Naujienų srautas

Lietuvoje2012.10.15 10:40

Prasidėjo balsavimas Seimo rinkimuose ir referendume dėl atominės elektrinės

LRT.lt 2012.10.15 10:40

Sekmadienio rytą Lietuvoje prasidėjo rinkimai į Seimą bei patariamasis referendumas dėl naujos atominės elektrinės statybų.  

Sekmadienio rytą Lietuvoje prasidėjo rinkimai į Seimą bei patariamasis referendumas dėl naujos atominės elektrinės statybų.

Rinkimų apylinkės atsidarė 7 valandą ir dirbs iki 20 valandos.

Šiuose eiliniuose Seimo rinkimuose dalyvauja 17 partijų ir viena keturių partijų koalicija, į naująjį parlamentą iš viso pretenduoja 1 tūkst. 927 kandidatai, tarp jų – 127 šios besibaigiančios kadencijos parlamentarai.

Seimo nario mandato siekia 1 927 Lietuvos Respublikos piliečiai, iš jų 55 savo kandidatūras kelia tik vienmandatėje apygardoje, o 1 872 kandidatai – vienmandatėje ir daugiamandatėje apygardose. 

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininko Zenono Vaigausko teigimu, pirmųjų duomenų apie rinkimų rezultatus tikimasi sulaukti jau 20 val. 30 min. 

Kaip numato Seimo rinkimų įstatymas, vienmandatėje rinkimų apygardoje išrinktu laikomas kandidatas, jeigu rinkimuose dalyvavo ne mažiau kaip 40 procentų į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų ir tas kandidatas gavo daugiau kaip pusę rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų. 

Jeigu rinkimuose dalyvavo mažiau kaip 40 procentų į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų, išrinktu laikomas tas kandidatas, kuris gavo daugiausia, bet ne mažiau kaip vieną penktadalį visų į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų balsų.

Jeigu rinkimuose dalyvavo daugiau kaip du kandidatai ir Seimo narys nebuvo išrinktas, po dviejų savaičių nuo rinkimų dienos rengiamas pakartotinis balsavimas. Jame dalyvauja du kandidatai, gavę daugiausia balsų. 

VRK duomenimis, pakartotinis balsavimas gali būti surengtas spalio 28 d. 

Daugiamandatėje rinkimų apygardoje rinkimai laikomi įvykusiais, jeigu juose dalyvavo daugiau kaip vienas ketvirtadalis visų rinkėjų.

Partijos kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų tik tuomet, jei už jį balsavo ne mažiau kaip 5 procentai rinkimuose dalyvavusių rinkėjų. Jungtinis kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų (dalyvauja skirstant mandatus) tik tuomet, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 7 procentai rinkimuose dalyvavusių rinkėjų. 

Kartu su Seimo rinkimais sekmadienį vyksta ir konsultacinis (patariamasis) referendumas dėl naujos atominės elektrinės statybos Lietuvos Respublikoje.

Kaip numato Referendumo įstatymas, konsultacinis (patariamasis) referendumas laikomas įvykusiu, jeigu jame dalyvavo daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.

Tuo atveju, kai konsultaciniame (patariamajame) referendume dalyvavo daugiau kaip pusė piliečių ir konkretaus sprendimo priėmimui pritarė ne mažiau kaip pusė jame dalyvavusių piliečių, sprendimas yra laikomas priimtu. Klausimas dėl šio referendumo sprendimo įgyvendinimo ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo jo paskelbimo turi būti svarstomas Seime Seimo statuto nustatyta tvarka. 

Galutinius rinkimų rezultatus VRK turėtų paskelbti iki lapkričio 4 dienos.

Seimo rinkimuose ir referendume turi teisę dalyvauti 2 milijonai 579 tūkstančiai 466 rinkėjai. Iš jų balsuoti užsienyje užsiregistravo 13 tūkst. 519. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi