nuotaikos vyrauja jų viduje.

Šį vakarą „Tvarkos ir teisingumo“ (TT) lyderis Rolandas Paksas kalbėjosi kartu su Socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininku Algirdu Butkevičiumi ir Darbo partijos (DP) vadovu Viktoru Uspaskichu dėl galimybės formuoti valdančiąją daugumą. Kalbama, kad DP ir LSDP lyderiai turėtų susitikti po vidurnakčio.

DP lyderis V. Uspaskichas save mato premjero kėdėje ir jau sveikina savo kolegas su tarpine pergale. Tuo metu viena iš Tėvynės sąjungos (TS-LKD) lyderių Irena Degutienė siūlo neskubėti planuoti valdančiųjų koalicijų, kol neįvyko antrasis rinkimų vienmandatėse apygardose turas.

V. Uspaskichas: aš būčiau geriausias premjeras

Labai džiugios nuotaikos DP būstinėje – daugelis čia esančių jau šneka apie valdančiąją daugumą ir laimėtus rinkimus. Pats DP lyderis jau pasveikino savo kolegas su tarpine pergale ir patikino, kad pirmosios derybos dėl koalicijos esą vyks su socialdemokratais bei „tvarkiečiais“, dėl ketvirtojo nario – dar neaišku. Tačiau V. Uspaskichas neslepia – valdančiąją koaliciją formuoti nebus lengva, mat teks suderinti skirtingas programas. DP lyderis teigė neatmetantis galimybės jungtis ir su Liberalų ir centro sąjunga.

Didžiausi iššūkiai esą laukia ekonomikos srityje, reikia didinti atlyginimus, kurti naujas darbo vietas ir kelti verslą, kad jis būtų konkurencingas. 

Kalbėdamas apie užsienio politiką, V. Uspaskichas LRT televizijai teigė, kad reikia gerinti santykius su kaimynais, tačiau ne suverenumo sąskaita.

V. Uspaskichas, kaip ir daugelis kitų partijų lyderių, akcentavo, kad vis dėlto reikia sulaukti antrojo rinkimų turo rezultatų, o save mato ir premjero kėdėje – pažymėjo, kad būtų pats geriausias premjeras, tačiau čia reikės ir Prezidentės sprendimo. Jis teigė neatmetantis, kad galėtų užimti ir kokio nors ministro ar Seimo Pirmininko postą.

Tuo metu kitas partijos narys Jonas Kondrotas patikino, kad Visagino atominės elektrinės statybų (VAE) reikia, tačiau būtina iš anksto apskaičiuoti galimas išlaidas, reikia konkrečių skaičių ir dar kartą svarstyti apie tai Seime. J. Kondrotas LRT Radijui teigė, kad per šią rinkimų kampaniją buvo pamiršta kalbėti apie žemės ūkį, todėl reikia reformų ir šioje srityje.

LSDP: tikimės laimėti rinkimus

Socialdemokratų pirmininkas Algirdas Butkevičius rinkimų laukia LSDP būstinėje sostinės Senamiestyje. Pakalbintas po balsavusiųjų apklausos paskelbimo partijos lyderis teigė besitikintis laimėti rinkimus. „Darbo partija (DP) pirma, socialdemokratai antri, bet, aišku, yra tam tikra paklaida ir tikimės, kad galėsime sudaryti valdančiąją daugumą“, – sakė A. Butkevičius.

Paklaustas, su kokiomis partijomis LSDP galėtų jungtis, paprašė šiek tiek luktelėti, mat šiandien atsakyti – sunku. „Mes pasirengę formuoti valdančiąją daugumą su visomis partijomis, kuriomis pasitikės rinkėjai, kurioms atiduos daugiausiai mandatų, su tomis ir tarsimės. Labai svarbu, kiek mūsų partijos kandidatų papuls į antrą turą. Mūsų planas buvo gauti 40 vietų“, – LRT.lt sakė socialdemokratų pirmininkas.

Pasiteiravus dėl naujos atominės elektrinės statybos Lietuvoje referendumo, jis pažymėjo, kad rinkėjų nuomonė politikams yra kaip įstatymas ir nė viena politinė partija neignoruotų visuomenės nuomonės, mat kituose rinkimuose ji esą galėtų prarasti pasitikėjimą. „Mes esame prieš šį atominės elektrinės projektą. Pasisakome už atominę energetiką, bet nenorime, kad būtų pradėti įgyvendinti projektai, kurie ne iki galo išdiskutuoti, nėra išsamios ekonominės analizės ir nežinome, koks bus galutinis rezultatas, kada prasidės elektros energijos gamyba“, – LRT.lt dėstė A. Butkevičius.

Pasak socialdemokratų pirmininko, aktyvų rinkėjų balsavimą galėjo paskatinti tai, kad dalis žmonių yra nusivylę dabartine politine, ekonomine ir socialine padėtimi. 

R. Paksas šįvakar kalbėjosi su A. Butkevičiumi ir V. Uspaskichu

Partijos „Tvarka ir teisngumas“ pirmininkas rinkimų rezultatus stebi savo būstinėje. Nuotaika, pasak jo, kaip ir rezultatai, yra gera. „Galbūt šiek tiek stebina, kad šie rinkimai išskirtiniai dviem dalykais: pirmiausia tuo, kad yra labai daug pažeidimų, mes stebimės, kad tai leidžiama daryti. Man atrodo, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nesusidorojo su savo darbu – tą rodė ir didžiulės eilės, nesuspėta laiku pabaigti rinkimų“, – pastabų VRK žėrė R. Paksas.

Pasak „tvarkiečių“ lyderio, išankstiniai rinkimų duomenys – apie 9 proc. – gerai nuteikia būsimų šios nakties derybų atžvilgiu.

