Lietuvoje

2014.09.01 11:21

D. Grybauskaitė: balsavau už D. Tuską, susilaikiau dėl F. Mogherini

BNS 2014.09.01 11:21

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė BNS patvirtino, kad Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikime parėmė Lenkijos premjero Donaldo Tusko išrinkimą Europos Vadovų Tarybos pirmininku, bet susilaikė dėl Italijos užsienio reikalų ministrės Federicos Mogherini kandidatūros į užsienio politikos vadovės pareigas.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė BNS patvirtino, kad Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikime parėmė Lenkijos premjero Donaldo Tusko išrinkimą Europos Vadovų Tarybos pirmininku, bet susilaikė dėl Italijos užsienio reikalų ministrės Federicos Mogherini kandidatūros į užsienio politikos vadovės pareigas.

Pasak prezidentės, Lenkijos premjeras puikiai supranta geopolitinius iššūkius, ir jų nuomonės dėl Rusijos visiškai sutampa.

„Noriu patvirtinti, ir tai girdėjo 27 valstybių vadovai, – aš labai palaikiau D. Tusko kandidatūrą, nes jis iš naujų šalių, mūsų regiono atstovas ir puikiai suprantantis mūsų geopolitinius iššūkius. Mūsų nuomonės, ypač Rusijos atžvilgiu, visiškai sutampa, todėl aš pasakiau, kad palaikau kandidatūrą“, – sakė D. Grybauskaitė.

„Dėl ponios Mogherini dėl visiems puikiai žinomų priežasčių aš susilaikau. Toks buvo mano tekstas Europos Vadovų Tarybos posėdžio metu“, – teigė Lietuvos prezidentė.

BNS paklausta, kokios priežastys paskatino neremti Italijos kandidatės, D. Grybauskaitė paminėjo patyrimo stoką ir poziciją Rusijos atžvilgiu: „Tai ir patyrimo stoka, nes ji tik šešis mėnesius yra užsienio reikalų ministrė, taip pat jos požiūris Rusijos atžvilgiu yra tikrai kritikuotinas.“

Kai kuriose Lenkijos žiniasklaidos priemonėse buvo pasirodę pranešimų, esą Lietuvos prezidentė neparėmė D. Tusko kandidatūros. Anot portalo „EUobserver“, D. Grybauskaitė vienintelė susilaikė balsuodama dėl F. Mogherini.

L. Linkevičius: tai – kompromisinis sprendimas

Tuo metu Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, Lenkijos premjero Donaldo Tusko paskyrimas naujuoju Europos Vadovų Tarybos pirmininku, o Italijos užsienio reikalų ministrės Federicos Mogherini – užsienio politikos vadove, yra kompromisinis sprendimas.

„Be abejo, kad kompromiso rezultatas, kadangi derinami įvairūs interesai, pozicijos. Daug labai aspektų, bandoma, kad vieni gautų vienoje srityje, kitiems kompensuojant kitoje srityje“, – pirmadienį LRT radijui sakė ministras.

L. Linkevičius sakė, kad žmonės keičiasi, ir priminė buvusio NATO generalinio sekretoriaus Javiero Solanos atvejį.

„Priminčiau epizodą, kai J. Solana, būdamas Ispanijos parlamento nariu, balsavo prieš šalies narystę NATO, o po to vienu metu net buvo Aljanso generaliniu sekretoriumi. Pareigos irgi įpareigoja ieškoti kompromiso ir derinti visų interesus. Tikiu, kad Frederica Mogherini stengsis tai daryti, o mes jai padėsime“, – tvirtino L. Linkevičius.

Šeštadienį Europos Sąjungos (ES) lyderiai išsirinko Lenkijos premjerą D. Tuską naujuoju Europos Vadovų Tarybos pirmininku, o Italijos užsienio reikalų ministrę F. Mogherini – ES išorės politikos vadove.

Lietuva kritikavo F. Mogherini kandidatūrą, teigdama, kad ji yra nepatyrusi ir pernelyg artima Maskvai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.