Lietuvoje

2012.10.14 20:48

VRK: rinkėjų eiles prie balsadėžių panaikintų mažesnės apylinkės

ELTA2012.10.14 20:48

Iki 14 val. sekmadienį Seimo rinkimuose balsavę buvo apie 25,79 proc. visų rinkėjų, ir jeigu rinkėjų aktyvumo tendencijos bus panašios, iš viso rinkimuose turėtų balsuoti apie 50 proc. turinčių balso teisę piliečių, spaudos konferencijoje sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.  

Iki 14 val. sekmadienį Seimo rinkimuose balsavę buvo apie 25,79 proc. visų rinkėjų, ir jeigu rinkėjų aktyvumo tendencijos bus panašios, iš viso rinkimuose turėtų balsuoti apie 50 proc. turinčių balso teisę piliečių, spaudos konferencijoje sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

„Rinkėjai pakankamai, sakyčiau, aktyvūs. 25,79 proc. rinkėjų yra dalyvavę rinkimuose. Kyla gana didelė mįslė, ar bus rinkėjų aktyvumas didesnis kaip 50 proc., ar mažesnis. Mūsų paskaičiavimai rodo, kad turėtų rinkėjų aktyvumas maždaug toks“, – sakė Z. Vaigauskas.

Aktyviausiai iki 14 val. balsavo Raseinių (32,82 proc.), Aušros (31,95 proc.) ir Žirmūnų (29,94 proc.) apygardų rinkėjai. Mažiausias rinkėjų aktyvumas buvo Gargždų (21,17 proc.), Marių (21,25 proc.) ir Skuodo-Mažeikių (21,71 proc.) rinkimų apygardose.

Z. Vaigauskas pažymėjo, kad, VRK duomenimis, balsavimas visur vyksta sklandžiai, nors kai kuriose apylinkėse rinkėjai patiria nepatogumų dėl balsavimo kabinų trūkumo.

„Kiek mes žinome, visur balsavimas vyksta pakankamai sklandžiai, nors gauname pastabų dėl rinkimų apylinkių kai kuriose savivaldybėse įrengimo. Nėra pakankamai pasirūpinta, kad būtų balsavimo kabinų. Čia mums užkliuvo informacija iš Kėdainių rinkimų apygardos, kad pačioje didžiausioje rinkimų apylinkėje yra įrengtos tik dvi balsavimo kabinos, kas sukelia rinkėjams didelių nepatogumų. Laimė, tai turbūt greičiau išimtis negu taisyklė“, – sakė VRK pirmininkas.

Iš anksto balsuodami, galutiniais VRK duomenimis, savo valią pareiškė apie 140 tūkst. rinkėjų, sakė Z. Vaigauskas.

VRK pirmininkas taip pat teigė, kad kol kas VRK informacinė sistema veikia sklandžiai, problemų perduodant duomenis apie rinkėjų aktyvumą nėra jokiose apylinkėse.

„Tikimės, kad taip pat sistema sėkmingai veiks ir kuomet bus pildomi balsų skaičiavimo protokolai, ir, kada jau bus suskaičiuoti duomenys, galėsime labai greitai juos ir sužinoti“, – vylėsi Z. Vaigauskas.

VRK pirmininkas sakė, kad rinkimų apylinkes reikėtų mažinti, nes taip būtų išvengta susidariusių eilių prie balsadėžių.

„(...) būtina rinkimų apylinkes mažinti. Mes turėjome nedidelį rinkėjų aktyvumą. Matyti, kai rinkėjų aktyvumas kai kuriais momentais padidėja, pas mus susidaro eilės. Manyčiau, kad reikėtų turbūt keisti politiką, neturėtų būti didelių rinkimų apylinkių (...)“, – teigė Z. Vaigauskas.

Pasak jo, vienoje apylinkėje turėtų balsuoti ne daugiau kaip 1,5-2 tūkst. rinkėjų, o ne 5 tūkst., kaip kai kuriose apylinkėse būna dabar.

Didelių skundų dėl pažeidimų rinkimų metu, Z. Vaigausko tvirtinimu, VRK nėra gavusi. Tam tikrų skundų yra sulaukta dėl pažeidimų, susijusių su referendumu dėl atominės elektrinės.

„Yra nusiskundimų, kad viena žiniasklaidos priemonė platino, kaip kas yra balsavę referendume, ir tai iš tiesų kėlė nepasitenkinimą referendumo iniciatoriams, taip pat gauname nusiskundimų šiek tiek diametraliai priešingų - vieni skundžiasi, kad rinkimų komisijos nariai primygtinai siūlo paimti referendumo biuletenį dėl atominės elektrinės, kiti - kad lyg (rinkimų komisijų nariai, - ELTA) duoda suprasti, kad tą biuletenį nebūtinai reikia imti“, – dėstė Z. Vaigauskas.

Z. Vaigauskas pripažino, kad yra sulaukta skundų ir dėl bandymų papirkti rinkėjus. Sužinojus apie galimus rinkėjų papirkinėjimo atvejus, Z. Vaigauskas ragino kuo greičiau pranešti policijai.

„Kiek man žinoma, yra aktyviai dirbama, reaguojama į rinkėjų skundus. Mes taip pat prašome ir apylinkių rinkimų komisijų, ir rinkėjų, visų pirma, skambinti į policiją, pranešti kiek galima konkretesnius faktus, kad policija galėtų imtis atitinkamų priemonių“, – sakė VRK pirmininkas.

Z. Vaigauskas teigė, kad tai, jog socialdemokratas Juozas Olekas atėjo balsuoti pasipuošęs socialdemokratų atributika, galima vertinti kaip rinkimų agitaciją.

„Manyčiau, kad Seimo nariai turėtų rodyti pavyzdį. Jeigu eina balsuoti, visos partinės atributikos būtų pageidautina kaip tik nerodyti visiems rinkėjams, nesukelti susierzinimo. (...) Mes gyvename valstybėje, kurioje yra daug politinių partijų, daug politinių pažiūrų, ir tikrai gerbti tuos rinkėjus, kurie yra kitos nuomonės, ir nekelti susierzinimo atėjus su savo politine atributika. Rinkimų diena yra susikaupimo diena. Tą dieną tiek politikai, tiek rinkimų komisijos nariai turėtų elgtis taip, kad tą dieną spręstų patys rinkėjai“, – sakė Z. Vaigauskas.

„Tie rinkimų komisijos nariai, kurie matė poną Oleką, gali puikiausiai rašyti administracinio teisės pažeidimo protokolą“, – pridūrė VRK pirmininkas.

Z. Vaigauskas pripažino, kad VRK ne itin kontroliuoja, ar prieš pat rinkimus paskutinėmis dienomis partijos neiškabino naujų agitacinių plakatų.

„Atvirai pasakius, niekas ypatingai nežiūri, kada plakatai pakabinti būna. Pagrindinis reikalavimas - kad nebūtų plakatų 50 m ir arčiau (nuo balsavimo vietų, – ELTA). Man regis, mes tokių atvejų daug neturim. Girdėjau vieną nusiskundimą, kad Antakalnyje yra plakatas, pakabintas lange arčiau negu 50 m. Tai iš tikrųjų, mano galva, reikia pasirūpinti. Ten lyg studentai gyvena toj vietoj, turėtų nusiimt tą plakatą. O valandas nustatyti tiksliai (kada pakabinti rinkimų plakatai, – ELTA) yra labai sudėtinga. „Čia kaip ir lankstinukai pašto dėžutėje - jeigu rasite šiandien, tai vis tiek gali būti mįslė, kada jie ten atsirado“, – sakė VRK pirmininkas.

VRK pirmininko teigimu, problema galėtų būti sprendžiama vieninteliu keliu - įstatymu įpareigojant partijas ir kandidatus rinkimų dieną nukabinti absoliučiai visus plakatus. Tačiau, pabrėžė jis, tai sukeltų daug problemų vienmandatininkams, kurie pateks į antrą turą.                  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.