„Ką tik kalbėjausi su Socialdemokratų ir Darbo partijų pirmininkais, bandysime šįvakar susitikti, derinant perspektyvas. Jeigu nuomonės nesikeis, tai ši opozicija jau dabar turi daugumą. Dar per anksti kol kas derėtis dėl postų, manau, kad derybos bus sudėtingos, spalvingos ir, manyčiau, kad derėsis ne vien ši trijulė, bet ir kitos pusės. Manau, kad pusiausvyra šiandien ganėtinai trapi, daug ką lems ir Prezidentės pozicija“, – sakė R. Paksas, neatmetantis, kad jo partija galėtų susijungti ir su „Drąsos keliu“.

A. Čaplikas pripažįsta, kad opozicija laimėjo rinkimus

Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) pirmininkas Algis Čaplikas pripažįsta, kad opozicija jau laimėjo rinkimus. „Reikia pripažinti, kad opozicija nugalėjo rinkimuose. Jeigu tendecija išsilaikys, tai valdančiųjų partijų koalicija pralošė, bent jau matant šituos rezultatus. Kaip viskas atrodys paskelbus tikruosius, ar po antrojo turo, reikia palaukti dar pora savaičių“, – neskubėti ragino LiCS 

„Aš tikiuosi ir lauksiu, kaip ir dauguma žmonių Lietuvoje, sausio 1-ąją minimalaus atlyginimo (MMA) 1509 Lt, vidutinio – 3000 Lt, daug tūkstančių darbo vietų ir nulinio nedarbo. Tik kad po to nereikėtų pasakyti: kas tuos išrinko? Reikia pripažinti, kad kalbėti rinkimuose tiesą, turėti poziciją – neduoda efekto“, – samprotavo LiCS pirmininkas.

A. Čaplikas neslėpė tikėjęsis geresnių rinkimų rezultatų jo partijai ir teigė, kad būtų smagiau matyti geresnius rezultatus pirminėse apklausose. „Tačiau dar nėra tikrų skaičių, dar jie nėra paskelbti. Kiek mes žinome, Vilniaus apylinkėse buvo didelė grūstis, taip kad laukiame, kai bus tikri rezultatai, tada vertinsime“, – pridūrė A. Čaplikas.

Jis mano, kad referendume AE priešininkų bus daugiau nei šalininkų.

Liberalų sąjūdis dėl koalicijos per galvą nesivers

Kaip teigė vienas iš Liberalų sąjūdžio lyderių Remigijus Šimašius, jo asmeninis lūkestis buvo gauti 7–8 proc. rinkėjų balsų. „Manau, kad tiek ir turėtų būti pagal rezultatus. Mano vertinimu, tai yra labai gerai, ypač tai, kad iš dabartinės valdančiosios koalicijos, ko gero, būsime vienintelė partija, kuri gaus didesnį rinkėjų pasitikėjimą nei prieš ketverius metus“, – skaičiavo R. Šimašius.

R. Šimašius teigė, kad viską esą parodys artimiausios savaitės, o bet kokia kaina partija į koaliciją nesiverš ir jungtis žada su tomis partijomis, kurios atitiks partijos programos nuostatus.

I. Degutienė: apie būsimas koalicijas bus galima kalbėti po antrojo rinkimų turo

Seimo Pirmininkė Irena Degutienė siūlo neskubėti planuoti valdančiųjų koalicijų, kol neįvyko antrasis rinkimų vienmandatėse apygardose turas. Ji pažymėjo, kad ne visos partijos čia yra vienodai stiprios ir antrojo turo rezultatai gali pakeisti partijų išsidėstymą.

„Kas bus ta valdančioji koalicija, man atrodo, šiandien ženkliai per anksti kalbėti, todėl, kad labai svarbus bus antrasis turas, ir ne visos partijos yra vienodai pajėgios vienmandatėje antrame ture laimėti. Galbūt tos partijos ar partija, kurios šiandien yra pirmaujančios, tikrai žymiai mažiau galėtų pasiekti po antrojo turo“, – žurnalistams sakė I. Degutienė.

I. Degutienės teigimu, jei konservatoriai vis dėlto liktų opozicijoje, tai nebūtų tragedija.

„Politikoje jokių tragedijų nebūna. Taip susiklosto gyvenimas, galimybės tokios, kad tu arba esi valdančiojoje koalicijoje, arba ne. Iš tikrųjų vienos partijos valdančiosios nebus, tie laikai praėjo“, – sakė Seimo Pirmininkė.

N. Venckienė: Lietuvai reikalinga stipri opozicija

„Drąsos kelio“ lyderė Neringa Venckienė, paklausta, su kuo sutiktų formuoti valdančiąją daugumą sėkmės Seimo rinkimuose atveju, kol kas atsisakė apie tai kalbėti, tačiau pabrėžė, jog kiekvienoje politinėje partijoje esama padorių žmonių.

„Mes dar nesvarstome apie jokias koalicijas – laukiame rezultatų. Manome, kad kiekvienoje partijoje yra padorių žmonių. Lietuvai reikalinga stipri opozicija, nes iki šiol Seime tikros opozicijos nebuvo“, – sekmadienio vakarą sakė ji.

„Drąsos kelio“ įkūrėja prisipažino, jog balsavimo rezultatų laukia su gera nuotaika, nors išankstiniai rezultatai partiją ir nuliūdino.

„Balsavimo rezultatų laukiame su geromis nuotaikomis, nes jau nėra ką daryti. Iš esmės tie išankstiniai duomenys yra tik žurnalistų apklausos, bet tai šiek tiek nuliūdino“, – naujienų agentūrai ELTA sakė ji. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi